Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Prehrana in varnost živil skuta-kislo mleko

skuta-kislo mleko

prosim, če mi lahko pomagate. Kako se naredi dobra domača skuta-iz domačega mleka
lep pozdrav

Pozdravljeni,
Za pripravo skute potrebujete sirilo (to je renin, kot naravno sirilo obstjajo pa tudi nadomestki). Mleko je potrebno “cepiti” s tem sirilom, to pomeni, da ga dodate v ustrezni količini in po določenem času maso segrejete na temperaturo, največ 42°C, izloči se skuta, ki jo odcedite.
Vendar pa si lahko pomagate tudi z jogurtom ali kislim mlekom.
Domače mleko skisate s pomočjo dodatka kislega mleka ali jogurta. Ko ste dodali kislo mleko ali jogurt pustite 4 ure na sobni temperaturi, nato med mešanjem počasi segrevajte do temperature 40°C, ko se mleko sesiri goščo odcedite in shranite.
Posredujem vam tudi naslov ene zanimive internetne strani z Velike planine, kjer opisujejo pripravo skute po starem običaju.
http://odmev.zrc-sazu.si/planina
Veliko uspeha.
Lep pozdrav,

mag. Iva Verbnik *** Solis-TR d.o.o. *** [email protected]

Pozdravljeni,

zanima me, ali lahko delamo skuto in jogurt iz skisanega domačega mleka? Kako?

Hvala in lep pozdrav

Spoštovani postopek priprave skute sem vam ravnokar opisala.
Jogurta pa iz kislega mleka ne morete delati.
Lahko ga pripravite iz mleka, ki ste mu dodatli cepivo (v ta namem lahko uporabite žličko ali dve kupljenega jogurta) in pustite da kultura raste pri temperaturi 40°C vsaj 4 ure. Pripravljen jogurt mora še nekaj časa zoreti na sobni temperaturi, potem pa ga hranite v hladilniku.
Lahko pa si priskrbite tudi kulturo za pripravo kerfirja, kar pogosteje pripravljamo sami doma.

Sicer pa bi pri tem rada opozorila, da pri pripravi mlečnih izdelkov doma obstaja večji riziko za okužbo izdelka z neustrezno kulturo, kar lahko posledično pomeni tudi kvar živila ali celo okužbo ljudi, ki uživajo take izdelke. Mleko je namreč idealen medij za rast velikega števila tudi nekorstnih ali celo navarnih mikroorganizmov.
Zato bodite previdni, upoptevajet vsa pravila higiene, uporabljaje čist pribor, posodo, pazite na zunanje okužbe, uporabite ustrezne kulture za cepljenje in hranite izdelke na hladnem ter čim krajši čas.

mag. Iva Verbnik *** Solis-TR d.o.o. *** [email protected]

Hvala lepa za izčrpen odgovor-sem že probala in mi je uspelo.
Hvala in lep večer

Me veseli, da vam je uspelo. Če imate še kakšen okusen recept, pa vas vabim, da ga podelite z nami.

mag. Iva Verbnik *** Solis-TR d.o.o. *** [email protected]

New Report

Close