Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija simmik

simmik

Pozdravljeni,

Ob prvem obisku najine novorojenke s trani babice, je le ta ugotovila, da so ji v porodnišnici odrgali popek oz. popkovino. Čez popek se je takrat naredila krasta, vendar so jo iz porodnišnice odpustili kot zdravo brez vseh težav. Po dveh dneh se je popek začel postajat rdeč ter zatekel. Babica nama je svetovala obisk pediatra ter zdravljenje vnetja. Po 6 urnem čakanju na pediatrični kliniki, kjer se malčice sploh niso dotaknili, samo od daleč opazovali, so ugotovili primer blagega omfalitisa- vnetja popka s bakterijo e-coli. Predpisali so nam antibiotik ter zdravljenje do kontrole. Kljub temu nam je babica prinesla tudi bivacyn mazilo še za hitrejše okrevanje.

Po 4 dneh se stanje malenkostno popravlja, vendar še vedno ni dobro (popek se počasi zapira vendar je še vedno rdeč, na kontroli so me spraševali če jaz (laik) opazim kaj izboljšanja, ne da bi mi oni povedali če je vredu). Malčica ima tudi posledice jemanja antibiotika, in sicer slabo oziroma zelo malo spi, takoj se prebudi,.. Na kontroli so ugotovili upad teže, okrivili mamico da ima premalo mleka in da moramo nujno dodajati, vendar ima mleka v vsaki dojki po 60 ml, mislim da ga ni premalo.

Zanima me pa, če je imel kdo podoben primer ter ali se bo to vse vredu pozdravilo, kaj je dejansko bakterija e-coli, ter kake so posledice, ali je kdo imel enake stranske učinke po jemanju antibiotika, zakaj se je pojavil upad teže, ali je to zaradi antibiotika,…

Hvala ter LP

Spoštovani simmik,

popkovina je mrtvo tkivo, ki se od telesa novorojenčka v nekaj dneh loči s tim. suho ali mokro gangreno. Pri prvi krn “počrni”, je trd, suh in večinoma na njegovi površini ne najdemo bakterij. Pri mokri pa je “gnil”, vlažen in zdrizast, se trga, na njem pa lahko mrgoli veliko različnih vrst bakterij, tudi E. coli je v tej zbirki. Zlasti pri “mokrem” odmiranju je pomembno, da mrtvino fizično odstranjujemo z brisanjem (s sterilno gazo, lahko tudi prelikano pleničko, redko z gazo namočeno v alkohol). In v tem primeru je tudi koristno, da krn popkovnice odstranimo, čim se ne drži več čvrsto tkiv v popku – a nikakor ne z odtrganjem (upam, da vam babica res ni rekla take “neumnosti”, ali da vsaj ni mislila resno, da v porodnišnici popkovnice “trgamo”).

Ko mrtvina odpade, seveda ostane na površini krasta, okrog nje pa je pogosta rdečina. Pod krasto se včasih vseeno “skuha” kakšno vnetje – ob tem postane obroč rdečine širši, pridruži se mu oteklina, lahko se prične kazati celo gnojen izcedek. In to je pravi omfalitis, ki ga zdravimo z antibiotiki sistemsko (torej v obliki sirupa, pravilneje bi bilo celo z dajanjem v žilo, saj je vsrkavanje antibiotika iz črevesja pri novorojenčku v 1. tednu življenja nezanesljivo). Razna antibiotična mazila, posipi ipd. nikakor ne koristijo in “ne pomagajo pri celjenju”, kvečjemu vse še dodatno “zapackajo”. Zato se izogibajte mazanju z Bivacynom, popek pa redno čistite z alkoholom (le navlažena gaza, ne sme “teči” iz nje).

Slabo spanje, neuspevanje, premalo mleka pri mami? Vse pričakovano, pa ne toliko zaradi antibiotika kot zaradi stresa, zaskrbljenosti in preutrujenosti staršev, obiskov v bolnišnici, v zdravstvenem domu, čakanja…

Vnetje popka se bo zanesljivo pomirilo, a zahteva svoj čas – da bo vse zaceljeno, brez rdečine, bo minilo še vsaj dva tedna. Z ali brez antibiotika.

