Sluz
Pri pregledu odgovorov na vašem forumu sem ugotovila, da dajete zelo dobre in strokovno podkovane odgovore in da ste res pravi “mojster” v tem poslu, zato se ponovno obračam k vam za nasvet.
Ko se z zimskem času prehladim, prehlad, kašelj in morebitna vročina zelo hitro in brez kakšnega posebnega zdravljenja v 7-10 dneh minejo. V času prehlada pijem le prsni čaj in veliko drugih toplin napitkov . Ko pa prehlad in kašelj mineta , se pojavi v dihalih in v grlu gosta sluz, ki se je ne morem rešiti zelo dolgo časa. Pijem veliko toplih napitkov, poskusila sem tudi z Prospen šumečimi tabletami in celo z Grenifit kapljicami, toda sluzi se ne morem in ne morem rešiti. Zjutraj jo čutim predvsem v grlu.Mleka in mlečnih izdelkov, razen malo parmezana na testenine, ne uživam, ker baje povzročajo zasluzenost, pojem pa veliko sadja, zelenjave.
Prosim vas za vaš nasvet, kako bi se lahko v krajšem času rešila sluzi, ponavadi se to zgodi šele spomladi.
Lep pozdrav in hvala za odgovor.
Spoštovani!
Večino okužb v žrelu povzročajo prehladni virusi, ki se naselijo v sluznici. Ta nabrekne, pordi in se vname. V žrelu začne neprijetno skeleti in praskati, pojavita se pekoč občutek in boleče požiranje. Pozneje začne nastajati gosta sluz, ki pogosto sili na kašelj.
Povečana tvorba goste, lepljive sluzi je v bistvu posledica vnetnih procesov v sami sluznici grla, žrela in dihal. Govorimo o tako imenovanem kataralnem vnetju. Takšno vnetje je značilno predvsem za sluznice, ki imajo čašaste celice in žleze. Te celice že normalno izločajo sluz, pri vnetju pa se to izločanje sluzi še znatno poveča. Sluz je izjemno gosta, vsebuje veliko mucina in glukozaminoglikanov.
Hkrati pa je povečana tvorba sluzi tudi obrambni mehanizem zaščite sluznice pred stalnim draženjem. Pogosto prihaja do povečane tvorbe goste sluzi v žrelu in požiralniku tudi zaradi GERB – gastroezofagealne refluksne bolezni ali preprosto zgage. Tudi tu je tvorba sluzi posledica draženja sluznice s kislino, ki se vrača iz želodca.
Zdravljenje oziroma odpravljanje sluzi je torej odvisno od vzroka nastanka. Če je posledica prehladnih obolenj, potem je potrebno ob prehladu čimprej ustaviti oziroma umiliti lokalne vnetne procese, hkrati pa poskrbeti tudi za čimbolj učinkovito redčenje sluzi.
Še naprej pijte čimveč tople tekočine, priporočam vlažne inhalacije, svetujem pa vam tudi uživanje pripravkov, ki kemijsko ali fizikalno redčijo gosto sluz, da jo potem lažje hitreje odstranimo – izkašljamo (npr. Fluimukan, Bisolvon, Flavamed,…).
Lep pozdrav,