Ščitnica
mama je imela že od nekdaj probleme s ščitnico in včasih se mi zdi, da jih imam tudi sama. Ali je stres lahko spodbujevalec težav s ščitnico, ali je v igri vse kaj drugega? V kolikor je stres eden izmed dejavnikov, bi vas lepo prosila, če mi poveste še, kakšni so ostali dejavniki za težave s ščitnico. Tudi kakšen nasvet, za uravnavanje težav s ščitnico bi prosila, če lahko.
hvala
Pozdravljena,
če je imela vaša mama težave s ščitnico in če se vam zdi, da imate podobne težave tudi vi, potem bi vam predlagala, da pri svojem zdravniku prosite za pregled in posebne teste za diagnozo delovanja ščitnice.
Potem boste lažje ukrepala. Saj vam bodo zdravniki točno povedali, ali vaša ščitnica proizvaja preveč, ali premalo, ali ravno pravšnjo količino hormonov. Žleze proizvajajo zelo majhne količine hormonov. In tudi vsak človek proizvaja nekoliko različne količine. Velikokrat je neka količina za eno osebo kritična, za neko drugo osebo pa ne. Zato je pametno, da vam zdravniki testirajo delovanje vaše ščitnice, da boste vedela, ali ste od matere podedovala nepravilnosti v delovanju ščitnice; tako se boste lahko obvarovala in nikoli razvila kakšnega neprijetnega degeneracijskega procesa.
In glede na to, koliko hormonov vaša ščitnica proizvaja, se boste lahko bolje odločala kako ukrepati ob stresih, in tudi kako se pravilno prehranjevati in koliko katerih dopolnil uživati, da si ne bi naredila več škode kot koristi. Predvsem element jod, ki se nahaja v naravni obliki v morski soli in tako tudi v morski hrani, je danes še dodan različni hrani. Tako se ga lahko celo prenajedamo. Ljudje, ki imajo bolj občutljivo ščitnico, ali nepravilno delovanje, morajo paziti koliko joda dnevno zaužijejo.
Stres je eden od glavnih dejavnikov, ki vpliva na delovanje cele vrste endokrinih žlez. S stresom ravno povzročimo, da telo izloča v veliko večjih količinah celo vrsto hormonov, ki jih izloča cela vrsta endokrinih žlez. Vsi ti hormoni prenašajo informacijo (to je to stresno situacijo, ki je povzročila vzburjeno stanje v možganih) iz možganov in pomagajo, da naše telo čim hitreje in čim bolje “reši” nastali stresni položaj. Dalj časa, ko je telo pod stresom, dalj časa mora telo ves čas proizvajati veliko različnih hormonov , da rešuje nastale stresne položaje. Zato rabi ogromno energije, in hkrati lahko pri tem nastajajo napake pri delovanju različnih organov, in tudi endokrinih žlez, tako kot je ščitnica. Če pa imate še prirojeno šibko delovanje ščitnice ali napako v delovanju ščitnice, potem se ob stresu te napake še hitreje pojavijo.
Največkrat pa je tako, da so vsi testi bp, negativni, oseba pa ima še vedno enake težave. In takrat je največkrat vzrok vsem tem težavam STRES. Zato je pametno naučiti se upravljati in živeti s stresi, da nam na dolgi rok ne pustijo kroničnih oblik obolenj.
lp m
lp m
Pozdravljen,
lahko je zelo nevarno, ko posameznik začne piti jod;zato ker je slišal, ali nekje bral, da pomaga pri težavah s ščitnico.
