Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Optika slabšanje dioptrije

slabšanje dioptrije

Pozdravljeni!

Stara sem 20 let. Imam težave s slabšanjem dioptrije, vedno slabše namreč vidim na daleč.
Prvič so mi težave z vidom ugotovili pri 13 letih, ko sem tudi dobila prva očala. Dioptrijo sem imela -0,5. Takrat se s tem nisem obremenjevala, očala sem nosila le občasno v šoli in pred TV, če so bili podnapisi …
V naslednjih nekaj letih niti nisem opazila poslabšanj dioptrije, očala sem redko nosila. Pred približno letom in pol, nekje februarja 2007 pa sem ponovno odšla na pregled, predvsem zaradi vozniškega izpita, ker sem vedela, da slabše vidim, in ta očala ne pomagajo več kaj dosti. Probleme mi je delala tudi rdeča barva na beli tabli v šoli (ko so profesorji pisali z rdečimi flumastri ali so bile črke na prosojnicah rdeče). Sicer sem vedela, da vidim malo slabše, ni pa se mi zdelo zelo hudo, saj, če sem se potrudila, sem videla na tablo …
Pri pregledu pa so ugotovili, da se mi je dioptrija poslabšala na -1,25. Nova očala sem dokaj redno nosila, seveda za vožnjo, v šoli, pri gledanju TV, pogosto pa tudi zunaj, na sprehodih. Nekje novembra 2007 pa sem opazila, da se mi je vid zelo poslabšal. Poleti 2007 se mi je, kolikor se spomnim, še vse zdelo OK. Novembra sem torej ponovno odšla na pregled, kjer so ugotovili dioptrijo -2,50! Šokirana sem bila, da se mi je vid toliko poslabšal v pol leta. Ko sem zdravnico vprašala, kaj lahko storim, da se to ne bi nadaljevalo, je rekla da ni nič za storiti, naj le počakam.
Sedaj spet opažam, da se mi vid slabša. Očala sicer nosim ves čas, razen ko berem (na blizu nimam težav z vidom). Slabše vidim manjše pisave, predvsem (ponovno) rdeče barve. Sicer jih vidim, ko pridem bližje, ampak še pred pol leta ni bilo težav … Vid je nekoliko slabši tudi v temi, če hodim zvečer zunaj, ko so prižgane ulične svetilke.
Nekaj časa se mi že tudi zgodi, da začutim bolečino v očesu … Čutim jo nekako v bližini šarenice. Bolečina traja le sekundo, kot da bi mi nekdo nekaj zapičil v oko … Oči se mi tudi hitro utrudijo.
Nihče v družini ni imel v mojih letih težav z vidom, vsi imajo le težave zaradi starosti …
TV ne gledam zelo veliko (1 uro na dan, včasih sploh ne), prav tako ne preživljam veliko časa za računalnikom (poleti največ uro in pol na dan), predvsem v času šole le toliko, kolikor je res treba (seminarske in podobno) … Sicer veliko berem, že od malega, ampak vedno poskrbim za ustrezno svetlobo.
Poleti me zelo moti sonce, sončnih očal z dioptrijo pa nimam, ker sem se odločila, da jih kupim kasneje, ko se mi slabšanje ustavi, saj so okenca predraga, da bi jih pogosto menjala …
Skrbi me, ker se mi dioptrija spet slabša, zato vas sprašujem, kaj naj naredim, da se to čim prej ustavi? Ne morem se sprijazniti z odgovorom, da naj le čakam, ker si ne morem predstavljati, kako bo, če bom imela dioptrijo -5, če pa že sedaj brez očal sploh ne prepoznam človeka, ki hodi proti meni, saj je vse megleno …
Nameravam iti na ponovni pregled, vseeno pa sem se odločila, da vas prej vprašam za vaš nasvet … Kaj mi torej priporočate?

Najlepša hvala za vaš odgovor in lep pozdrav.

New Report

Close