In naj vam zagotovim (morda bo dodal kakšen starš še svojo izkušnjo???), da niste ne prvi ne zadnji s takšno zgodbo (vključno s čakanjem v bolnišnici). Le da je pri drugih v brisu najden namesto E. coli zlati stafilokok (Staph. aureus), fekalni enterokoki ali kakšne druge klice …

Upam, da boste s pojasnili malo lažje dočakali čas, ko bodo težave s popkom pozabljene.

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Še dodatno vprašanje,

popek se sedaj nekako celi, na tistem rdečem obročku okoli popka pa nastajajo nove kraste, ali je to posledica čiščenja popka, saj tisto kožico s tem ko popek čistimo ranimo.

Pa še, ali so lahko stranski učinki antibiotika nespečnost ter krči. Saj otrok od začetka jemanja antibiotika dalje spi na dan samo 7-8 ur.

Hvala ter LP

Spoštovana,

prav gotovo ni dobro, da ob čiščenju vedno znova ranite komaj zaceljeno kožo. Tu bi bilo bolje, če bi ranjeno mesto samo nežno popivnali, ne drgnite. Sicer se bodo težave nadaljevale še dolgo.

Rdečina je znak povečanega pretoka krvi okrog področja vnetja – ki ima obrambni namen: hitro prinašanje obrambnih celic in snovi, ki uničujejo sovražne klice ter odnašanje mrtvine.

Med neugodnimi učinki antibiotikov nespečnost ni opisana. Povezava s krčki je seveda možna, saj antibiotik spremeni črevesno floro in s tem tudi prebavo hrane (če je le-ta nepopolna, se lahko tvorijo plini, dojenčka napenja in črviči). Krčki pa lahko motijo spanec… In začaran krog je tu.

Upam, da se bodo težave kmalu končale in boste začeli uživati pomlad, po možnosti tudi s kaj sonca.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

pr mojem 6tednov staremu sinu so po vzemu brisa iz popka ugotovili prisotnost stafilokoka aureusa (bris je bil narejen, ker je zdravnica opazila pordel rob popka ter nekaj zasušenega sekreta v njem. Opravili so tudi UZ popka, ki je izključil morebitno povezavo med sečnm mehurjem in popkom. Ugotovli so: “Popek je v mejah normalnega. Sečni mehur je izpolnjen s homogeno vsebino n ima primerno steno.Eventuelne povezave med sečnim mehurjem in popkom ne prkažem.”

Zaradi prisotnosti omenjenega stafilokoka so predpsali Anaclosil pulv 100mg na 6ur, 7dni.

Sedaj pa me zanima, kaj pomeni ta prisotnost stafilokoka, ali je možno zadevo pozdraviti brez antibiotika? in kaj se lahko zgod v primeru, da antibiotika ne prejema?

Težavo s popkom so odkrili čisto naključno in bi zadeva ostala nezdravljena, če se ne b k zdravniku odpravila zaradi drugih težav (viroza, povišana temp, zaspanost neješčost)

Spoštovana,

S. aureus sodi med zelo pogoste bakterije, ki poseljujejo tako kožo kot zgornje dihalne poti pri skoraj tretjini povsem zdravih Slovencev. Pravzaprav je to ime za skupino med seboj različnih bakterij – vse imajo enako obliko, se podobno barvajo z barvili, so podobno občutljive (ali rezistentne) na antibiotike. Večina je pri zdravih osebah tudi povsem nenevarna, živijo v simbiozi z gostiteljem in jih z antibiotiki ne moremo izkoreniniti – so pa določeni sevi, ki bodisi raztapljajo kožne beljakovine in prodirajo v globje plasti (in povzročijo gnojne mehurje, impetigo), nekateri izločajo toksine – strupe (in privedejo do epidemij zastrupitev s hrano).
Poleg tega obstojajo tudi stanja zmanjšane odpornosti na bakterijo – in med taka stanja sodi tudi nezrelost pri novorojenčku: njihova koža je tanjša, ima manj obrambnih mehanizmov in celic, popek je še nepopolno zaceljen – in je med površino in žilami (=krvnjo) zelo kratka pot.

