Najdi forum

rumeni fleki

Moja 10-mesečnica ima zunaj oba spodnja zobka, obe enki zgoraj (bolj levo kot desno), tudi dvojka zgoraj levo že “rine”. Pred kakšnimi 14 dnevi pa sem opazila, da ima na desni zgoraj na koncu zobka malo vdrtinico, tako da ni raven, okoli te zareze pa je majhen polkrog rumene barve. Znanka, ki študira stomatologijo, je rekla, da je to hipoplastična leha in da je to demineralizacija sklenine.
Zdaj sem opazila še na desnem spodnjem zobku (zanimivo- oba desna zobka, ki pa sta kasneje prišla na plan), da ima rumen polkrogec.
Povejte mi , prosim, kaj se dogaja z zobki moje dojenčice. Naj še povem, da se z bratcem velikokrat igrata tako, da se s čeli dotikata. Potem se on izmakne in njej glavica omahne navzdol (razlagam zaradi eventuelnih udarcev v zobke).

Lepo vas prosim za kakršenkoli nasvet in kako naj ji pomagam?!!

Hvala in lep pozdrav.

Spoštovana Petriša,

spremembe, ki jih omenjate, so nastale že v času nosečnosti, tako da igra z bratcem tukaj nima vpliva. V tem primeru tudi težko pomagate, ker so spremembe že prisotne na neizraslih zobkih, le da jih opazimo šele ob izrastu.
Deklico odpeljite na pregled k specialistu pedontologu, ki bo ocenil resnost motnje v mineralizaciji in poskusil poiskati vzrok (s temeljito anamnezo) za nastalo stanje.

Zdaj sem pa čisto prestrašena. Motnje v mineralizaciji. A je to kakšno resno stanje. Kaj pa pomeni temeljita anamneza?

Zdaj sem pa čisto prestrašena. Motnje v mineralizaciji. A je to kakšno resno stanje. Kaj pa pomeni temeljita anamneza?
Kaj v nosečnosti bi pa lahko sama naredila narobe, da je tako stanje zobkov??
Sem kar žalostna…..

SPoštovana Petriša,

brez panike. Gre za vgradnjo mineralov v sklenino mlečnih zob. Mineralizacija sklenine mlečnih zob poteka že v času nosečnosti in deloma še po porodu (kočniki). Poteka v več fazah in očitno je pri vaši deklici v eni fazi prišlo do motenj. Iz tega, na katerem delu zobne krone je sprememba lahko celo sklepamo, kdaj približno je neka motja delovala.
Temeljita anamneza pa pomeni, da (upam) se bo pedontolog z vami natančno pogovoril in tako vsaj poskusil najti vzrok za omenjeno napako.
Skrb je odveč – kar je bilo, je bilo, paziti morate le, da zobki ne bi dodatno propadali ( na teh mestih je sklenina nekoliko manj kvalitetna in lahko prej “podleže” kariesu).

SPoštovana Petriša,

joj, moj namen pa res ni bil, da vas tako prestrašim. V nosečnosti pa niste naredili nič narobe – gre za stvari na katere tako ali tako nimamo vpliva. Ker zobki mineralizirajo že v prenatalnem obdobju (torej v nosečnosti), sklepamo, da je nek vzročni dejavnik povzročil motjno v mineralizaciji. Vse ostalo so le ugibanja, ker poskusov na tem področju ne delamo in so znani vzroki zoglj predpostavka na osnovi narejenih raziskav.
Bodite brez skrbi – tudi moj sin ima bele lise na mlečnih podočnikih pa nisem prav nič zaskrbljena:).

Sem se že naročila pri zobozdravniku. Na kaj pa naj bom pozorna? Kaj vse me mora vprašat? Če bo slučajno pozabil, bom sama omenila.

Še tole.
A naj ji umivam zobke večkrat na dan?
Oziroma je možno, da uporabim kakšno zobno pasto?

Hvala lepa.

Spoštovana Petriša,

pomembna so vsa obolenja v nosečnosti, morebitno zdravljenje z zdravili, kakšne vaše bolezni, bolezni v družini….Tudi določeni kraji so lahko povezani z motnjami v mineralizaciji, če je v preteklosti prišlo do večjih onesnaženj.
Če deklica že uživa raznovrstno hrano, ji zobke lahko umivate z zobno pasto (otroško). Zadostuje temeljito umivanje zjutraj in zvečer.

Ja, bolna sem pa res bila v nosečnosti. Kar 3-4x sem imela virozo oz. prehlad. Nikoli sicer nisem imela vročine, ampak smrkala sem pa kar fajn. Drugih bolezni se trenutno ne spomnim.

Hvala za vaš čas in trud!!!!

New Report

Close