slinjenje
Spoštovani!
Slinjenje je največkrat naravni odgovor organizma na dražljaje v ustni votlini. Dražljaji lahko izvirajo iz načina prehrane (uživanje razhudnikov: paprika, paradižnik, bučke, krompir…; začimbe: poper, paprika, pekoči dodatki; pepermint).
Dražljivci so tudi nepravilno zdravljeni zobje (zalivke, ki niso brušene, ali pa so razpokane; dražeča sestava zalivk, ki neprestano draži ustno sluznico).
Lahko imate tudi težave s prehodom požiralnika v želodec (ezofagealna hernija, draženje želodčne kisline, ki se nepravilno pojavlja v požiralniku, kjer okolje ne sme biti kislo).
Dejavnik prehrane lahko preverite sami.
Dejavnik zobovja izključite pri zobozdravniku.
Dejavnik prehoda požiralnik/ želodec pa naj preveri vaš izbrani zdravnik.
Lepo vas pozdravljam.
Danica
Pozdravljeni!
Da bi prekomerno slinjenje povzročala protruzija mandibule, je malo verjetno. Povečano izločanje sline se lahko pojavi pri akutnih vnetjih v ustih (afte, stomatitis, izraščanje zob,..), pri boleznih parotidne žleze,pri nekaterih nevroloških in psihiatričnih boleznih (paraliza obraznega živca, epilepsija, shizofrenija), v nosečnosti, pri nekaterih zastrupitvah, kot stranski učinek nekaterih zdravil,pogosto pa je to motnja ,ki ji ne moremo ugotoviti vzroka.Pomembni so tudi psihogeni dejavniki, predvsem pri vzdrževanju te motnje.
Svetujem vam, da se pogovorite z vašim zdravnikom, ki vas bo pregledal. Kakšnih zdravil, ki bi kar tako zmanjšala izločanje sline, namreč ni.
Lep pozdrav
Mateja
Problem je v tem, da se sublingvano občuti kot “droben pesek”, ki pa sicer ne povzroča bolečin.
Slinjenja je občutno manj v ležečem položaju, kot pa v stoječem. Je pa to močno moteče, ker prihaja v nalivih.
Ukinili smo vsa zdravil, razen Sintroma.
Smo pa čisto obupani na tem. Obiskali so nervologa, orl, pa ne najdejo vzroka.
Kaj pa sklerozacija izvodil ? Ali pa rekanalizacija? Mogoče obstaja prenosni aspirator?
Sploh ne vemo kam naj se še obrnemo za pomoč.
Lep pozdrav,
Beno