Zato v primeru, ko ima dojenček znake vnetja popka (zadebeljen rob, rdečina, celo izcejanje rumene vsebine – gnoja), svetujemo zdravljenje z na S. aureus usmerjenimi antibiotiki (tak je kloksacilin = Anaclosil) – in to ne v obliki mazil, kapljic, ampak “sistemsko”, v obliki sirupa, praška, injekcije.

Verjetno se v primeru, da ne boste dajali zdravila, ne bo zgodilo nič usodnega. Obstaja pa (majhno) tveganje, da bo dojenček zaradi vaše odločitve, da ne upoštevate nasveta pediatra, hudo zbolel – s stafilokokno sepso. Ste pripravljeni prevzeti tveganje?

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,

tudi jaz se obračam na Vas s podobno težavo in prosim za mnenje. Moja punčka bo jutri stara tri tedne, sicer rojena v 36 tednu in 4/7 zaradi težke preeklamsije in zastoja v rasti ploda. Takoj po rojstvu je začela odlično napredovati, popek je odpadel osmi dan, se hitro zacelil, za danes je imela babica v planu kopanje.
V ponedeljek pa se je naenkrat iz popka začelo iztekati obilo gnojnega izcedka. V neonatalni amb. je zdravnica rekla, da gre za omfalitis in je iz popka tako dolgo izstiskala gnoj dokler ni prenehal teči z navodili, da naj doma počnem enako ob vsakem iztekanju gnoja iz popka in kasneje obrišem z alkoholom ali fiziološko raztopino, če je popek suh. Vzeli so tudi bris izcedka in naju naročili čez en teden na kontrolo.

Zanima me, če je to normalni postopek, glede na to, da zaenkrat ni dobila nobenega zdravila niti ji niso odvzeli krvi. In to me sedaj zelo skrbi, ker nevem do česa lahko to vodi, čeprav se mi zdi zdravnica zaupanja vredna.

Doma se je stanje umirilo in včeraj cel dan ni bilo več sledi o izcedku iz popka se pa je znova pojavil ponoči in sedaj zopet stiskamo gnoj dokler ne preneha teči. Naj omenim še, da punčka nima vročine, se normalno prehranjuje ter kaka in lula.

Prosim za Vaše mnenje in lep pozdrav!

Tina

Draga Tina,

to, kar so vam naročili, ni (vedno) najboljši nasvet. Omfalitis z iztekanjem gnoja praviloma pogojuje antibiotično zdravljenje (“sistemsko”, z antibiotičnim sirupom ali celi injekcijami) – mehansko stiskanje gnoja se mi zdi celo škodljivo.

Druga nevarnost se skriva v tem, da ni čisto nujno, da sploh gre za omfalitis (ob tem je okolica popka večinoma pordela, otekla), ampak za kakšno prirojeno napakico – povezavo med popkom in črevesjem, ki se v času plodovega razvoja ni zaprla, tim. omfaloenterični vod).

Najboljši naslov za takšne težave je neonatalna ambulanta na Pediatrični kliniki – če se iztekanje gnoja ne bo umirilo do torka. Če pa se pojavi kakršen koli nov znak (zlasti neješčnost, bruhanje, bledica, povišana – znižana telesna temperatura), pojdite tja nemudoma.

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni še enkrat,

to izstiskanje gnoja so nam svetovali v neonatalni ambulanti bila pa je tudi okolica popka pordela. Iz popka je tri dni izekal gnoj potem pa se je stanje na srečo umirilo in sedaj popek izgleda normalno. Tudi sama se zelo čudim, da hčerka ni dobila nobenega zdravila in me še zmeraj skrbi, če se je zadeva resnično pozdravila.

