Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Sakralna jamica?

Sakralna jamica?

Spoštovani,

v obupu Vam pišem z naslednjim vprašanjem.
Moj sinček je star 17 dni in na videz je z njim vse v najlepšem redu, lepo se dojiva in veliko spi, včasih sploh ne vem da ga imamo. Pred dvema dnevoma pa sem ga med previjanjem obrnila golega na trebušček in ga prvič malo bolj podrobno opazovala nakar sem nad ritko opazila jamico. Sprva se mi to ni zdelo nič posebnega, kot kakšna kožna gubica, danes pa sem googlala in naredila celo raziskavo, za kar mi je sedaj žal.
Ob odpustu iz porodnišnice je bil sinko zelo površno pregledan, ne vem če je vse skupaj trajalo eno minuto, zato sem to opazila še sama, kljub temu da se mi zdi, da ni tako zelo majcena. V nosečnosti sem zaradi zbrke z ginekologi imela kar dve morfologiji, na obeh vse bp. Ta jamica je približno 2,5cm višje od ritke, ni povsem ravna, je podobnega izgleda kot anus, rahlo nagubana okolica in sredi luknjica, zdi se mi da ko jo razprem vidim, da se zaključi, torej ne zdi se mi posebej globoka. Na prvi pregled sva naročena 1.7.2014, ali bi morala poklicati in se prenaročiti?
Ali je možno, da kljub temu, da se z njim zdi vse v redu (se lepo redi, ima močne nogice, ni videti kromosomskih nepravilnosti) ta luknjica nakazuje na kakšno nepravilnost – na internetu sem zasledila možnost spine bifide (pred in v nosečnosti sem jedla Tifol)? Prosim če mi lahko kaj več poveste o tem, saj me zaradi informacij na internetu počasi zapušča pamet.

Najlepša hvala za Vaš dragocen čas.

Draga (pre)zaskrbljena mama,

bi si kar upala stavit, da ima vaš novorojenček “trtično jamico” (kokcigealni sinus), ki je kar pogosta ugotovitev ob (tudi hitrem) pregledu novorojenčka. In ker je pogosta in praviloma nenevarna, je res marsikdaj posebej ne opisujemo mamam in ne vpisujemo kot diagnozo.

Le izjemoma je ta sinus povezan z zapleti – bodisi vnetjem (ker so v dnu lahko žleze lojnice, ki se zamašijo in vnamejo), bodisi (izjemoma) s kakšnimi zapleti, ki zahtevajo celo operacijo (tu res pogosto “nastopajo” tudi nevrokirurugi, čeprav ta prirojena “napakica” praviloma ni povezana z razvojem hrbtenjače in kakšno spino bifido).

Torej lahko mirno čakate na napovedan pregeld pri pediatrinji – le če vas čakanje spravlja ob živce, pokličite in se dogovorite za pregled prej. Zaradi vas, ne zaradi novorojenčka 🙂

Internet in stric Google sta sicer zelo dobrodošla za zabavo in sprostitev, tudi za “ciljano” izobraževanje, ko veš, kaj natančno je diagnoza. Iskanje “nove” diagnoze pa se pri bolj zaskrbljenih mamah ne obnese prav dobro – praviloma vidijo le tiste najbolj strašljive in zlovešče (pa čeprav izjemne, s pogostnostjo 1 na 100.000 rojstev), enostavne (in najbolj verjetne) pa kar spregledajo.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni, moja hčerka je stara 5 mesesev, je zelo živahna, normalen otrok. Vendar me od njenega rojstva skrbijo vdolbinice nad njeno trtico, prilagam sliko. Naj povem, da sem jo večkrat peljala na pregled tudi na slikanje. Na zadnje so mi rekli, da se zaradi črevesja ni ničesar videlo in sem spet ostala brez kakršne koli diagnoze. Zato se obračam še na vas. Za odgovor se vam lepo zahvaljujem. Lp

Spoštovana,
pripete fotografije sicer nisem našla, pa naj vendar na splošno odgovorim.
Vdolbinice v predelu trtice in križnice so pri človeku zelo pogoste. Večinoma gre za lijakasto vdolbino, ki je ostanek razvoja in ne dela nikakršnih težav. Če gre za zelo ozek zaključni del – za tim. pilonidalni sinus, se lahko pojavljajo nevšečnosti v odrasli dobi – z zastajanjem izločkov žlez (zlasti lojnic) in vnetjem “čebulic” dlačic lahko pride do ponavljajoče se okužbe, takrat je včasih potrebna manjša operacija, ob kateri kanal očistijo in ga zaprejo. Le v izjemnih primerih so vdolbinice (pogosteje je ena sama vdolbinica) posledica motnje v razvoju živčevja – zapiranju hrbtenične cevi. Samo v tem primeru je potrebna natančna diagnostika (za katero se odločijo specialisti, zlasti z znanji nevrologije ali nevrokirurgije) in ki vključuje tudi slikovne preiskave, kot so preiskava s CT ali magnetno resonanco. Rentgensko slikanje okostja, ki je bilo po vašem opisu narejeno pri deklici, takšnih detajlov ne prikaže, zanesljivo pa (ne glede na pline v črevesju) bi pokazalo, če bi bilo kaj resno narobe s hrbteničnimi strukturami in kostmi medeničnega obroča.
Glede na besedilo vašega sporočila pa zelo dvomim, da bi šlo pri vaši hčerki za kaj takega.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close