Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Slab sluh pri otroku

Slab sluh pri otroku

Pozdravljeni.

Hčerka je bila že oktobra 3leta stara, že eno leto in pol hodimo okoli ORL in se nič nismo uspeli rešiti. Pri 1,5leta sem opazila da se ji je sluh poslabšal, da ne reagira ko jo pokličem, razen če sem res glasna. Na prvem pregledu so ugotovili kronično mukoidno vnetje srednjega ušesa. Po pol leta nasonexa, so jo testirali in rekli da je ok. Ampak sem povedala da izboljšanja ne opazim in so nas poslali domov. Čez 3mesece sm šla ponovno gor, po vztrajanju so testirali se notranje uho in rezultati so bili slabi. Sedaj smo dobili napotnico na LJ testiranje avdiotorni evocirani potenciali. Ji pa sluh zelo vpliva na govor, je nerazločen, hodimo tudi k logopedu in kmalu razvojna. Zanima me ali je še kak test, da bi šla samoplačniško, ker to vse traja zelo dolgo? V LJ imamo šele čez cca 2meseca termin. Nihče mi nič ne pove in me niti ne jemljejo resno, dokler ne vztrajam in se jezim da želim iti naprej na teste.

Hvala lp.

Pozdravljeni,

pri vaši hčerki je bil verjetno v porodnišnici TOAE izziven (vsakemu novorojenčku to naredijo),  morebitna okvara sluha bi se lahko pojavila kasneje. Pogoj za uspešno meritev TOAE je  zdravo, prezračeno srednje uho (timpanogram A). Če TOAE niso izzivne, se meri še DP (distorsion product).  V primeru vztrajanja timpanograma B pol leta in več, po več zaporednih neuspešnih meritvah, ob slabem govornem razvoju so potrebni: operacija žrelnice, ev. prerez bobničev in vstavitev timpanalnih cevk, predpis slušnih aparatov, nato ponovitev meritev.

Glede na vaše navedbe je treba:

– čim prej ugotoviti, kako deklica sliši. Pravi test za to ni APMD / BERA, ampak ASSR – akustični somatosenzorni odgovor. Pogoj za oboje je timpanogram A ali vsaj med A in C.

– če je sluh res preslab za razumevanje in razvoj govora, mora otrok čim prej dobiti slušni pripomoček (slušna aparata ali v primeru gluhosti še polžkov vsadek), da bo govorni razvoj lahko normalno potekal.

Napišite pismo – opis težav s priloženimi izvidi  na avdiološko ambulanto v UKC Ljubljana ali Maribor (kjer vam je bližje), saj tak otrok sodi v avdiološko ambulanto ( ne k nevrologu). Samoplačniško teh meritev (ASSR) v Sloveniji ni, prav tako je predpis slušnih aparatov samo v javni zdravstveni mreži.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Najlepša hvala za odgovor. Že jutri bom pisala na avdiolosko z izvidi.  Vse gre tako grozno počasi, nje pa trpi govor.

Hvala za mnenje in nasvet, prvič v celem letu kar hodimo v Novo mesto sem sedaj od vas še največ podatkov slišala. Upam da ko enkrat pridemo na kliniko v LJ, da se bo čim prej uredilo.

Tako upam tudi jaz. Lp

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni, mene pa zanima ali se ASSR lahko naredi oziorma dela tudi, če je timpogram B? Nekako ste napisali, da bi lahko, če bi bil timpogram med A in C?

Naš otrok ima vedno B. Sluh naj bi bil slabši. Govor je o.k. Zanima nas tudi, če se ob timpogramu B lahko tudi potaplja v bazenih? Do sedaj ga nismo dajali v tečaje, bi pa želel iti.

Hvala.Lp

 

Pozdravljeni,

ob timpanogramu B žal večina preiskav ne uspe – ne TOAE, ne ASSR, ne APMD.

Navajate dober govor, to pomeni na srečo, da otrok govor še sliši in razume.

Lahko se potaplja v bazenu kljub timpanogramu B. Vendar je verejetnost akutnega bakterijskega vnetja srednjega ušesa veliko večja, saj se sluz v srednjem ušesu zlahka okuži, ko skozi nos, žrelo in Evstahijevi tubi vdre umazana bazenska voda, polna bakterij (črevesnih) in plesni. V plavalnem tečaju se morda ne bo toliko potapljal – preverite.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Kaj se naredi za bolečine ušesa

Pozdravljeni,

5-letni hčerki dajem po navodilih ORL mometazon furoat 1-krat dnevno. Zaradi timpograma b in slabšega sluha.  Dajati ji moramo 3 mesece. zanima me, ali mogoče poznate, v koliko primerih otrokom izteče tekočina iz srednjega ušesa ob 3-mesečnem jemanju ? zanima me s tega vidika, kakšno upanje lahko imamo, da nam to uspe in da bi se izognili vstavitvam cevk v oba bobniča. Sama se namreč bojim, da je majhna verjetnost, da nam to uspe…

Hvala za odgovor.

