Najdi forum

SPB, kondom, pomisleki

Spoštovani,

čeprav iz različnih vzrokov nimam stalnega partnerja za spolnost oz. na tem področju prihaja do občasnih sprememb (menjav), spolnosti pa se ne morem odreči, dosti razmišljam o zdravju in tveganjih. Preskočil bi znane in običajne debate o previdnosti, pomembnosti zavedanja s kom se spuščaš v spolnost itd., ker je o tem na različnih koncih mogoče dovolj prebrati. Verjamem, da smo vsi modri in previdni, da pazimo (vsaj) nase, so pa tozadevne odločitve bolj stvar občutka in intuicije in jih je težko objektivno ovrednotiti. Tudi razne statistike težko apliciram na svoje življenje.

Znana mi je tudi običajna in samoumevna zaščita, tj. kondom. Razumem, da je zanesljivost oz. zaščita, ki jo nudi kondom dobra, če se omejim samo na penetracijo. Vendar seks ni samo penetracija, vključuje tudi predigro, poljubljanje, oralni seks in podobno, ko se izpostavljenosti in izmenjavi določenih telesnih tekočin – če naj človek kolikor toliko spontano uživa v spolnosti – skoraj ni mogoče izogniti. Tudi obstoj raznih prask, ranic v kotičkih ustnic in kje drugje, je lahko nezaveden oz. se pojavijo tekom same spolnega odnosa. Razumem tudi, da “nič ni 100%”, da določena tveganja kljub vsej previdnosti ostajajo, nenazadnje tudi to, da mi ob hoji po pločniku na glavo pade lončnica rož z okenske police (šala).

Nikakor ne sprašujem za zeleno ali rdečo luč glede seksa z nestalnim partnerjem, bi pa vseeno prosil strokovnjaka(-injo) za neko realno menje oz. oceno tovrstnega tveganja. Pomeni, pri seksu s partnerjem, katerega zgodovina spolnega udejstvovanja ti ni oz. ne more biti znana, deluje pa čisto, urejeno in je “na pogled” zdrav. Predvsem me zanima tudi, kakšno je tveganje pri dejavnostih pred kondomom in penetracijo (oralni seks) in kako ocenjujete razmišljanja, da je pri “normalnem” spolnem odnosu, ki ni omejen samo na penetracijo, zaščita, ki jo prinaša kondom, sorazmerno majhna – glede na to, da je že prej dosti telesnega kontakta, ki ga ni (bil) začiten s kondomom.

Kakšrno koli realno mnenje in nasvet, ki mu je mogoče slediti v realnem življenju, je iskreno dobrodošel.

Hvala za odgovor.

Spoštovani,

vašega zanimivega vprašanja in inteligentnega razmišljanja sem prav vesela. Ste si pa v večji meri odgovorili že sami. Kar lahko dodam, je moje osebno stališče o “teži” spolno prenosljivih okužb. Okužbo s HIV ter hepatitis B in C, ki so neozdravljive, čeprav z moderno terapijo dobro obvladljive, zelo zanesljivo preprečimo s kondomom. Za drugačen prenos (ker kri pri transfuziji testiramo) je treba imeti kar veliko smolo. Ampak to je pač lončnica na glavo. Bakterijske okužbe (sifilis, gonorejo, okužbe s klamidijo in genitalnimi mikoplazmami) kondom prav tako razmeroma dobro preprečuje; če pa že pride do njih, jih lahko pozdravimo z antibiotiki. Genitalni herpes, ki je sicer neozdravljiv in virus po okužbi trajno prisoten, s kondomom pa ga ne moremo preprečiti, tudi lahko obvladujemo z zdravili. Zares zoprni so lahko kondilomi, pred katerimi se s kondomom ne moremo zaščititi. Prej ali slej jih sicer z zdravljenjem (krioterapija, laser, krema Aldara itd.) večinoma obvladamo, je pa terapija dostikrat mučna. Zato svetujem cepljenje s štirivalentnim cepivom proti HPV (Silgard), s katerim preprečimo večino kondilomov ter okužbo z najpogostejšimi visokotveganimi HPV, ki lahko sčasoma privedejo do malignih sprememb materničnega vratu, nožnice, vulve, penisa in anusa. Tako ženskam kot moškim in upam, da bo cepljenje sčasoma uvrščeno v nacionalno shemo za oba spola.

Na splošno (približno rečeno) je situacija v Sloveniji taka, da v ambulanti za spolno prenosljive okužbe zdravimo daleč največ uretritisov (klamidija, genitalne mikoplazme) in kondilomov. To so okužbe, ki so razširjene med “običajnimi” heteroseksualnimi pacienti, ki niso zelo promiskuitetni. Okužba s HIV, sifilis in gonoreja so izrazito bolj prisotni pri moških, ki imajo odnose z moškimi (MSM) oz. pri njihovih partnerkah ter pri osebah, ki so se okužile v tujini, bodisi pri kupovanju spolnih uslug ali od promiskuitetnih partnerjev/partnerk. To ni 100 % pravilo, vendar pa če se izognete spolnim stikom s temi najbolj tveganimi skupinami, zelo zmanjšate možnost okužbe.

Upam, da sem vam z odgovorom vsaj nekoliko pomagala.

Lep pozdrav

Vesna Tlaker Žunter, dr. med., zdravnica specialistka dermatovenerologije Dermatovenerološka klinika, Univerzitetni klinični center Ljubljana Medicinski center Medartis Nova Gorica, http://www.medartis.si/ Estetika Medartis, Ljubljana, http://www.estetika-medartis.si/

New Report

Close