Najdi forum

Simon zaostaja v razvoju

Naš Simon je star 26 mesecev in zaostaja v govoru in osebnostnem razvoju. Je drugi otrok ( sestrica stara 4 leta ). Pri starosti 2. let smo ugotovili, da Simon resno zaostaja pri govoru in socialnem razvoju. Pri govoru je šele sedaj začel ponavljati za nami enostavne zloge, prej sploh ni opazil ali dal vedeti, da nas sliši oziroma se ni oziral na naše poskuse.
Enako je bilo pri naših naporih, da bi se kdo od nas igral z njim. Mi si želimo, da bi se igrali z njim, on pa beži stran od nas. Tudi, ko se igra, je njegova igra brez smisla. Meče igrače po sobi. Zanimajo ga vrtljivi deli. Zadnja dva meseca se je začel odzivati na svoje ime, če ga pokličemo. Do sedaj je tudi najraje gledal risanke in reklame. Sedaj jih gleda nekaj časa, pa se naveliča. Poskušamo se tedaj igrati z njim smiselne igre, kar nam delno uspe ampak po kar nekaj poskusih; recimo sestava 5. kock.
Kar nas najbolj skrbi je, da imamo občutek, da Simon ne razume kaj od njega zahtevamo. Ne pokaže reakcije, če se od njega zahteva recimo da prinese žogo.
Ne pomaha pa-pa, ne kaže s prsti ali rokami. Samo s kretnjami nam nakaže, da se moramo vstati in nas prime za roko in pelje po stanovanju. V glavnem brez cilja.
Bili smo pri pediatru, ki nas je napotil na pregled sluha, na pregled k nevrologu in logopedu. Sej to je v redu, ampak se bojim, da to niso prave rešitve.
Moja želja je zaenkrat ugotoviti ali Simon razume kaj se od njega zahteva ali nas ne razume. Če ima kdo nasvet kako to ugotoviti, prosim za pomoč.

Simon hodi v vrtec, kjer se drži bolj zase; ne sodeluje pri učnem programu. Vzgojiteljice so šele po našem opozorili, da Simon ne dosega min. kriterijev začele biti bolj pozorne na njegovo obnašanje.

 

Samo prijavljeni uporabniki lahko vidijo priponke.

A nezavedno pišete rdeče zastave za motnjo avtističnega spektra?

Ker te zadeve – zanimanje za dele igrač, nepravilna igra z igračami, ne zanimajo ga drugi, zaostanek v govornem razvoju, ne kaže s prstom, ne reagira na preproste zahteve – so eni izmed najpogostejših indikatorjev avtizma.

Mislim da je dober znak, da vas prime za roko in vas nekam vodi. Očitno si želi stika z vami, pa tega morda ne zna prav pokazati.

Čisto enostavnega testa, kako preveriti če nekaj razume ali ne, ni. Lahko pa poskusite tole. Pred njega postavite 2 predmeta, za katera veste da ga ne en ne drugi ne zanima ravno preveč – se pravi, da se ne bo za enega odločil na podlagi preference. Recimo pred njega dajte žogo in lopatko. Recite jasno in glasno “pokaži žogo” ali samo “žoga” (glede na to da ne kaže). Potem počakajte vsaj pol minute. Če vsaj pogleda proti žogi (odločno proti žogi, ne samo da približno obrne oči v tisto smer), potem vas verjetno razume.

“Prinesi žogo” je kar zahteven ukaz. Obsega najprej razumevanje kaj je to ‘žoga’, potem načrtovanje kako priti do tega predmeta, razumevanje kaj pomeni ‘prinesi’, in na koncu še dejansko izvedbo vsega tega.

pozdrravljeni

imamo zelo podobno situacijo,če želite mi lahko pustite mail pa si tam kaj napiševa.

lp

čeprav se strinjam z …I da je skoraj vse, kar ste napisali (avtorica) značilnost za otroke z MAS, bi vam jaz predlagala, da vas vaša pediatrinja (če vas že ni) napoti do razvojne pediatrinje… te so prve, ki lahko podajo sum na MAS…

nočem strašiti, vendar ne vedeti, kaj je otroku, je slabše od diagnoze oz. vedenja, pa čeprav je ta diagnoza MAS… potem boste vsaj vedeli pri čem ste…

sama sem bila na istem pred tremi leti in pol… nismo vedeli ničesar razen tega, da razvoj ne gre v smeri, kateri bi moral iti…

