Ščetka sonicare
Spoštovani,
parodontalna bolezen seveda ni kontraindikacija za uporabo električnih zobnih ščetk. Kar je pri preprečevanju in zdravljenju parodontalne bolezni najpomemnejše, je dobra ustna higiena. Na trgu so za to na voljo številni pripomočki. Težko bi rekla, da je ena ščetka boljša od druge. Splošna priporočila za zobno ščetko so, da ima ta mehke, najlonske ščetine z zaokroženimi konicami, ročaj in glava ščetke pa morata biti primerna starosti uporabnika in velikosti ust. Priporočljivejša je ščetka z manjšo glavo. Pretrda in neustrezno pristrižena vlakna lahko poškodujejo prirastišče dlesni in tudi trda zobna tkiva.
Velja sicer prepričanje, da so električne zobne ščetke učinkovitejše ob navadnih, vendar je učinkovitost ščetkanja bolj kot od tipa ščetke in tehnike čiščenja odvisna od spretnosti uporabnika in časa, ki ga ščetkanju namenimo. Za učinkovito odstranitev zobnega plaka je potrebno ščetkati 2 krat dnevno po 2 minuti. Kljub prepričanju, da si zobe čistimo dovolj učinkovito in dovolj časa, je bilo ugotovljeno, da si večina odraslih ščetka zobe le 30-60 sekund dnevno. Prednost ščletke Sonicare je tudi v tem, da ima merilec časa, po 2 minutah se samodejno izklopi.
Pomanjkljivost prav vseh zobnih ščetk pa je, da ne očistijo dovolj učinkovito prostorov med zobmi in je zato te neobhodno potrebno enkrat dnevno očistiti z zobno nitko ali medzobnimi ščetkami, kar zavisi od velikosti prostorov med zobmi.
Lp, am