Najdi forum

Spoštovana Sončnica,

naj vam zagotovim na podlagi lastnih izkušenj, da vam bo najbolj in predvsem pomagala fizična aktivnost: tek, hoja, kolesarjenje, redne vaje za hrbtenico, plavanje …

Potrudite se in najdite čas zase.

Lp, Mojca

Glede fizične aktivnosti bi se strinjal, razen morda ne s tekom.
Vzrok vaših težav je verjetno v ledvenem delu hrbtenice ( morda jih niso opazili), skolioza in lordoza sta verjetno kot odgovor na bolečinske simptome.
Drugih pomembnejših sprememb ni videti.
Gostota je v mejah normale, potrebno pa je spremljanje, zdravil na vašem mestu še ne bi jemal.

Lep pozdrav

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni,

pri hčerki je bila potrjena skolioza (izvida ortopeda iz Termane Laško, kjer sva opravlili pregled, ter Ortopedske bolnišnice Valdoltra, kjer so opravlili tudi slikanje hrbtenice, sta pripeta). Sedaj je stara 7 let. Gibalno sicer hči nima problemov, še vedno pa pri hoji nekoliko obrača stopalo navznoter, večasih mi tudi toži, da jo boli noga (vedno desna v predelu gležnja in sicer jo boli v času mirovanja oz se ponoči zbuja zaradi bolečine – tudi dvakrata ali trikrat na teden in predvsem te bolečine, ki so se pojavile že sedaj, nam povzročajo skrbi).
Prosila bi vas za vaše mnenje in pa za nasvet, kako bi ji lahko pomagali, oz glede na njene izvide in pa starost, če bi se dalo to kako izboljšati. Kakšnih posebnih vaj za hrbtenico nam niso dali. Hči tudi nima ploskih stopal, svetovali so pa, naj dela vaje v zvezi s tem (hodi po prstih, petah, pobira pisalo s prsti na nogah..)?!
Hvala za odgovor in lep dan še naprej.

Če dobro vidim, so izvidi stari že skoraj dve leti in če dobro razumem, ste sledili napotkom ortopeda in naj bi bila situacija kljub temu še taka.
Lumbalna deviacija 9 stopinj še ni tako kritična, na izvidu ni znakov, da tega ne bi mogli popraviti.
Ni navedeno, ali naj bi bila posledica od rojstva ali naj bi bila posledica neenakomernega razvoja mišic na levi in desni strani.
Treba je vedeti, da gredo spremembe na bolje v takih primerih zelo počasi.

Svetujem, da se s slikami oglasite v naši ordinaciji, da vidimo, koliko lahko pomagamo in vam damo napotke za vnaprej, predvsem glede vaj za izboljšanje stanja.

lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!

Sin je imel težave s koleni. Marca bo star 13 let. Pri pregledu je ortoped ugotovil, da je možno, da ima začetek skolioze. V izvidu je zapisano: “Hrbtenica neboleča, pri predklonu minimalna prominenca desnega hemitoraksa (približno 1 mm). Lasegue negativen. Kolka normalno gibljiva.Tuberozitas tibije obojestransko nekoliko prominira in je boleča na palpacijo. Kolenska sklepa sicer dobro gibljiva, gibi neboleči, izliva ni, nestabilnosti ni.” Za koleno je dgn: Morbus Schlatter bill. Pred dvemi leti in pol je sin pri padcu v omaro dobil hud udarec v vrat na l. strani in v glavo. Zdravnik je zapisal: “Udarec je zadobil na višini transverzalnega odrasteka C6 ter sternociedomastoidalno mišico v tej regiji.” V nezavesti ni bil, bruhal ni. RTG glave in vratne hrbtenice je bil brez jasnih znakov sveže poškodbe skeleta. Sin je sedem let treniral nogomet (štirikrat do petkrat na teden), sedaj trenira košarko (trikrat do štirikrat na teden). Občasno ga boli povsod po telesu, na različnih mestih. Lahko na hrbtu, nogi, stopalu, v kolenu (bolečine na drugim mestih kot zaradi m. schlatter). Naj bi bile kosti, kot pravi sin. Lahko pa so tudi mišice, pravi. Navadno te bolečine zginejo po kakšni uri. Danes ga je po njegovem pripovedovanju tako močno bolelo koleno (pri strani), da je komaj šel v šolo. V Valdoltri je naročen na pregled zaradi hrbtenice junija 2013. Z njim sem bila na pregledu pri manualnem terapevtu (ne na terapiji), ki je rekel, da ima zasukani dve vratni vretenci ter kot sem razumela rahlo ukrivljen hrbet in tudi nekaj z mišicami leve strani hrbta je bilo narobe. Kot da so nesorazmerne ali nekaj takega glede na desno stran. Rekel je, da ni nujno, da je po manualni terapiji v redu.