če vas zanima kaj več, mi lahko pišete na zasebno sporočilo, vendar pa morate biti registrirana…

lp

StarryStarryNight

Na avtizem sem tudi sam pomislil. Bomo videli kaj bodo rekli specialisti. Pediater je mnenja, da je še prezgodaj za to oceno.
Simon je drugi otrok in je zelo priden ( rad je, noč prespi že kar nekaj časa; nikoli nismo imeli težave z nočnim spanjem ). Ker je bil nezahteven dojenček in sedaj malček, se tudi mi nismo veliko ukvarjali; ne da bi želeli ampak on ni dajal interesa za naše sodelovanje.
Sedaj smo se začeli intenzivno z njim ukvarjati. Rezultat je, da se obrne z glavo proti nam, če ga kličemo; enkrat mu je uspelo celo malce pomahati pa-pa. Uspeli smo ga zainteresirati za sestavo kock ( 6 kock ); prej jih je samo razstavljal. Z nami se je žogal 10min.- prej je šel samo mimo. Torej nekakšen napredek je.
Moji starši pravijo, da sem bil jaz enak: da sem bil težko učljiv in nezainteresiran sa sodelovanje. Šele pri 6. letih ( mala šola ) sem se “zbudil” in sodeloval normalno. Je pa res, da se moji starši tudi niso imeli časa z mano ukvarjati.
Čaka nas veliko dela in potrpežljivosti. Mislim, da smo ujeli še pravi čas.

[email protected]

Kako je s sluhom? Naš fant je pri 2 letih zelo zaostajal z govorom, pa so vsi govorili, da je to normalno za fantke, da je bil njegov oče ravno tak… Tudi v vrtcu je bil zelo izključen in me je njegovo vedenje zelo skrbelo, da ne bi bil avtizem. Namesto govornega izražanja, je vse kazal z rokami. Pediatrinja sploh ni bila zaskrbljena, dokler ga ni en drug pediater pogledal in takoj posumil na povečano žrelnico in težave s sluhom. Na pregledu so ugotovili, da žrelnica praktično zapira sluhovode in je sin komaj zaznaval govor. Po operaciji se je stanje na vseh področjih izboljšalo, so pa rezultat številne govorne nepravilnosti, ki jih poskušamo že eno leto sanirati z rednimi obiski logopeda. Pri skoraj petih letih še vedno zelo nerazumljivo govori, ampak napredek se pozna.
To sem napisala, ker bi svetovala optimističen pristop (vem koliko sem se sama presekirala), predvsem pa čim prej opraviti preglede. Srečno.

Na pregled sluha smo šli v Avdiološko ambulanto v Ljubljani. Niso opazili večjih nepravilnosti oziroma sluh in žrelo naj bi bila v redu. Sedaj čakamo na obisk pri logopedu in nevrologu. To so v bistvu klasične poti pri otrocih z motnjami v razvoju. Simon je začel zadnji teden več čebljati pa tudi na naše želje se bolj odziva. Vsak dan se vsaj eno uro popoldan intenzivno posvečamo samo njemu. Za kaj več tudi on ni pripravljen; kaže znake utrujenosti. V vrtcu je skoraj 9ur, kjer ne more veliko spati, zato je med tednom zvečer utrujen. Čez vikend si lahko privošči več spanca.

Simoncelo,

kot so napisale ostale, potrebno bo opraviti predlagane preglede. Mogoče bi vam svetovala še pregled pri pedopsihiatru. Kar se govora tiče – imate sedaj bolj občutek, da vas razume?

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Hvala za nasvet. Ja, bolj kot se z njim ukvarjamo, bolj spoznavamo da nas razume samo sodelovati hoče takrat, ko on hoče oziroma, ko mu je to zanimivo. Primer: želim se igrati z njim sestavo kock, kar on z nasmeškom odkloni in gre stran. Čez nekaj časa sam pride do kock in jih začne razstavljati in sestavljati.

Simoncelo,
javite se, ko opravite preglede.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

pozdravljeni,
naletela sem na vaš dopis. Mi smo pri našem sinu zaznali enake znake ,kot jih opisujete. Obiskali smo zdarvnika za sluh, logopeda – na centu za sluh in govor MB, psihiatra.Od rojstva že obiskujemo nevrološko ambulanto v LJ pri dr.Noebauerju. Otrok je bil letos star 8 let. Šolo je začel obiskovati leto kasneje, tako da sedaj obiskuje drugi razred redne osnovne šole z odločbo na kateri piše da je dolgotrajno bolan otrok z lažjo- govorno motnjo. V šoli ima 5 ur dodatne učne pomoči. V lanski jeseni so naju predlagali v ambulanto za avtizem k dr.Macedoni-Lukšič. Da smo uspeli priti do te ambulante so bila težka pota, ker ti vsepovsod govorijo, da preveč opazuješ otroka in da se bo s časom se vse uredilo. za vas upam na najbolše, ker moraš imeti z otrokom in z zdravstvenimi ustanovami precej živcev.

Simon je bil danes na pregledu pri razvojnem pediatru.