Kaj Vi svetujete? Kakšen ultrazvok trebuha ali kaj podobnega ali da vsaj pregledajo kri ali pa zadostuje to, da so vzeli bris gnojnega izcedka? Je mogoče te preiskave opravit samoplačniško, če bi bili v ambulanti mnenja, da po dodatnih preiskavah ni potrebe?

Hvala še enkrat in lep pozdrav!

Tina

Draga Tina,

priznam, da se mi zdi iztiskanje gnoja vseeno sporen postopek, še bolj pa nasvet, da to delate vi sami doma. Ob mehanskem iztiskanju lahko pride do dodatne poškodbe tkiv, ki so odličen vir hrane za bakterije. Obenem iztiskanje poteka v vse smeri – torej ne le na površino, ampak lahko tudi v globja tkiva, kjer je pot do velikih žil (s katerimi je bil plod do rojstva povezan s posteljico) zelo kratka.

Moj nasvet bi bil, da odstranjujete (=odbrišete z zložencem) le gnoj, ki sam priteče iz popka in da ne drezate po njem. Mikrobiološki izvid bo pomemben le v primeru, ko bi se odločalo glede sistemskega antibiotičnega zdravljenja – dokazal bo le poseljenost, kolonizacijo z določeno bakterijo (najverjetneje S. aureus ali E. coli). Sicer tudi velja, da vsak gnoj še ni posledica bakterijske okužbe – ampak je lahko celo “sterilen”, saj levkociti (odmrli levkociti – bele krvničke predstavljajo glavnino “gnoja”) “čistijo” tudi vsako odmrlo tkivo, kar je ne nazadnje tudi popkovnica.

Ultrazvok trebuščka je “pregroba” preiskava, zelo slabo se prikažejo manjše kolekcije gnoja pod kožo oz. popkom, še slabše je s potrditvijo omfaloenteričnega voda. Drži pa, da je preiskava povsem neškodljiva in varna za dojenčka.

Preiskave krvi so prav tako nespecifične – v času, ko se pojavijo klinične težave pri otroku (neješčnost, zaspanost, apatičnost – razdražljivost, bledica, tudi bruhanje), vrednosti šele začno rasti (npr. CRP, število levkocitov in njihova razporeditev v DKS). Praviloma pa ne porastejo preden se začnejo resnejše težave.

Zaenkrat ne vidim nobenega razloga za kakšne dodatne, “samoplačniške” preglede, le pozorni bodite na obnašanje dojenčice in predvsem prej opisane zaskrbljujoče znake.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Še enkrat hvala za Vaša pojasnila. Torej, če se je sedaj zadeva uredila in ni več gnojnega izcedka, prav tako vse skozi ni bilo drugih znakov, potem me ne rabi skrbet in ni potrebe po dodatnih preiskavah?

So možne še kakšne druge nevšečnosti zaradi tega s popkom? Kot npr. da bi se kaj gnojilo v notranjosti ali bi se to videlo kot otečen popek?

lep pozdrav!

Tina

Draga Tina,

če se je zadeva uredila, ste lahko pomirjeni in dodatne preiskave niso potrebne. Gnojenje v “notranjosti” je sicer možno, a bi se poleg otekline kazalo tudi z rdečino kože. Možna je tudi ponovitev iztekanja, kar bi bilo zelo sumljivo za omfaloenterični vod – in bi pogojevalo dodatne preiskave. A je ta možnost zelo majhna.

Lepo se imejte,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spostovani,

sem novopečena mamica 6 dni starega sinčka. Imam vprašanje glede popka. Popkovni krn se še malo drži popka, v petek je patronažna sestra rekla da bo čez vikend odpadel. Danes sem opazila da je na mestu kjer je krn že odstopil rumena sluz. Povohala sem in ima tudi malce neprijeten vonj. V ponedeljek se ponovno oglasi patronažna sestra, mene pa zanima glede na to da je popek ”vlažen” in je prisotna ta rumena sluz ali bi se bilo dobro že pred tem it pokazati ali bo ok če počakamo do ponedeljka?

