Slovenci v okolici San Francisca
Zdravo!
Sva par stara okoli 35 let. V SF sva prišla pred dvema letoma.
Spoznala sva kar nekaj Slovencev, ki tu živijo. Srečujemo se v slovenskem domu
in cerkvi. Na naša srečanja so vabljeni novi Slovenci, ki živijo v okolici San
Francisca. Pridružite se nam, da se bomo imeli še lepše.
Klara
Pozdravljena,
Naj te najprej prav lepo pozdravim, in se ti že v naprej opravičim na moje vprašanje, pa vendar, zanima me, kako to izgleda, ko greš z družino po svetu. Moj mož je namreč s prvim januarjem dobil novo službo v New Yorku, in sedaj se mi veselo že pripravljamo na selitev in urejanje zadev doma in v New Yorku.
Kaj lahko pričakujem od nove okolice? Kako sprejemalo tujce?
Kako pa izgleda samo življenje v San Franciscu?
Lep pozdrav še naprej,
Pika
Zanima me, zakaj sta se odločila za takšen korak in kako sta se znašla. A imata državljanstvo?
Lep pozdrav Boba
Zdravo!
Moj mož je računalničar. Zelel je delati v ZDA na raziskovalnih projektih, zato smo se odločili, da gremo v tujino.
V SF sva se kar dobro znašla, saj so nama tu živeci Slovenci veliko pomagali z nasveti in iskanju stanovanja v varni in prijazni soseki.
Državljanstva nimava, saj ga ni lahko dobiti tako kot v nekaterih drugih državah.
Lp Klara
Draga Pika!
Tvoje zivljenje v tujini je odvisno predvsem od tvoje sposobnosti vkljucevanja v novo okolje. Klara se je znasla odlicno, za razliko od mene, ki me tujina ubija. V ZDA (Pittsburgh, PA) sem prisla pred dvema letoma in pol, potem ko sva z mozem pretehtala financne moznosti za zivljenje (moz je tukaj ze od studija naprej). V tem casu se nisem srecala in imela priloznosti spoznati nobenega Slovenca, res pa je, da v slovensko cerkev ne hodim, ker tudi doma nisem hodila in se mi zdi hipokraticno hoditi samo zato, da bi nekoga spoznala. Ljudje so zelo prijazni, tudi tam, kjer nisi navajena (uradi, banke, zdravstveno osebje), sploh ni neobicajno, ce te naprimer zobozdravnik, ki ti je zjutraj vrtal po zobu, poklice zvecer domov in te vprasa kako se pocutis, pa pri tem ne rabis biti samoplacnik. Zadeve, ki jih zelis urediti naprimer in bi te v Sloveniji posiljali tri dni sem in tja, bos v vecini primerov uredila z enim telefonskim pogovorom. Ce bos zelela h ginekologu npr., te bodo narocili v par dneh, cakalna doba v ordinaciji pa je 15 minut. Zdravnik ti bo dal roko in se predstavil, s teboj pa komuniciral na nacin, kot da sta stara prijatelja. Je pa res, da si zdravstvene oskrbe, brez, da si zdravstveno zavarovan, ne mores privosciti. Sama sem zavarovana po mozu (ker samo on dela), tako da ti cene le-tega v tem trenutku ne morem posredovati. Kredit lahko dobis kdajkoli in za karkoli (pogoj je, da si zaposlen seveda), kreditne kartice ti firme, ki jih posredujejo, posiljajo kar domov, brez da sploh poizvedujes za njimi. Lahko se pa kar navadis, da bos moza videla samo ob vecerih, tudi ce bo imel samo “dopoldansko” delo in ob vikendih, ce ima to sreco, da bo takrat dela prost. Ce si navajena klepetov ob kavici s prijateljicami, zunaj ali doma, naj ti povem, da bodo zelo redki, ker tukaj ljudje enostavno nimajo casa, so zmeraj v sluzbi. V Sloveniji ljudje delajo, da bi lahko ziveli, tukaj pa zivijo, zato da delajo. Cene nepremicnim so povsem odvisne od kraja, kjer se nahajas. California je vsekakor najdrazja, vendar tudi New York ne zaostaja kaj dosti. V Pittsburghu (Pennsylvania) lahko najdes dvosobno stanovanje ze za kaksnih 300 usd, midva sva kupila hiso na kredit in imava mesecni obrok cca. 700 usd, ta ista hisa bi imela v Californiji vrednost 500.000 usd (odvisno od predela). Sicer si pa lahko pogledas cene nepremicnin za celo podrocje na http://www.realtor.com. Ce te zanimajo prosta delovna mesta, pojdi na http://www.monster.com. Toliko zaenkrat, ce te se kaj zanima, pa kar vprasaj. Midva tukaj ne bova ostala (ceprav je moz tu kar srecen), ker meni ze samo pogled na amerisko zastavo povzroci ospice;))), bo pa se trajalo kaksne tri leta, da bova prihranila kaj denarja in da si bova tudi doma lahko uredila kaksen domek, za sluzbo pa… Lepo te pozdravljam!