Njegove ugotovitve so ( moj laični povzetek ):
– vedenjski vzorec avtizma
– motnje sprejemanja okolice
– vedenjske motnje
– čustveno je dojemljiv ( netipično za avtizem )
– očesni kontakt je normalen ( netipično za avtizem )
– razvoj govora ni kritičen; Simon sedaj uporablja govorico telesa za sporazumevanje ( držanje in vlečenje za roko, kazanje s prstom, jamranje ob nezadovoljstvu…. )
– možnost ocene, da je svojeglav

Oceno avtizma bo podala dr.Macedoni, kamor gre Simon na pregled Decembra.
Simonu naj omogočimo čim več situacij, kjer se bo zavedal svojega telesa – samostojnost.

Napotili so nas na delovno terapijo.
Zadeve se zelo hitro odvijajo. Pohvalno !

Simon je v zadnjem mesecu napredoval:
– kaže s prstom na stvari, ki so zanj zanimive ( npr. pokaže na del omare kjer je čokolada ),
– razume veliko stvari
– očesni kontakt je normalen

Poročam, ko pridemo iz prve delovne terapije.

( Otrok z vedenjskimi motnjami, ki nakazujejo na avtizem je v zadnjem času ogromno. )

Simocelo,

ste bili tudi pri logopedu?

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Ne, na logopeda še čakamo. Naj pa bi prišli na vrsto decembra.

Simočelo,
oglasite se po opravljenih pregledih. Ali deček obiskuje vrtec?

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Simon je bil prvič pri delovni terapevtki. Opazila je predvsem zaostajanje glede njegovega zavedanja v prostoru. Iz tega naj bi izhajalo, da se noče igrati smiselnih igric: sestavljanje kock, sestavljanje stolpa iz obroča… Najbolj bo delala na tem, da se bo zavedal svojega telesa in s tem tudi zavedanja okolice. Terapije bodo vsak teden. Njeni nasveti so tudi za nas, in sicer kako naj mu pomagamo vsakodnevno.
Na avtizem ni pomislila. Preveč čustveno reagira za avtista.
Simon sicer hodi v vrtec ( že od 1. leta ), kjer se počasi prilagaja v program. Je posebnež.
Eden od napredkov zadnjih dni je, da je spoznal barvice kot barvice in ne kot sredstvo za masiranje dlesni oziroma zob. Zadnje dni že pridno čečka; zaenkrat samo po papirju.

Simoncelo,

ste se mogoče že pogovarjali, da bi deček tudi v vrtcu bil deležen strokovne pomoči?
Sporočite, kako boste opravili pri logopedu.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Simon je bil pri logopedu, ki je ugotovil, da se z govorom še nima smisla ukvarjati. Najprej ga je potrebno naučiti komunikacijo z rokami, ki jo pri Simonu skoraj ni. Naslednji korak so vaje za govor. Napotil nas je še enkrat k specialističnem pediatru.
Prvi pregled pri dr.Mecedoni je potrdil sum na avtizem. Posnela je njegovo obnašanje. V naslednjih dneh ga bodo pregledali še psiholog in pediater. Seznanili so nas tudi s pravicami, ki jih lahko uveljavljamo za otroka s posebnimi potrebami. Diagnozo oziroma mnenje bodo postavili še po preiskavah urina in krvi. Dr. Mecedoni je povedala, da avtizem premagujejo s terapijami.
V vrtcu smo se dogovorili, da ga bo njihov psiholog najprej opazoval in potem delal z njim 3 ure na teden. Za kaj več bo potrebno dati uradni zahtevek na občino.
Odločili smo se, da naredimo še preiskave preko društva DAN. Sicer ni uradna medicina, vendar dobro je imeti še drugo mnenje.

Simončelo,
kako je z vama sedaj?

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Simon hodi na delovne terapije, kjer se je navadil na terapevtko. Pri vajah sodeluje nekaj časa, potem bi se ulegel in se igral po svoje vendar ga terapevtka animira za novo igro. Simon je zainteresiran za terapijo približno pol ure.

Logoped nam je dal za domačo nalogo, da ga odvadimo od dude do konca meseca.

Iz ambulante za avtizem pričakujemo vabilo na sestanek, kjer nam bodo podali svoje mnenje in diagnozo.

Na preiskave v okviru društva DAN smo poslali vzorce las, urina in blata na preiskave v Oslo, Chicago in Kansas. Po prvih rezultatih analize las je ugotovljeno, da je Simon zastrupljen z elementi, ki ovirajo razvoj možganov. Čakamo na rezultate vseh analiz, da bomo imeli sliko, kako Simonov organizem razstrupiti in mu dodati manjkajoče elemente. Zaenkrat mu dodajamo cink 20mg na dan.

Simon ima sicer dobre in slabe dneve, kar pomeni da opažamo, da so dnevi ko je viden razvojni napredek ( odzivanje na ime, dobra volja, smiselno igranje, prvi zametki besed ); takoj za njimi pa pridejo dnevi, ko se Simon obnaša kot pred 1. letom.

New Report

Close