Pa še nekaj.. Pri poskusu podiranja kupčka, sem sina dvignila in se mi je nekako izmuznil in mu je glavica padla naprej na moj prsni koš. Sinček se je najbrž zelo ustrašil in na hitro glasno pojokal, potem se je pa umiril. Ali se je lahko kako poškodoval?

Najlepša hvala za odgovor,

LP, zaskrbljena mamica

Spoštovana,

rumena “sluz” je le odmrli del popkovnice in ne gnoj ali še kaj hujšega. Če zaudarja, pomeni le, da je poseljen z “gnilobnimi” bakterijami, ki delajo tim. “vlažno nekrozo” popka. Če okolica popka ni pordela, otekla, je dovolj energično čiščenje s fiziološko raztopino (“do čistega”, torej odbrišete površino z enim potegom večkrat, vedno na svežem delu gaze, ne “mažite” – vse dokler ni gaza “čista”). Izjemoma pride v poštev tudi čiščenje z alkoholom, ki “vlažno” nekrozo spremeni v “suho”, ki ne “zaudarja”. Celjenja popka pa z “alkoholniom” čiščenjem ne pospešite.

Pri večini novorojenčkov se popek zaceli (posuši) v 2-3 tednih, “skrajni” rok je en mesec. Če se po tem času še kaj cedi iz njega, je seveda treba k pediatru.

To, kar opisujete vi pri vašem novorojenčku, sodi med povsem običajne načine odpadanja – celjenja popka.

Prav tako ni nič neobičajnega ali nevarnega nihanje glave in “kinkanje”. Tudi če je dotik z vašim prsnim košem ali roko bolj hiter in na videz za otroka boleč.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,

sem mamica 10 dni starega novorojenčka in imam vprašanje glede popka. Že v porodnišnici so mu vzeli bris, saj je bil po mnjenju pediatrinje vlažen. Že dva dni nazaj je popkovni krn odpadel, popek se dobro celi.

Ker v času najinega odpusta iz porodnišnice še niso imeli izvoda brisa popka, sem ga danes dobila na dom. Moram priznati, da ga ne znam razbrati je pa zapisano nekako takole:

1. Escherichia coli +++ (iz legende izvida lahko razberem da gre za veliko poraslo tekoče gojišče)..

Me mora skrbeti, glede na to, da je popek že odpadel?

Do odgovora vas lepo pozdravljam,

Spoštovana,

novorojenčkova koža in sluznice so “na debelo” poseljene z bakterijami, med katere sodijo tudi ešerihije (E. coli je najbolj pogosta predstavnica te vrste). Kolonizacije, ki je bila ugotovljena tudi pri vašem novorojenčku, nikoli ne zdravimo z antibiotiki. Pač pa je dobro vedeti, s katerimi bakterijami je popek poseljen, v primeru, ko pride do jasnih znakov vnetja – omfalitisa (rdečina okrog popka – lahko s polmerom več centimetrov; zadebeljen rob; gnojen izcedek ter znaki “sistemske” okužbe – neješčnost, bruhanje, zaspanost ali razdražljivost…). V tem primeru se lažje odločimo, s katerim antibiotikom novorojenčka zdravimo (“ciljana” namesto “širokospekralna” terapija).

“+++” pomeni večje število kolonij bakterij, “tekoče gojišče” pa pomeni le, da so morali gojišče za rast te bakterije dodatno obogatiti.

Vse, kar ste opisali (vključno z jemanjem brisa “kar tako”, “za vsak slučaj”) ne kaže na kakšno bolezensko dogajanje in ste lahko brez skrbi. Popek (torej mesto, kjer je izhajala popkovnica, ki je že odpadla, a so v dnu še njeni ostanki) pa skrbno čistite, dokler ne bo zaceljen – oziroma dokler bo zaudarjal po gnilem (ta vonj daje propad tkiva, tudi zaradi delovanja “dobrih” gnilobnih bakterij, ne pa E. coli ali kakšne še bolj agresivne bakterije).

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close