sluh novorojenčka
Spoštovani,
Pred dvema dnevoma se nam je rodila punčka, ki ima okvaro desnega ušesa – zunanjega dela nima, nima odprtine, tako, da stanje notranjega dela še ni znano. Danes pa so v porodnišnici naredili test sluha na drugem ušesu in ugotovili, da otrok ne reagira. Test bodo ponovili jutri. Zanima me, kdaj najprej začne otrok reagirati na tovrstne teste, ali lahko pride do zamika oz. reakcijo tudi čez dan, dva, tri, če prvič ni bilo nič. Ali ima lahko tako majhen otrok tudi npr. zamašena ušesa in zato ne sliši ali slabše sliši? Ali je vzrok nereagiranja lahko tudi drugje kot v gluhoti (ozdravljiva bolezen)?
Prosim, če nam pomagate z odgovorom čimprej ali pa nam poveste na koga se lahko obrnemo za kakšnekoli informacje v zvezi s sluhom novorojčkov.
Za odgovor se vam najtopleje zahvaljujem in vas lepo pozdravljam
janina
Spoštovana ga. Janina!
Ob rojstvu se vsem otrokom dela test sluha. Kot ste omenili, vaša deklica na
desni strani nima razvitega uhlja in sluhovoda; zaradi tega ne morejo
narediti testa na to uho. Test sluha se naredi kasneje z bolj natančnimi
drugimi preiskavami.
Povedali ste, da pa je bil test na levem ušesu negativen. Deklici bodo
zagotovo pregledali levi sluhovod, ce bi bil slučajno zamašen zaradi
različnih dejavnikov. Kot ste omenili, do zamika sluha za nekaj dni v delu
slušnih celic (notranje uho) ne more priti.
Vsekakor bo deklica napotena v avdiološko ambulanto, ki dela v sklopu ORL
ambulant. Glede na prihodnje preiskave bo ugotovljeno kaj bo najbolj
primerno zanjo. Trenutno iz teh preiskav v porodnišnici ne moremo dokončno
sklepati na okvaro sluha, ki pa je vsekakor večja.
Lepo pozdravljeni, B. O.
Vsekakor je potrebno čimprej opraviti dodatne preiskave in v tem času izkoristite vsak trenutek za stik z otrokom, z dotiki, neverbalno komunikacijo in kasneje, ko bo že nekaj mesecev stara, pa je izredno pomembna tudi komunikacija preko očes. Gre za razvijanje komunikacije in jezika, ki ga otrok ne sme zamuditi v prvih treh letih življenja. Če ugotovijo, da je hči gluha, takoj začnite uporabljati tudi znakovni jezik, saj je dokazano, da je prehod na govorjeni jezik neoviran, ker otrok že tako lahko zgodaj izrazi svoje potrebe in želje in se čuti sprejetega. V ta namen so v knjigarni Vale Novak prodajali posebne kartice z risbicami za učenje znakovnega jezika že pri dojenčkih (slišeči se poslužujejo tega). Dojenček je takrat star že najmanj 6 mesecev, ko prvič lahko opazi kretnje in pomen, vendar si jih bo zapomnil in okoli 9, 12 meseca začel uporabljati za komunikacijo. Navežite stik s surdopedagogom in to čimprej. V tem času se lahko opravlja tudi mobilna služba, vkolikor je bivanje izven kraja. Gluhota se rešuje večplastno in ne le z medicinskega vidika; tako je zagotovljen kvaliteten razvoj otroka.
Za dodatne informacije sem vam na razpolago; ker sem sama gluha in imam izkušnje, poleg tega poučujem v ljubljanskem zavodu za gluhe. Že do danes ste izjemno veliko naredili, ker ste postavili prava vprašanja, da bi kjerkoli dobili informacije.
Spoštovani,
tudi naša punčka se je rodila s podobno okvaro, kot jo opisuje mamica Janina.
Levi ušesek je deformiran in brez luknjice, desni pa izgleda normalno, vendar ob testu tudi ta ni reagiral. Septembra smo naročeni na nadaljne preiskave v avdiološki ambulanti.
Zelo si želim, da bi bila punčka čim manj prikrajšana v komunikaciji z okolico, predvsem z najbližjimi. Zdaj je še nekoliko premajhna tudi za stik z očmi, saj je stara komaj teden dni in večino časa prespi. Kadar je budna, pa poskusim vsaj za nekaj trenutkov ujeti njen pogled. Tudi pogovarjam se z njo veliko, ne glede na to, ali me sliši ali ne. Kadar me vidi v obraz gotovo opazi premikanje ustnic, če je prižeta k telesu pa verjetno čuti določene vibracije? Ko je bila še v trebuhu se je močno odzivala na zvoke iz okolice, tako na prijetne (glasbo), kot na hrup.
Ali nam lahko priporočite še kako literaturo na to temo? Pri katerem tednu otrokove starosti bi se lahko obrnila na surdopedagoga? Morda takrat, ko gre prvič k pediatru?
Za odgovore in pomoč se vam že v naprej najlepše zahvaljujem.
Mamici Janini pa želim veliko poguma in optimizma in da bi punčka lepo napredovala.
A
Le tako je prav, da se čim več ukvarjajte z njo. Njene roke se naj dotikajo vaših ustnic in grla, da bo čutila vibracije. Komunikacijo povežite s predmeti in dogodki. Vsekakor pa prosite pediatra, da vam izda napotnico za surdopedagoga in to čimprej; nikakor ne čakati na prvi obisk. Le pojdite sami k njemu, ker boste še potrebovali čas, da uredite prvi obisk pri surdopedagogu.
Literature pri nas je bolj malo, nekaj pa jo zagotovo lahko najdete v knjižicah. V kratkem bo izšla tudi ena knjižica, ki je bolj informativne narave, vendar pa pojasnjuje vlogo staršev. Vsekakor pa jo največ lahko najdete v knjižici zavodov za gluhe in naglušne in na Pedagoški fakulteti v Ljubljani. Priporočam tudi obisk tuje spletne strani, kjer že imajo bogate izkušnje.