Skrbi me zlasti hrbtenica, da ne bi kaj zamudili glede na to, kar sem prebrala o zdravljenju skolioze. In tudi, ali je glede na povedano to gotovo skolioza. V širši družini skolioze drugače nima nihče. Zanima me tudi, ali je možno, da mu manualna terapija škodi. In še koliko mu lahko škodi manualna terapija glede na to, da je precej živahen in ne vem, koliko se bo držal priporočil glede mirovanja in nesunkovitega gibanja. Zanima me tudi ali m. schlatter lahko pusti kakšne posledice v odraslosti in ali mu glede na zapisano košarka lahko škodi.

Hvala in lep pozdrav.

Pri 13 letih je rast telesa lahko neenakomerna (kosti – mišice – ožilje) in lahko prihaja do raznih bolečinskih občutkov, kar pa se največkrat s časom samo uredi.
Isto velja za Morbus Schlatter.
Predvsem je potrebno paziti, da se telo ne preobremenjuje, košarka ni ravno najbolj ustrezen šport pri takih problemih, lahko se igra rahlo in rekretativno, svsekakor pa ne preobremenjevati.
Sem zdravnik, z manualno medicino se ukvarjam že več kot 20 let, predaval sem jo tudi na univerzi pred prihodom v Slovenijo, pa ne znam ugotoviti brez slik ali gre za zasuk vretenc, mislim, da je to nemogoče ugotoviti. Zanima me, kateri je ta manualni terapevt, ki ima te sposobnosti.
Manualna terapija, pod pogojem, da jo izvaja zdravnik, sinu ne bi škodila, je pa vprašanje, če bi bila sploh potrebna, morda se da probleme rešiti z vajami.
Lahko se oglasite v naši ordinaciji, da vidimo, kako sinu lahko pomagamo.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!

S sinom sem bila na pregledu pri dr. Vladimirju Borisovu. Fizioterapevtka, ki je po pregledu sina s strani dr. Borisova z mano govorila na osnovi njenega pogovora z dr. Borisovom, mi je povedala, da ima sin zasukani dve vratni vretenci. Na mojo pripombo, da zdravniki na sliki tega niso opazili, je povedala, da se na sliki vedno ne vidi zasuka vretenc in tudi če se, zdravniki menda na to niso pozorni.

Če sem pravilno razumela vaš odgovor, mi glede skolioze niste odgovorili. Sin je junija 2013 naročen v Valdoltri, ampak ker sedaj hitro raste (sedaj je velik 158 cm), se bojim, da bi bilo predolgo čakati do junija. Kaj menite vi?

Hvala in lep pozdrav.

dober dan.zanima me če je naprimer fit boks(nekaj kot ples +boks)dober šport za skoliozo?stara sem 25 let in imam četrto fazo skolioze.

Pozdravljeni!

Pri lumbalni punkciji mi je nevrolog omenil,da iomam skoliozo,stara sem 38 let.Ali obstajajo ake vaje?Se pri teh letih še da kako pomagat?

Hvala in lp!

Pozdravljeni,
Da, pri vsaki starosti obstaja možnost vzdrževanja hrbtenice, potrebno pa je poudariti, da je pri starosti, ko je hrtbenica že v celoti oblikovana (tako tudi v vašem primeru), zdravljenje težavnejše oziroma počasnejše.
Sklepam, da težav/bolečin nimate, ker jih ne opisujete. Vsekakor priporočam zdravljenje z manualno medicino, tudi kot preventiva, saj skupaj z vajami, ki vam jih predpišemo omogočajo, da se težave, ki jih skolioza navadno povzroča, posledično ne pojavijo oziroma se pojavijo v lažjih oblikah.
Priporočam, da se naročite na pregled v eni izmed naših ordinacij. V kolikor imate izvide in slike, jih prinesite s seboj. Po kliničnem pregledu vam bomo svetovali, kako naprej.
Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni,
V primeru četrte faze skolioze, ki jo navajate, gre za hudo oziroma zelo izraženo obliko skolioze. Fit box in podobni športi nikakor niso primerni za ljudi s takšno diagnozo. V vašem primeru priporočam predvsem plavanje, prilagojen fitnes program in fizioterapevtske vaje.
Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***


