Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Kajenje Škodljivost vodne pipe

Škodljivost vodne pipe

Spoštovani,

zanima me ali je vodna pipa škodljiva za ljudi, ki ne kadijo, so pa v istem prostoru, kjer se kadi ta pipa. Sem nekadilka in me prepričujejo, da mi to ne škodi.

Hvala za odgovor.

Najprej opravičilo za pozen odgovor. Bil sem dlje časa odsoten.

Glede vpliva prižiganja vodne pipe na tiste ki ne kadijo, pa so v istem prostoru, lahko povem, da ni povsem brez nevarnosti. Pri vodni pipi se zaradi tlečega ognja, ki se uporablja pri kajenju te pipe, sprošča še bistveno več ogljikovega monoksida, kot pri drugih tobačnih izdelkih. Ogljikov monoksid ima 200krat večjo afiniteto do vezave na hemoglobin, kot jo ima kisik in ga zato izpodriva iz rdečih krvničk. Zato, na primer, pride do zastrupitev in smrti ob slabih pečeh, ki imajo slabo izgorevanje. Tudi pri vdihavanju dima iz vodne pipe (ne samo kadilca) gre za stalno in kronično zastrupljanje. Ob tem pa so v takšnem dimu prisotne tudi druge strupene snovi, enako kot pr rabi tobačnih izdelkov v drugi obliki. (čeprav morda v nekoliko nižji koncentraciji). Se pa ogljikov monoksid in katrani sproščajo ne glede na to, ali se kadi tobak ali kakšna druga rastlina.

Lep pozdrav in vse dobro v novem letu.

Tomaž Čakš

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

New Report

Close