Saj ni res…
Spoštovani,
ob pregledu foruma in vaši formalni izobrazbi, je bila glavna misel saj ni res.
Torej, glede na to, da naj bi pri svojem delu izhajali iz t.i. evidence-based medicine, vas resnično prosim za strokovne in ustrezno indeksirane članke/raziskave, ki govorijo o tako hudi škodljivosti amalgama, da je, kot omenjate nekje med odgovori, potrebna menjava zaradi estetskih razlogov, kot tudi o sproščanju živega srebra tekom let. Upam, da svojim pacientom potem odsvetujete tudi uživanje konzerviranih živil ipd.
In na drugi strani, kaj pa škodljivi učinki kompozitnih materialov?
Čemu menjati funcionalno amalgamsko zalivko, saj se ob vsakem posegu po zobu del le-tega odstrani?
Če bi bil zloben, bi rekel, da tako potem prej ali slej pridemo do protetike (finančni aspekt tu ni nezanemarljiv).
In kaj naredi večjo škodo – amalgamska zalivka, ki po prvih urah malenkostno ekspandira ali kompozitna zalivka, kjer zaradi narave materiala poteka ob presvetlitvi le krčenje. Predpostavka je, da plomba v obeh primerih ni narejena z največjo natančnostjo ob upoštevanju časovnih normativov (kar v dnevnih ordinacijah ni nemogoče).
Pozdravljeni!
Menjave amalgamskih zalivk ne svetujem iz estetskih razlogov. Ce je menjava zalivke potrebna zaradi napr. sekundarnega kariesa ali zaradi neustrezne zapore , potem svetujem odstranitev starega amalgama po varnem postopku, ker je obremenitev z živim srebrom največja ravno med postopkom odstranitve.
Ne vem pa , zakaj bi se odločili za menjavo funkcionalne zalivke (ne glede na material)..in postopno pripeljali pacienta do protetike? Če dobi pacient občutek, da je temu tako, potem svetujem, da poišče drugo mnenje.
Z vidika zobozdravnikov je amalgam odličen material, ker je enostaven za delo, poceni in obstojen. (Za pacienta pa je sprejemljiv predvsem zato, ker ZZZS določa amalgam kot standarden material in je zato brez doplačila)
Strinjam se, da kompoziti niso vedno primeren izbor in da niso povsem varni..ne bi pa upala trditi, da so nevarnejši od amalgama. Zobozdravnik je dolžan pacientu predstaviti vse možnosti.
Ko s stanovskimi kolegi razpravljamo o tovrstnih dvomih…vedno vprašam: “Kakšno plombico bi naredil svojemu otroku?” In odgovor je zelo zgovoren: “Moj otrok nima plomb.”
Torej PREVENTIVA… da amalgam , niti drugi materiali ,sploh ne bodo potrebni!
Da, svojim pacientom svetujem tudi o prehrani in o zdravem načinu življenja. Iz anamneze in pregleda ustne votline zobozdravnik pogosto ugotovi, da amalgamske plombice niso glavni problem. Predvsem pacienti, ki živijo s kronično boleznijo, imajo pogosto več znanja o svoji bolezni kot marsikateri zobozdravnik..in to so pacienti, ki pridejo k zobozdravniku z željo po celostni obravnavi in tudi z željo, da se amalgam odstrani..pa ne zaradi estetike.
Količine živega srebra iz amalgamskih zalivk so majhne, daleč pod toksično mejo,pa vendar so lahko nekomu že te majhne količine škodljive. Vsak organizem je specifičen in ne uspemo se vsi enako uspešno boriti proti škodljivim dejavnikom iz okolja. Zakaj bi po nepotrebnem obremenjevali svoje telo s toksini, pa čeprav v majhnih količinah, če imamo možnost se temu izogniti?
Mogoče si lahko pogledate predavanje prof.Boyd.E.Haley