Pozdravljeni,
Predvidevam, da je g. Borisov želel na pacientu razumljiv način povedati, da gre v vašem primeru za prisotnost lokalnih sprememb kot so mišični krči, napetost in podobno. Terminov kot so zasuk, zlom, …pa ni mogoče ugotoviti s kliničnim pregledom, brez RTG posnetkov.
Na podlagi napisanega ugotavljam, da gre v primeru vašega sina za neenakomerno rast telesa, da prihaja do nihanj in minimalnih sprememb. V kolikor je ugotovljena ukrivljenost hrbtenice 1 mm, to ni prav nič posebnega. Če bi bila stopnja ukrivljenosti večja (npr. 1 cm) bi bila potrebna večja pazljivost pri obremenitvah, športu itd. Naj poudarim, da je samo ukrivljenost v višini 1 mm zelo težko ugotoviti, ker je minimalna.
V kolikor želite drugo strokovno mnenje, se s sinom naročite na pregled v eni izmed naših ordinacij. Po pregledu vseh izvidov in slik bomo opravili klinični pregled. Morda zdravljenje z manualno medicino v vašem primeru ne bo potrebno (morda bodo dovolj že določene vaje), vsekakor pa bomo skušali dati koristen nasvet, kako naprej.
Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni,
Stara sem 42 let, skoliozo so mi odkrili pred kratkim. Imela sem neznosne bolečime v desnem kolku ter po celi desni nogi. Bolečine so bile zelo pekoče in tako, kot če bi imela vnetje – vleklo. Šla sem k dežurnemu zdravniku (v Sloveniji) in ker je to bilo 3. januarja sem doživela zelo grd – nečloveški sprejem. Dobila sem inekcijo proti bolečinam, ki pa ni pomagala čisto nič. Dobila sem še Naglasin forte tablete. Ker sem zaposlena v Avstriji sem potem šla tam k zdravniku. Primerjava zdravniškega osebja tam in pri nas je neprimerjiva. Od obiska osebnega zdravnika, rentgena in diagnoze so minile samo 3 ure! Diagnoza je: “Linkskonvexe Skoliose der LWS”. Zanima me če bodo te bolečine izginile s pomočjo redne vadbe, ker sem dobila tudi fizioterapijo. Upam pa, da ne bom imela teh bolečin vedno. Prosila bi Vas za nasvet. Najlepše se Vam zahvaljujem že v naprej. Pošiljam Vam lepe pozdrave iz Prekmurja.

Pozdravljeni,

glede na opis vaših težav ocenjujem, da ni nujno da gre za ukrivljenost hrbtenice v levo, kot so vam diagnosticirali zdravniki v Avstriji. Sumim namreč za t.i. protibolečinsko skoliozo, ki pa nima ničesar skupnega z otroško skoliozo, temveč se pojavi kot protibolečinska drža zaradi zakrčenost mišic, vzrok pa je največkrat draženje živca v ledvenem delu hrbtenice.

Za tovrstno diagnostiko in zdravljenje je manualna medicina zelo primerna, gre za enega najpogostejših simptomov pacientov, ki jih zdravimo.

V kolikor se odločite za pregled v naši ordinaciji, prinesite s seboj tudi izvide in slike.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!

Stara sem 24 let in na sistematskem pregledu so mi ugotovili skoliozo 10 stopinj. Pred dvemi leti je še nisem imela. Sedaj doma delam vaje za hrbtne mišice in se stanje malce izboljšuje. Ko napnem mišice na drugi strani se hrbtenica popolnoma poravna. Ali je to samo nesorazmerje mišic, ki ga moram popraviti?

Pozdravljeni!

Imam podobno vprašanje, kot že moji predhodniki. Zadnje čase me vse več boli hrbet, celoten, predvsem pa so bolečine najbolj izrazite v ledvenem delu, bolečina pa preide tudi na kolk in otežuje hojo. Bolečine pridejo iznenada, trajajo različno dolgo in so od začetka zelo intenzivne. So tudi dnevi, ko me sploh ne boli. Zaradi te nekonstantne bolečine moja osebna zdravnica ni dajala velikega pomena, dokler nisem zahtevala slikanja hrbtenice.
Pravkar sem prejela izvide RTG TH in LSH : Nakazana desnostranska skolioza srednjega dela TH z začetnimi degenerativnimi spremembami. Hondroza LS prehoda. cb

Prejela napotnico za fizioterapijo.

