Sluh in slušni aparat
Pozdravljeni,
oče že kar nekaj časa slabo sliši, zato ga doma že nekaj časa priganjamo, da si uredi aparat. Ker se seveda ljude na vasi med sabo pogovarjajo, je oče slišal več kritik na račun slušnih aparatov kot pa pozitivnih odzivov. Ali aparati res piskajo in so moteči. Se res ljudje ne morejo privaditi na aparat? V čem je dejansko težava? Če se oče le odloči za nakup aparata, kakšen je postopek in koliko mora plačati zanj?
Hvala za vaše odgovore,
Miha
Pozdravljeni,
vaš oče ni izjema – večina ljudi si težko prizna naglušnost in stori korak v smeri reševanja težav, ki jih naglušnost prinaša. V sedanjem času je zaradi napredka v slušnih aparatih zelo malo težav, da slušni aparati piskajo, ali pa, da so neudobni. Obstajajo rešitve, ki zagotavljajo brezkompromisno kakovost pri izdelavi ušesnih vložkov (oliv), saj se uporablja 3D tisk. Večji dobavitelji so to tehnologijo že pred leti vpeljali. Rezultati so fantastični! Druga rešitev za večje udobje so izvedbe, ki omogočajo odprto prilagoditev (open fitting), po domače povedano, da ušesni vložek v sluhovodu ne tesni in zato uho ostane dejansko odprto. Tako se izognemo težavam: občutek zaprtosti in odmevanje lastnega glasu. Učinkoviti sistemi v samem slušnem aparatu pa poskrbijo, da slušni aparati, kljub odprtemu sluhovodu ne piskajo.
Vemo, da so predsodki in čakalne vrste problem zato se mnogi, ki že opažajo znake za naglušnost Vaš link niti ne odpravijo do osebnega zdravnika. Dejstvo je tudi, da osebni zdravniki naprav (avdiometrov) za preverjanje sluha nimajo in morajo že za natančnejše ugotavljanje stanje sluha napotiti v specialistično ORL ambulanto, torej izdajo napotnico za ORL specialista. Ker se na specialistični ORL pregled lahko čaka zelo dolgo, nekateri v ta postopek raje ne gredo – in tako niti ne ugotovijo, kakšno je stanje njihovega sluha.
Da bi brez napotnice in čakanja ugotovili, kakšno je stanje sluha, predlagam, da opravite informativni pregled sluha z avdiometrom v slušnem centru. Storitev je brezplačna in informativnega značaja. Na voljo je v kateremkoli AUDIO BM slušnem centru. Več o tem:
https://www.audiobm.si/avdiogram-test-sluha/
Če se na podlagi informativnega preverjanja sluha ugotovi, da obstaja naglušnost, vam bo slušni akustik svetoval obisk osebnega zdravnika, kjer boste pridobili napotnico za ORL specialista, ki bo opravil celovit ORL pregled (meritev sluha z avdiometrom je le ena od preiskav). Zdravnik specialist ORL, vam bo šele po opravljenem celotnem pregledu lahko konkretno svetoval. V kolikor z zdravljenjem ni mogoče odpraviti naglušnosti, vam bo izdal dokumentacijo za testiranje slušnih aparatov. Izbira dobavitelja je vaša prosta izbira. Najbolje, da preverite več naslovov, saj boste s primerno izbranim slušnim aparatom najmanj 6 let. Tolikšna je namreč minimalna trajnostna doba za slušne aparate.
Za izvedbe slušnih aparatov, ki ne presegajo cenovnega standarda ni doplačila. Primer tule: https://www.audiobm.si/slusni-aparati-unitron/#unitron-shine-rev
Če želite, da slušni aparat nudi brezžičo povezljivost z napravami, kot so mobilni telefoni, TV, predvajalniki zvoka, ali da se samodejno prilagaja na različna slušna okolja, so doplačila od nekaj deset evrov, pa tudi preko tisoč evrov. Izbira je bogata. Svetujem vam, da pred odločitvijo skrbno preverite in tudi preizkusite ponudbo.
Pozdravljeni g. Marjan,
način, kot ste se lotili sušenja slušnih aparatov ni primeren. Namesto zavijanja v papir bi bilo bolje, da jih vsaj pustite na odprtem, suhem zračnem prostoru.
Najbolje boste poskrbeli za svoje slušne aparate, če jih boste preko noči odložili v napravico, za aktivno sušenje (npr: PerfectDry Lux). Te naprave imajo vgrajen grelec, ventilator in tudi UV-C osvetlitev, ki poskrbi za dezinfekcijo. Nakup tovrstne naprave se hitro obrestuje, saj se poveča zanesljivost delovanja slušnih aparatov, prav tako pa se podaljša življenjska doba slušnih aparatov.
Manj učinkovito je pasivno sušenje, kar pomeni, da slušne aparate odložite v posodico v kateri imate posebno kapsulo, ki vsrkava vlago.
Več podrobnosti si lahko pogledate tule: https://www.audiobm.si/nega-in-vzdrzevanje-slusnih-pripomockov/#susenje-aparatov
Slušne aparate zavijam v papir, da bi se posušili. Imam problem, ker se zelo potim. Kaj priporočate?
Marjan