Pozdravljeni,

v starosti 5 let se začne zmanjševati žrelnica, ki je zaradi vnetja in bakterijskega biofilma pomemben vzrok neprehodnih Evstahijevih tub. Nosni glukokortikoidi pospešujejo proces zmanjševanja žrelnice in tanjšanja sluznice E. tub.

V obdobju, ko otrok nima virusne okužbe dihal, se začnejo tudi odstranjevati mukozne žleze iz sluznice ušesa. Nastaja manj sluzi v srednjih ušesih. Preostala sluz se očisti po delujočih Evstahijevih tubah. Obdobja brez virusnih okužb so pogostejša po starosti 4 let.

Pri vaši 5-letni hčerki obstajajo dobre možnosti, da se pozdravi brez operacije, še posebej je večja verjetnost poleti, ko je veliko manj virusnih okužb.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni.

16.5 smo imele s hčerko preiskavo APMD z avdiometrijo. Dobile smo izvid  pa bi prosila za obrazložitev.

Imamo pa 12.6 ASSR preiskavo na ORL oddelku UKC lj.

Izvid: prag sluha za klik je desno pri jakosti 50 dBnHL , levo pri jakosti klika 60 dBnHL. Amplituda I vala je levo pomembno nižja v primerjavi z desno stranjo, amplitudi V vala sta simetricni. Desno absolutna lestenca I vala je podaljšana, lestence II, III, IV in V vala so primerne.

Levo meritve pri 90 dB absolutne latence I,II, III, IV, V primerne.

Zanima me predvsem ali je to slab izvid ali ne? Hvala za pomoč. Lp.

Pozdravljeni,

odziv na zvok je prisoten na obeh ušesih, zagotovo ne gre za gluhost in tudi ne za hujšo okvaro sluha.

Niste napisali hčerkine starosti. Pri majhnih dojenčkih je prevajanje lahko upočasnjeno zaradi nedokončane mielinizacije živčnih vlaken.

Še bolj pomembno je, da je za zanesljivo APMD avdiometrijo potreben timpanogram A (prezračeno srednje uho) in normalen izgled bobničev, tudi tega ne opisujete.

ASSR je natančnejša meritev.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Hčerka je stara 3,5 leti, timpanogram je A.

Opažamo že eno leto da slabše sliši in tudi govor je zelo nerazločen.

Potem glede na izvid, ona sliši?

Hvala.

Hčerka je stara 3,5 leti, timpanogram je bil A.

Opažamo že 1,5 leti da slabše sliši, tudi govor je zelo nerazločen.

Torej glede izvid, ona sliši?

Hvala.

Hčerka je stara 3,5 leti, timpanogram je bil A.

 

Opažamo že 1,5 leti da slabše sliši, tudi govor je zelo nerazločen.

 

Torej glede izvid, ona sliši?

 

Hvala.

Timpanogram A pomeni normalno prezračeno uho.

Govorni razvoj poteka različno hitro, otroci imajo motoriko govornih organov (jezika, ustnic itd.) prej ali kasneje razvito.

Normalen APMD izvid bi moral pokazati odziv pri 20-30 dB ob prezračenem srednjem ušesu. Glede na APMD izvid vaše hčerke je možna blaga ali srednja zaznavna izguba sluha. To pomeni, da morda slabše sliši šumnike in sičnike, petje ptičkov, šumenje dreves, tiktakanje ure.  Odvisno od rezultatov ASSR ji bodo v primeru srednje zaznavne izgube sluha predpisali slušna aparata, ki bosta omogočila normalen govorni razvoj. Za blago zaznavno izgubo sluha pa slušna aparata nista potrebna.

Lp,

 

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Dojencek star 4 meseca rezultati kva to pomeni???

Timpanogram:obojestransko A

ADG v prostem polju: odziva se na zvok jakosti 35-40dB

TOAE:neizzivna

 

Pozdravljeni,

 

timapnogram A pomeni normalno prezračeni – zdravi srednji ušesi.

ADG v prostem polju je izredno nezanesljiv, še posebej pri dojenčku, zato se na to meritev ne moremo zanašati.

Kadar so TOAE neizzivne ob timpanogramu A, vedno naredimo še DP TOAE – ta izvid ste pozabili napisati.

Čakam vaš odgovor. Lp

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close