“Skule”
Pozdravljeni,
Mojemu osem-letnemu sinu se v ustih sistematicno pojavljajo t.i.”gnojne skule” – vedno nad zobmi, ki so bili popravljeni – torej imajo plombo, ali celo nad zobom, ki ima luknjo. Prva verzija zobozdravnika je bila, da so bile plombe slabo namescene in so zaprle naravno pot morebitnih vnetij. Vendar ta verzija ne drzi, saj je sam popravil zob in zdaj je spet nastala skula. Ne vem, kako naj resim ta problem!
Ali je kdo ze imel tak problem?
Hvala!
Spoštovana stella 67,
če se deču pojavljajo gnojne pike (fistule) nad popravljenimi mlečnimi zobmi, potem je vzrok skoraj zagotovo vnetje zaradi odmrle zobne pulpe pri teh zobeh. Mlečni zobje imajo zobno pulpo široko in jo lahko zelo hitro poškodujemo, ko popravljamo karies oz. zadostuje že “preobremenitev” zoba zaradi vrtanja.
Take zobke je potrebno odpreti in kanalčke očistiti.
Spoštovana Maya666,
verjetno gre pri vas za afte, ki povzročajo težave kot jih opisujete tudi sami.
Nastanek aft je pogosto povezan s stresom, pomanjkanjem vitaminov, zmanjšano imunsko sposobnostjo,…… Pomaga uporaba površinskih anestetikov (kar olajša prehranjevanje), ki so v preparatih, ki so v prosti prodaji v lekarnah, sicer posebnih zdravil nimamo.
Pozdravljeni!
6 letni sin je imel karies na štirici zgoraj. Karies je nastal zardi nabiranja hrane v medzobnem prostoru. Zobozdravnica je karies na obeh zobeh nekoliko očistila, zdravila in mu najprej namestila začasno zalivko , ki je zapolnila vmesni prostor med obema zobema. Po treh tednih mu je najprej očistila in namestila novo zalivko na petici, ki ni bila tako prizadeta, ter nam dala datum za naslednji poseg (čez dva meseca) Medtem je štirica postala že tako občutljiva, da je ob vsakem umivanju dlesen ob zobu zakrvavela. Pojavljale so se že tudi bolečine. Predčasno smo obiskali zobozdravnico, ki je del štirice očistila /obrusila do dlesni. Naročila nam je, naj odprtino vsakič pred obrokom zamašimo z vato. Na ponoven pregled nas je naročila šele čez 6 mesecev. Že po dveh dneh je sin čutil bolečine , ob čiščenju odprtine z zobotrebcem (saj s ščetko ni več mogoče) je tudi zakrvavel. Naslednjega dne pa se je nad zobom pojavila gnojna fistula v velikosti grahovega zrna. Dežurni zobozdravnik je odprtino nekoliko očistil in odprl, da se je tekočina iz fistule lahko iztekala. Ko sem v ponedeljek ponovno poklicala našo zobozdravnico je samo rekla, naj nadaljujemo z nameščanjem vate v odprtino pred obrokom in da kontrola sledi čez 6 mesecev, saj zoba ne mislijo odstraniti dokler ne bo zrastel stalni zob.
Ali je to res vse kar se da narediti?! Fistula nad zobom pa kar ostaja, včasih je bolj nabrekla včasih manj. Kakih hujših bolečin sicer sin nima, se pa izogiba določenim vrstam hrane, ki jih je težje prežvečiti, saj mu to povzroča bolečine.
Spoštovana matejal74,
če zob povzroča težave kljub temu, da je odprt, potem pride v poštev edino ekstrakcija, kar niti ni tako problematično, ker govorite o “štirici”. Ne glede na vse, se vedno izogibamo ekstrahiranju mlečnih zob, predvsem takrat, ko bi lahko s predčasno ekstrakcijo povzročili neprimeren nagib izraščajočega stalnega zoba.
Sama bi otroka poslala na ortopansko slikanje, ki bi pokazalo, kje se nahajajo zametki za stalne zobe in potem, v primeru, da je otrok pripravljen na poseg, mlečni kočnik ekstrahirala. Če pa je otrok močno prestrašen in bi bila ekstrakcija zanj slaba izkušnja, potem se glede na to, da opisujete, da nima hujših bolečin, za poseg verjetno še ne bi odločila.