Prosim za razlago izvida, vaše mnenje in priporočilo kako naprej- je stanje mogoče popraviti, kako je s športom- kaj ja in kaj ne?

Najlepša hvala za vaš odgovor!

Špela

Pozdravljeni,

vezano na slike gre v vašem primeru za ukrivljenosti torakalnega dela hrbtenice, kar je lahko posledica otroške skolioze ali pa gre preprosto za ukrivljenost, ki se je pojavila kot posledica t.i. protibolečinske drže.
Hondroza lumbosarkalnega (LS) prehoda pomeni, da gre za obrabo medvretenčne ploščice v predelu L5-S1, ki posledično draži pripadajoči živec, kar povzroča bolečine, ki segajo v nogo.
Tovrstna indikacija je ena najbolj pogostih pri zdravljenju z manualno medicino. Zdravljenje je v večini primerov zelo uspešno. Predlagam, da se naročite na pregled v eni izmed naših ordinacij[/url], kjer vam bomo na podlagi kliničnega pregleda in pregleda vseh vaših dosedanjih izvidov, svetovali o nadaljnjem zdravljenju.

Kar se tiče športa odsvetujem vse aktivnosti, ki agresivno vplivajo na prizadeti predel, predvsem skoke, tek in podobno.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!
Hči bo v maju stara 16 let.Bilo smo pri ortopedu, kjer ji je ugotovil skoliozo 30 stopinj. pri fizoterapevtu dela vaje.Kaj priporočate? Zanima me še lega spanja (hrbet, trebuh, ali bok) ter trdnost žimnice, če to kaj vpliva na deformacije.

Najlepše hvala za odgovor, Nada

Pozdravljeni,

pri dekletih je skolioza zelo pogosta težava. Ponavadi vzrok tiči v slabi fizični aktnosti in/ali neenakomernosti rasti, kar povzroči oslabljenost mišic v vratnem delu hrbtenice.
Glede ležišča: tu ni nekega pravila, sam priporočam srednje trdo ležišče, ki ima možnost prilagajanja hrbtenici. Pri akutnih primerih (npr. v Valdoltri) pacienti na primer spijo v posebnih opornicah (mavcih), ki uravnavajo lego, vendar to kot rečeno gre za kritične primere z zelo izraženo stopnjo ukrivljenosti.
Manualna medicina je pri zdravljenju simptomov otroške skolioze zelo uspešna, ponavadi niso potrebni več kot 3 obiski s terapijami, potem pa izdamo posebne vaje, ki jih otroci sami izvajajo doma.
Najpomembnejša pri skoliozi sta mišična moč (predvsem mišic vzdolž hrbtenice), ki jo pridobimo z ustrezno fizično aktivnostjo in to, da otrok zavestno pazi na svojo držo.
V kolikor želite našo pomoč pri zdravljenju skolioze, priporočam, da se naročite na prvi pregled v eno izmed naših ordinacij[/url], s seboj pa prinesite tudi vse izvide in slike.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Stara sem 16 let. Pri 13 letu so na sistematskem pregledu odkrili da imam nagnjeno medenico (imela naj bi levo nogo malce krajšo od desne), posledica je bila skolioza. Zdravnica mi je rekla, da se mi lahko stanje poslabša, če bi hitro zrasla. Vendar sem do sedaj zrasla za slabe 4 cm, stanje pa se ni spremenilo. Stopnja skolioze je bila zelo majhna (sama je nisem opazila), zdravnica pa me ni napotila k ortopedu, temveč le k fizioterapevtu, kjer smo delali vaje za držo. Sprva sem jih redno delala, kasneje pa sem nanje začela pozablajti.
V petek, prejšnji teden me je po uri športne vzgoje (delali smo težje vaje kot ponavadi) bolel spodnji del hrbta in desna stran reber. V torek pa sem opazila, da moj prsni koš ni več simetričen. Danes mi je zdravnica rekla, da je to skolioza in mi dala napotnico za fizioterapijo in ortopeda. Čakalna doba za ortopeda je 5 – 6 mesecev in skrbi me, da bi se mi stanje v tem času lahko poslabšalo. Bolečin nimam, vendar opažam, da je postavitev reber drugačna kot prej.
Podatkov sicer nimam, zanima pa me ali mora biti stopnja zelo visoka, da pride do zamika reber. Ali se to lahko popravi in v kakšnem primeru bi bila lahko potrebna operacija.

Vnaprej se zahvaljujem za vaš odgovor in vas lepo pozdravljam.

New Report

Close