Zdravo!
Moj mož je odšel v SF pred mano, da je našel primerno stanovanje. V veliko pomoč z nasveti so mu bili tu živeci Slovenci, kar se jim iz srca zahvaljujem. Srečujemo se v cerkvi in slovenskem domu, tako da smo kot ena velika družina, ki si pomagamo.
Midva živiva malo ven iz centra SF. Ljudje so prijazni, te pustijo v miru, se ne vtikajo v tvoje življenje. ZDA je dežela tujcev, nekateri živijo tu dlje, drugi manj časa, zato se nihče ne obremnjuje s tem ali si tujec ali ne.
Toda malo previdnosti vama le svetujem. Dobro je, da se pozanimata, kateri predeli mesta so bolj nevarni in ne hodita tja ponoči. Midva sva veliko potovala po Ameriki, toda še nikoli nisva imela težav.
Nekaj malega o življenju v SF sem že napisala Primožu.
Ali v New York prihajate za vedno ali le za določeno obdobje?
Veliko sreče,
Klara
Pika, tako kot je ze Oxana povedala, ljudje so tu izredno prijazni. Tezko pa z njimi navezes mocnejse vezi. Tudi zene, ki niso zaposlene imajo miljon opravkov.
Kako izgleda selitev je odvisno tudi od tega, kaj nudi mozeva firma. Obicajno ti dolocen cas placajo apartma in rent-a-car. V tem casu si pac moras nekaj najti. V ZDA obicajno ne mores nic brez avta, ceprav je sredi New Yorka (mesta) lazje brez. Svetujem ti, da ko prideta tja, cimprej naredita vozniski izpit – v tem primeru bosta imela tudi nizjo zavarovalno premijo za avto. Na zacetku se ti bo verjetno tudi zdelo, da si kot molzna krava, ker ti za vsako stvar zaracunajo. Nicesar ne smatraj za samo po sebi umevno, ker to ni. Najbolje je, da za vsako stvar vprasas.
Tole je le nekaj drobcev, ce te kaj bolj konkretno zanima pa vprasaj.
Zivim v ZDA ze skoraj eno leto. Zivljenje je drugacno, predvsem tempo, mi je pa vsec. Sluzbe se nimam oz. mi je se ni uspelo poiskati. Americani dajo zelo veliko na certifikate in tecaje, kar pa v Sloveniji ni “moderno”.
Strinjam se s Klaro, kar se tice zdravstvenega zavarovanja. Je absolutno predrago. Moj moz placuje zame in za najinega otroka 450 $ mesecno, kar pokriva zdravstveno in zobozdravstveno zavarovanje, pa kljub temu obisk pri zdravniku placas, prav tako tudi zdravila.
Sama nimam stikov s Slovenci v Ameriki, ker mi jih se ni uspelo najti. Bi bilo pa lepo se druziti s Slovenci tudi tukaj. Imam pa redne stike z druzino in prijatelji v Sloveniji.
LP vsem.
Zdravo!
Zanima me v katerem mestu zivite, ce ni skrivnost?
LP Klara
Živjo Klara !
Samo še nekaj bi vprašal,me zelo zanima:pri Vas v Ameriki lahko hišo kupite na kredit?(na več let)
Kakšna pa je kaj Vaša hiša,mislim tko,v Ameriki sm vidu po televiziji majo večinoma hiše iz lesa ne? Mata zelo velko hišo ?
LP v San Fr.,pa sorry za takšna vprašanja,sem zelo radoveden,kako je pri Vas po svetu.
Pavle
Mislim, da je 450$ mesecno mnogo predrago!!!! Si prepricana da res placujes toliko? Verjetno je res mocno odvisno od mesta in firme, pa vendar… Z mozem namrec dava toliko na leto, je pa res, da sva vzela samo osnovno zavarovanje.
Vcasih kar malo pase poklepetat se s kom, ne samo z domacimi, zato mi je vsec ta forum.
Lep pozdrav
Hello!
Zivimo v dezevni drzavi, natancneje Tacoma WA, vendar bi se zelo rada preselila kam v toplejse kraje.
Zavarovanje cisto zares placujemo toliko, vendar ze razmisljam o tem, da bi se zavarovali kot self-insured oz. bom malo se pocakala, mogoce bo pa v moji sluzbi kaj bolj ugodnega.
Za danes se poslavljam, grem namrec na lov za sluzbo.
LP vsem
Zdravo!
Zaenkrat sva se podnajemnika. Hise v okolici SF so zelo drage (predvsem zemlja oz. lokacija), prav tako najemnine. Visina kredita je odvisna od visine dohodkov,. Kredit lahko odplacujes vec let. V ZDA je dobro, da imas nekaj kredita, ker imas potem pri dohodnini olajsave. Obresti kreditov so nizje kot v Sloveniji.
