Sindrom hiatusne hernije-masaža želodca-kiropraktik
Spoštovani, že nekajkrat se mi je pojavil dvig želodca zaradi hiatusne hernije (le-ta je bila ugotovljena na gastroskopiji) in velike bolečine v predelu pleksusa, ki so s tem povezane. Prav tako se ob tem pojavi še refluks in pekoča bolečina v grlu; zaradi stiska pljuč pa nastopi kratko in plitvo dihanje ter s tem občutek tesnobe, saj pljuča ne morejo zadihati polno zaradi pritiska prepone. Te težave zelo natančno razlaga dr. Theodor A. Baroody v knjigi Sindrom hiatusne hernije, ki se je kot eden redkih zdravnikov specialno posvetil tej težavi in vsem posledicam, ki nastanejo na drugih organih, nastalih zaradi dviga želodca in s tem pritiska na prepono in vagusni živec. Prosim, če mi lahko odgovorite na naslednje:
1. ali po vašem vedenju v Sloveniji kakšen gastoenterolog priznava ugotovitve omenjenega ameriškega zdravnika oz. kako Vi osebno gledate na te ugotovitve?
2. lahko navedete kakšno institucijo ali konkretnega zdravnika, ki se s SHH poglobljeno ukvarja?
3. glede na zdravnikove ugotovitve je težavo dvignjenega želodca moč mehansko odpraviti s strani kiropraktika, ki obvlada zadevo. Poznate kakšnega, ki bi se ukvarjal s tem?
4. kakšna je statistika uspešnosti tovrstnih operacij in ali je operacija zahtevna oz. tvegana in ali je težava za vedno odpravljena?
Ker mislim, da bi bilo pametno, da si izkušnje med sabo izmenjujemo in si s tem tudi pomagamo. Imam tudi kontakte in informacije, katere bi Vas utegnile zanimati ali pa pomagati tistim, ki imajo podobne težave. Če težav nimate več, Vas kljub temu prosim, da me kontaktirate, saj življenje s to boleznijo ni lahko in Vam bom zelo hvaležen za vsako informacijo. Prosim tudi, če se lahko oglasi Alenka123, katera je na forumu opisala enake težave, kot jih imam sam. Želim Vam lep dan in lepo pozdravljeni !
Pozdravljeni!
Do dviga želodca pride ker energija, ki oskrbuje želodec spremeni smer in sicer normalno je njena smer navzdol, patološko je smer energije želodca navzgor, kar se kaže s težavami kot jih opisujete.
Vzrok za to je najpogosteje “overthinking” torej pretirano razmišljanje, tuhtanje, skrbi, zaskrbljenost… Poleg tega je lahko še dodaten razlog hrana, ki je za vas neustrezna oziroma bolj pogosto kot to je pomembno čustveno stanje medtem ko jeste. Pomagalo vam bo, če jeste vsaj petkrat na dan brez vmesnih obrokov ali posladkov. 15 min pred obrokom spijte 3 dcl mlačne ali tople vode, nikakor ne mrzle. Za vsak obrok si vzemite dovolj časa. Jejte vedno v sedečem položaju in v miru, tišini. Med jedjo ne govorite in ne razmišljajte, ampak samo okušajte hrano. Vsak grižljaj dobro prežvečite v ustih, saj s tem močno olajšate delo želodcu, saj je hrana v manjših kosih in dobro prepojena s slino. Po obrokih je najbolje, če greste na počasen sprehod 15 min do pol ure. Če vam ustreza, lahko kmalu po obroku spijete skodelico zelena ali zeliščnega čaja, drugi napitki niso zaželjeni. Nekje uro in pol do 2 uri po obroku ne smete nič zaužiti, lahko pijete le vodo. Hrana, ki jo uživate vammora biti dobra, okusna in v slast, saj s tem stimulirate energijo želodca navzdol. Zadnji obrok naj bo ob 19.00 uri, po tej uri ne jejte in ne pijte več. Ne jejte sadja skupaj z katerokoli hrano, vedno ga jejte samostojno kot obrok.Ne kombinirajte različniih vrst sadja. Poskusite tudi omejiti kombinacije ogljikovih hidratov in beljakovin v enem obroku – s tem zelo razbremenite prebavo in presnovo.
Kar se tiče kiropraktikov, sama ne bi nikoli šla po pomoč k njim. Raje bi obiskala manualnega terapevta, ki se ukvarja tudi z visceralnimi organi.Menim, da vam bo uspelo samo s spremebo načina življenja, vašo težavo pozdraviti.
Veliko uspeha vsm želim!
Pozdravljeni,
vidim, da je post že star, a vseeno. Tudi sama se že 3 leta soočam z enakimi težavami. Preskusila sem že vse, še najbolj pomaga zmerna hrana in dvignjeno ležišče. Pred kratkim sem v roke dobila knjigo, ki jo omenjate, iščem pa še dodatne informacije, kako si pomagati oziroma, če se kakšen zdravnik/kiropraktik/… kdorkoli ukvarja s tovrstnim zdravljenjem v SLO ali blizu. Prosila bi za odgovor/nasvet, kako ste vi uspeli rešiti to težavo.
Pozdravljena!
Žal nimamo rešitve samega problema, ampak gre bolj za lajšanje simptomov. Naučiti se obvladovati stres in prilagoditi količino hrane ter kvaliteto hrane tisti, ki vam ne provocira težav. Pa seveda vsakodnevno gibanje, ki ni ekstremno in brez kakšnih skokov in teka. Morda vam bodo prinesle olajšanje tudi vaje s trebušno prepono – popolni izdih, da gre “ves zrak” ven in potem premikanje trebuha ven in noter, brez da bi vdihavali zrak. Redno izvajanje te vaje naj bi vzpostavljalo pravilen položaj notranjih organov in morda tudi jačanje določenih vezi, s katerimi so notranji organi pripeti. Pa seveda keglove vaje.