ŠČITNICA
Zanima me, kaj pomeni “pooperativna scintigrafija z jodom” in s tem povezana posledica – “ablacija z jodom na radijskem oddelku”, ter kako potekata. Istočasno me tudi zanima, zakaj mora biti bolnik toliko časa brez ščitničnega hormona (okrog 2 meseca?) in kako prenaša “hipotireozo” – kakšne so njene posledice na fizično in psihično počutje in kako hitro si po ponovnem prejemanju hormona opomore.
Hvala lepa za odgovor. Majda
Draga Majda,
scintigrafija je diagnostični postopek. Gre za vbrizganje radionuklida, ki se bo vezal oziroma nabral v organu, ki nas zanima, nato pa se njegova porazdelitev v organu glede na radioaktivnost slika s kamero. Ablacija pa je postopek odstranitve dela ali uničenje funkcije dela organa. Kot sem že pisala, so mnoge spremembe, ki nastajajo na organih, tudi pod vplivom hormonov; poznamo veliko tumorjev, ki se odzivajo bodisi na pomanjkanje ali prekomerno količino hormonov. Posledice hipotireoze boste čutili kot upočasnjenost, lahko tudi nižjo telesno temperaturo (se pravi vas bo pogosteje zeblo), pridobivanje teže zlasti na račun tekočine, zatekanje, šibkost mišic, zaspanost.
Lepo vas pozdravljam,
Irena
Spoštovana Majda,
radioaktivni jod seveda ni toliko škodljiv, da ga ne bi uporabljali v diagnostične namene. To pomeni, da njegova škodljivost upraviči diagnostični cilj, se pravi, da s postavljeno diagnozo vi kot bolnica pridobite več, kakor je povzročene škode. Tako je treba razmišljati (s stališča zdravnika, ki naroči tako preiskavo) pri vsaki taki preiskavi.
Ko boste odpuščeni z oddelka, ne boste nevarni okolici. Prav tako se lahko dotikate prijateljev in znancev, saj jim s tem ne boste škodovali. Preberite tudi dialog, ki sva ga imela s Primožem:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=26&i=76&t=76
Lepo vas pozdravljam!
Irena