Hise so tu lesene zaradi potresov. Novejse hise imajo tudi fasade, kar je meni boj vsec, mogoce zato ker imamo take v Sloveniji.
Novejsa naselja so lepa, kabli (elektricni, telefonski…) so pod zemljo. V starih naseljih je grozno, kabli so debeli, nizko speljani po zraku, stare lesne hise pa me spominjajo na barake….
Lp Klara
Klara, a lahko poves za katero podjetje dela tvoj moz, in kaksne so kaj razmere?
Jaz sem student racunalnistva in bi me zelo zanimal skok ce luzo. Nisem pa preprican kako bi se mi splacalo. A je zivljene za slovenca tam kaj boljse kot tukaj?
Kot vsakega me zanima tudi denar. Nebi zelel govorit o stevilkah, ampak bi te raje vprasal, ce vidva v ZDA zivita “bolje” z mozevo placo kot pa bi lahko v sloveniji z njegovo placo, ce bi delal tukaj?
Hvala,
Andrej
Hello,
Joj kako bi jaz živela v New Yorku. Leto dni sem sicer živela pri stricu v New Jerseyu. Letošnji Božične praznike sem pa bolj bila v NY.
V Ameriki je lepo, kjer vsakega Evropejca navdušeno sprejmejo. Res kot je Rebeka ali Oxana rekla, hitro navežeš stike z ljudmi (čeprav je super, ker ni tako kot v Sloveniji, ljudje ne ogovarjajo, ker niti nimajo časa, he, he), ko sem hodila na razne tečaje ali izobraževanja, se ful zbližaš z učitelji, ki te kjerkoli ustavijo, ogovorijo, kot da ste naj…naj prijatelji. Povabijo te kam, pokličejo te domov. Tudi po službah so zelo sproščeni, ne tako zadrti kot tukaj.
V NJ nisem mogla brez avta, kadar sem kam šla. V New Yorku je pa superca, vse je pred nosom. Res avto bi bil morda celo v napoto če si nekje v centru Manhattna ali kje drugje, no če si v predmestju Queens…..pa ti prav pride. Garažiranje je strošek in problem. V predmestju je lepo, ker si v kakšni hiški, imaš kos zelenice, parkirni prostor, imaš mir in hkrati si zelo blizu mesta. Mene, ki celo življenje živim v majcenem mestu, navdušujejo velika mesta in jaz sem bila omamljena od
zagledanosti in raziskovanja NY. Dvakrat sem poskušala nekako ostati gor vendar nikoli ne bi bil tak način kot bi ga jaz želela (svoboda-neodvisnost od nekoga), težko je tujcu najti službo in papirje. No jaz sem se sprijaznila, da mi ta Obljubljena dežela ni sojena, morda še kdaj na obisk, zato pa veliko sreče vam! lp!
Ha joj definitivno! Bolj bi te tam cenili (tvoje znanje bi dobro plačali) kot pa tu.
Kdo je pa reko, da me tukaj ne cenijo 😉
Nisem rekla,da te ne, vendar na veliko firmah tukaj in tudi na naši opažam koliko sposobnežev imamo, pa se jih še zdaleč tako ne ceni in ne plača, ko pridejo pa v Nemčijo ali pa ZDA, so pravi znanstveniki, tukaj so pa bili niko in ništa. Odnos je v ZDA čist drugačen.LP!
Andrej; moj moz je graficni designer, do nedavnega zaposlen kot senior web designer (fishersci.com), pri podjetju kaksna 4 leta, starost 27 let, placa po pridobitvi stalnega delovnega vizuma 56.000 USD na leto (bruto, odstej cca. 30%). Zacetni designerji morda polovico tega zneska, odvisno od izkusenj. Kredit za hiso in dva avta, sama nezaposlena, pri hrani in oblacilih posebej ne stediva, ostane kaksnih 500 usd na mesec za prihranke brez problema. Ampak pazi, odvisno kje zivis, ko sva razmisljala, da bi se selila v San Francisco, sva ugotovila, da bi tam lahko bila samo najemnika stanovanja in bi placala mnogo vec, kot pa zdaj za kredit za hiso, skratka, da nama ne bi zneslo. Lep pozdrav!
No, pa se to,ker kaj takega bi tudi prislo v postev pri tebi, poucuje tudi multimedijo in web design na Carnegie Mellon University (lahko samo honorarno, ker ima “samo” visokosolsko izobrazbo), 16 ur na mesec, placa cca. 1000 usd na mesec (neto). Sama, ki imam samo srednjesolsko izobrazbo, bi ta znesek zasluzila (morda) za 160 ur v mesecu.
Forum je zaprt za komentiranje.