Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Sindrom amnijskih trakov

Sindrom amnijskih trakov

Spoštovani dr. Pušenjak!

Najprej bi želela pohvaliti Vaš forum in Vas prosim, da tudi meni odgovorite na naslednja vprašanja:

Kaj je vzrok. t.i. sindroma amnijskih ovojnic/trakov?
Ali se amnijske ovojnice lahko ločijo kot posledica amniocenteze?
Ali je možno ovojnice odstraniti, če ogrožajo otročka? Če ne, kaj je možno storiti po 22. tednu nosečnosti?

Kdaj se šteje začetek nosečnosti pri IVF zanositvi? ( verjetno šteje datum embrio-transferja, ali se motim?)

Za odgovore se Vam že vnaprej zahvaljujem.
Lep pozdrav,
Breda

Spoštovani,

začetek nosečnosti se pri vseh šteje enako ne glede na način zanositve, se pa izračun opravi nekoliko drugače pri IVF kot pri ostalih. Pri vseh traja nosečnost od ovulacije naprej 266 dni ali 38 tednov oziroma 40 tednov ali 280 dni od ZM, če gre za idealen 28-dnevni ciklus z ovulacijo na 14. dan. Vsi izračuni torej upoštevajo ti ve dejstvi in mednarodni dogovor, ki velja že več kot sto let je, da se “gestacija” šteje od prvega dneva ZM. Ker pri ženskah po IVF tega pdoatka ne moremo upoštevati se za dan ovulacije šteje dan punkcije, kar je torej 2 tedna po ZM. Ostalo si lahko izpeljete sami…

Amnijski traček je naravni pojav, ki ustvari najrazličnejše vrečke ali navidezne pregrade v amnijski votlini vendar v preko 99% primerih nima vpliva na nosečnost. V literaturi se vseeno pojavljajo “grozne slike” in “podatki”, ki kažejo, da bi naj včasih zaradi tega lahko prišli do amputacije dela uda pri plodu, če v se po naključju ud dovolj zgodaj ujame v takšni podvojeni vrečki in iz nje več emsecev, kolikor traja, da ud zraste, uda ne uakne ali kaj podobnega. Amniocenteza tega pojava ne povzroči. Pravega načina delovanja preko katerega pride do amputacije uda ne poznamo, ker tega “v živo” zaradi počasnosti razvoja še nihče ni videl. Gre torej več ali manj za domenve in ugibanja, ki morebiti sploh nimajo nobene zveze z amnijskim trakom ali pa je vsaj pogostnost vpliva amnijskega traku na plod še mnogo manjša kot se že itak opaža, da je?
Teoretično obstajajo metode mehanične prekinitve amnijskega traku s fetoskopom, vednar se tega zaradi relativno večjega tveganja samega posega odstrantive kot je sama prisotnsot amnijskega traku, ne dela.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close