V biologiji človeka (se pravi v tistih metabolnih procesih celic,ki jih mi ponavadi razumemo kot delovanje organa -kateregakoli in zato tudi ščitnice) VEDNO VELJA: da en in isti element (jod, železo, magnezij, kalcij,…selen, zink,….) ali hormon ali encim ali vitamin ali aminokislina…
– lahko deluje v dobro (to pomeni, da ga celica lahko uporabi v svojih procesih tako, da ji koristi)
– ali v slabo (to pa pomeni, da ga je najbrž preveč, da procesi tečejo narobe in potem tega elementa ali snovi celica sploh ne more uporabiti, vključiti v proces;potem je tak element ali odvečen in se kopiči v celici kot “smeti” ali pa lahko celo škoduje, ustavi procese, jih poškoduje,…).
(To je tako kot 1 kozarec vina je zelo zdrav in dober, a če popijemo 3l vina, potem je pa to strup za telo)
Pri enih elementih ali snoveh se te napake ne poznajo takoj in se pojavijo čez desetletja v poznih zrelih letih. Pri drugih pa se lahko pojavijo hitro in zelo drastično.
Enako velja za organe: eni so “trpežni” in prenesejo veliko (od prevelikih doz do stradanja), drugi organi pa so zelo občutljivi na majhne spremembe in drastično odreagirajo. Med te organe sodi večina endokrinih žlez, ki izločajo hormone.
Zato vam ne bi svetovala, da kar po pripovedovanju uživate jod. Vzrok za spremembo v delovanju ščitnice je lahko pomanjkanje joda (golšavost je ena najbolj znanih oblik bolezni), lahko pa tudi prevelike količine joda, ki škodujejo delovanju ščitnice. VEDNO je pametno najprej preveriti kako naša ščitnica sploh deluje in kaj ji zares primanjkuje. Šele potem začeti uživati večje količine joda. Jod je v naši hrani dodan, pa ne le v kuhinjski soli, temveč vsi izdelki, ki so soljeni, vsebujejo tudi dodane količine joda.
Vedeti in UPOŠTEVATI morate tudi, da so hormonske žleze (ščitnica to je) zelo kompleksni organi, ki so skupaj z možgani med seboj v delovanju zelo povezani. Zato so napake v njihovem delovanju velikokrat kompleksne in zato velika zagonetka pri ugotavljanju pravega vzroka. Zato so vedno potrebne kombinacije testov, analiz, da najdejo pravi vzrok, napako v delovanju. To pa traja in mi smo prevečkrat nestrpni in pričakujemo odgovor takoj, jutri. Preveč mislimo, da tako kot delujejo protibolečinska sredstva (aspirin, paracetamol), bi morala delovati tudi vsa ostala zdravila in ravno tako prehranski dodatki (minerali, vitamini,rastl. ekstrakti,….). A v človeškem telesu to žal, ne gre tako.
Upam, da sem vam odgovorila na vaše vprašanje, lahko pa še vedno poskušava poiskati odgovor,
lepe praznike vam želim m
Jelen 5
DA SE RAZUMEMO.PITJE JODA PRIDE V POŠTEV ZA LJUDI,KATERI IMAJO PREVELIKO DELOVANJE ŠČITNICE,ZATO IMAJO GOLŠO,IZBULJENE OČI,HUJŠAJO.NJIM ZDRAVNIKI PREDIŠEJO DODATNE KOLIČINE JODA.
TISTI LJUDJE,KATERIM ŠČITNICA DELUJE PREMALO,PA SE MORAJO IZOGIBATI SOLI,KER JOD UPOČASNI ŽE TAKO PREŠIBKO DELOVANJE ŠČITNICE.LJUDJE,KI JIM ŠČITNICA DELA PREMALO(IMAJO HIPOTIROZO,PREMAJHNO DELOVANJE ŠČITNICE),SE REDIJO,SO UTRUJENI,UPOČASNJENI.ONI JODA NE SMEJO DOBIVATI.
PRI HIPERTIROZI(PREVELIKO DELOVANJE ŠČITNICE,KI ZRASTE V GOLŠO),PA JEMLJEJO JOD,DA MALO UMIRI NARAŠČANJE ŠČITNICE.
UPAM,DA SEM JASNA.