Sladkorna ali kaj drugega?
Pred enim tednom, mi je sestrična, ki ima diagnosticirano sladkorno bolezen, s svojim merilcem izmerila sladkor, ker je pogovor nanesel na to temo. Dopoldan sem pojedla dva srednje velika sendviča z mortadelo in malo sira, vmes pa v presledkih spila 0,5 l oranžade, ki sem jo kupila na bencinski črpalki-brez mehurčkov. Pred merjenjem, sem pojedla kosilo golaževo juho z nekaj kruha in eden par pečenic z ajvarjem, ter spila kozarec radlerja. Takoj po omenjenem kosilu sem imela sladkorja 10 enot. Tri dni po tem merjenju, pa me je ponoči obšla nenadna vrtoglavica, ki jo je spremljala rahla slabost in občutek vrtenja ter slabosti ni minil niti, če sem zaprla oči. To je trajalo oziroma izzvenelo v nekaj minutah in zaspala sem nazaj. Zjutraj in naslednji dan sem bila OK, potem pa se je 2 dni nazaj proti večeru vrtoglavica in slabost v želodcu ponovila, ponoči sem slabo spala, bilo mi je slabo in v želodcu in črevesju sem občutila napetost in bolečine. Tudi, če sem šla na veliko potrebo, ni bilo nič bolje, čeprav je bil občutek, da bo potem v redu. Največkrat se bolečina sprosti edino z vetrovi, a vse se hitro spet ponovi.Tudi včeraj in danes, me še vedno spremljajo ti simptomi, le da je sedaj težišče v spodnjem delu trebuha, ki je napet in boleč. Občasno čutim tudi slabost v želodcu in nimam pravega apetita. Bruhala pa nisem. Ali so to znaki sladkorne, oziroma kaj bi lahko bilo? Stara sem 48 let in imam zelo veliko prekomerno telesno težo.
Pozdravljeni,
hrana, ki ste jo zaužili, bi marsikomu povzročila opisane probleme. V kolikor pa ste vajeni na tolikšno količino hrane, pa ne vem. Težave, ki jih opisujete, niso posledica sladkorne bolezni. Sladkorna bolezen je prisotna, če je krvni sladkor izmerjen po jedi ali kadarkoli višji od 11 mmol/l. Motnje v toleranci za glukozo pa pri vrednostih nad 7,8 mmol/l.
V kolikor so težave, ki jih opisujete, že minile, potem so bile posledica neke hrane, ki vam ni ustrezala, v kolikor bodo še naprej trajale, morate obiskati zdravnika.
Zamislite pa se nad svojim življenjem, nad prehranjevanjem, telesno težo in najverjetneje tudi telesno aktivnostjo. Vaš opis hranjenja že govori na patološko prenajedanje, vprašajte se zakaj in kdaj toliko jeste? Ste osamljeni, pod stresom, imate težave v službi, doma..? Ali se vam preprosto nič ne ljubi? Pogovorite se sami s seboj, lahko pa tudi s prijateljico, sodelavko, z nekom, ki mu zaupate. Sprejmite nekaj ukrepov, na primer: izpraznite hladilnih in omaro s hrano. Imejte le najnujnejše, vsak dan pojdite na vsaj pol urni sprehod, ne pijte več sladkih pijač, ne jejte sladkorja in bele moke. V svojem življenju najdite vesele trenutke, posvetite se sebi..
Začnite danes in lepo se imejte.
Spoštovana gospa doktor,
najlepša hvala za vaš odgovor in vaše cenjeno mnenje. Vendar smatram, da sem izpustila pri svojem opisu težav pomemben podatek in sicer časovno obdobje svojega jedilnika za tisti dan. Ta dan sem bila pokonci že ob 04,30, ker smo šli na daljši družinski izlet. Prvi sendvič sem pojedla nekje med 07,00 in 08,00 uro. Drugi sendvič je sledil po 12,00 uri, pijača je bila delno med prvim in drugim obrokom, delno pa med 14,00 in 15,00, ko sem pojedla tudi omenjeno kosilo in spila omenjeni Radler. Po tem kosilu, tisti dan nisem več jedla, spila sem le malo manj kot 1l radenske. Ko sem doma, pa jem zjutraj-kos kruha z maslom ali sirom, opoldan oz. nekje do 14,00 kosilo in od 06,00 do 07,00 kaj malega, največkrat nek obrok brez kruha-napr kos mesa od kosila s paradižnikom ali svežo papriko…itd. Ne vem, mogoče je to vseeno preveč? Ker pa sem trenutno brezposelna, pa seveda psihičnih težav ne manjka, predvsem v povezavi z denarjem in preživetjem družine-mož in 14 let star sin. Bila sem že pri psihiatru na posvetu.
Trenutno so glavne težave izzvenele, zaznavam le malo slabše počutje predvsem v jutranjih in dopoldanskih urah, zvečer pred spanjem, se počutim najboljše.
Pozdravljeni,
napačno razumevanje predstavlja razliko med pismenimi podatki in med osebnim pogovorom. Vesela sem, da ste se ponovno oglasili. Glede življenjskega sloga in prehrane ter vzdrževanja telesne teže si morate predstavljati pred seboj tehtnico. Na eni strani so stvari, ki dvigajo telesno težo (vnos hrane, hormonsko stanje, psihični stresi), na drugi strani pa porabniki, ki nižajo telesno težo (telesna dejavnost, poraba za redni metabolizem). V kolikor je telesna teža stabilna, pomeni, da je tehtnica uravnotežena. Če želimo znižati telesno težo, moramo vplivati tako, da zmanjšamo kalorični vnos hrane, s tem da uživamo:
– malo mastno hrano (na primer zamenjava masla z isto količino skute), da hrani ne dodajamo maščobe, to se pravi da uporabljamo posodo, kjer lahko kuhamo brez maščobe, na solato ne dajemo olja..
– Uživamo hrano z nizkim glikemičnim indeksom (to se pravi veliko zelenjave in stročnic, tudi sadja, vendar ne pretirano) in ukinemo hrano z visokim glikemičnim indeksom ( nič sladkorjev v pijači in v hrani – radler in podobne pijače imajo ogromno sladkorja in kalorij – poglejte na etiketo – podatki so za en deciliter, zato pijte vodo, radensko – brez okusov, lahko tudi nesladkane čaje, omejite se pri kruhu (če ga pojeste, ne sme biti bel), pri krompirju (ne pire), tudi testeninah (ne razkuhani, temveč al dente)..
..in povečati telesno dejavnost.
Razumem, da je hudo biti brezposeln, da je stresa ob težkem preživljanju družine veliko, vendar izkoristite čas, pojdite v naravo, nabirajte sadeže v naravi, maline, borovnice, gobe, planinsko cvetje za čaje čez zimo.. Posvetite se spoznavanju hrane, naučite se novih veščin, ki vam bodo pomagale pri iskanju zaposlitve.
Pa veliko uspehov
Forum je zaprt za komentiranje.