Spanje
Spoštovani bralci foruma Starejši so modrejši.
Ste vedeli, da smo včeraj praznovali dan spanja?
V letošnjem letu ga je Svetovna zveza za medicino spanja obeležila s sloganom “Spite trdno in negujte življenje” s čimer opozarjajo, da trden spanec pomembo vpliva na našo dejavnost čez dan, na naše počutje in na naše zdravje.
Več zanimivosti na temo možganov in spanca si lahko preberete na http://zamozgane.si/pocitek-za-mozgane
Kako pa vi čutite posledice pomanjkanja spanca in kako poskrbite za dober spanec?
Prosim za kak dober nasvet za doner spanec..kajti težko zaspim in velikokrat sploh nimam globokega spanca, hitro se zbudim na najmanjši šum. Marsikaj aravnega sem sprobal in se držim stran od slabih navad, ki lahko povzročajo nespečnost in kakšna tableta oz. minimalna doza pomirjevala ali uspavala mi tudi ne pomaga, pač pa le višja doza.
hvala, lp
Dragi nespečnež!
Vzrokov za nespečnost je lahko veliko. Glede na to, da ne poznam vaše celotne zgodbe, vam kot strokovnjak s področja kineziologije lahko svetujem le zdrav življenjski slog, ki vključuje:
– Redno in uravnoteženo prehrano tekom dneva, vendar ne tik pred spanjem, saj bi v tem primeru telo svojo energijo porabilo za prebavo, namesto za počitek in za regeneracijo. Ravnotako se pred spanjem izogibajte substancam, ki spodbujajo živčni sistem (npr. čokoladi in kavi).
– Redno telesno aktivnost, ki naj bo čez dan in naj ne bo tik pred spanjem. Podobno velja za psihične aktivnosti.
– Sproščanje stresa. Priporočam meditacijo, učinkovite so tudi tehnike sproščanja mišic.
Poleg tega priporočam stalno dnevno rutino (vstajanje in spanje ob isti uri) ter kakovostno ležišče. Spalnica naj bi bila dobro prezračena, s primerno temperaturo, brez elektronskih naprav ter predvsem temna in mirna.
V kolikor vam naravna pomirjevala, kot so baldrijan, hmelj ali melisa ne pomagajo, se je morda na tej točki potrebno vprašati po vzroku za nespečnost? So to morda notranje stiske, depresija ali anksioznost, nemir, strah, psihična napetost, morda je slabo spanje povezano z zdravstvenimi težavami (bolečine, nemirne noge, težave s ščitnico, hormonske spremembe,…)?
V kolikor se težave z nespečnostjo, kljub upoštevajočim zgoraj naštetim nasvetom ne bi zmanjšale, priporočam obisk zdravnika, ki bo presodil resnost situacije in se odločil za postopke odprave le-teh. Lahko vas napoti tudi v laboratorij za motnje spanja, kjer spanje merijo s polisomnografijo.