Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija RSV- starejši otroci in novorojenček

RSV- starejši otroci in novorojenček

Spoštovani,
starejša otroka, oba še v vrtcu, sta ponoči začela močno kašljati, prej nista kazala znakov prehladnega obolenja, zdaj občasno še posmrkata. Noben nima vročine, sta dobro razpoložena.
Jaz sem trenutno noseča, že čez PDP, tako da v prihodnjih dneh pričakujemo novorojenčka.
Zelo me skrbi zaradi RSV.
Kakšne so možnosti, da ga starejša otroka sploh imata? Obstaja testiranje?
Če ga imata, koliko časa sta kužna?
Kakšne so možnosti, da ga dobi novorojenček in če ga dobi, kak potek bolezni se pričakuje?
Je možno samoplačniško cepljenje v takšnem primeru, da novorojenčka doma čakata dva bolna sorojenca?

Hvaležna bom za odgovore!

Zaskrbljena mamica

Trenutno v Sloveniji krožijo številni virusi, ki povzročajo okužbe dihal, vendar je RSV menda šele v pričetku “epidemije”, le posamezni primeri. Veliko bolj aktivna je gripa, letos zlasti “pandemska”. Zato imata vaša prvi in drugorojenec okužbo z enim od respiratornih virusov (lahko tudi z virusom influence) in ni nujno, da prav z RSV.

RSV pri mladih dojenčkih res dela med vsemi virusi najbolj zoprno klinično sliko, z vnetjem dihalnih poti, bronhiolitisom – malo zaradi nezrelosti anatomije dihal, še bolj pa zaradi nezadostne obrambe proti vsem mikrobom, tudi virusom. Nikakor pa ni edini virus, ki ogroža novorojenčke.

Dokazovanje RSV je seveda možno, iz “brisa” zgornjih dihal – a ima mesto bolj v epidemiološke namene in pri prepoznavi povzročitelja pri otroku s težkim potekom okužbe dihal v bolnišnici, za domačo rabo ni smiselno. Tudi zato, ker je metoda dokazovanja natančna, a obenem zelo draga – torej “stran metanje denarja”, ker itak izvid nima nobenega vpliva ne na potek bolezni ne na zdravljenje.

Otroci večinoma izločajo RSV dlje kot odrasli (a bistveno krajši čas kot npr. starostniki, za katere je RSV tudi lahko smrtno nevaren), a najdlje kakšen teden po končani okužbi. Največ ga je v izcedku iz dihal, zlasti iz nosu, a je prenos praviloma neposreden, “kontaktni” – preko rok, ne “prši” po zraku kot npr. virus ošpic ali noric (tim. “aerogeni” prenos, ki se ga najbolj bojimo).

Cepljenja proti RSV ni, obstaja le pasivna zaščita – ko dojenčku dajemo enkrat mesečno v sezoni okužb protitelesa v stegensko mišico. Slaba stran tega je torej “zbadanje”, tudi slabša učinkovitost dokler ni raven protiteles dovolj visoka (kar je običajno šele po 2. odmerku, torej po 3 tednih od pričetka). Poleg tega protitelesa preprečijo le težak potek, ne pa same okužbe zgornjih dihal. Še največja omejitev širše uporabe je izjemno visoka cena, zato ga v breme “države” dobijo le tisti, ki bi jih RSV zelo verjetno smrtno nevarno ogrožal – to pa so zelo nezreli nedonošenčki, tisti s pomembno prirojeno srčno napako in težjo pljučno boleznijo – in še to le v 1. letu življenja. Samoplačniške zaščite pri tistih, ki jih smatramo za manj ogrožene za težji potek, ne svetujemo.

Kar pa je dokazano učinkovito v preprečevanju okužb z vsemi respiratornimi virusi (pa tudi bakterijami), je dosledno izvajanje higiene rok (umivanje, umivanje, umivanje…), izogibanje okužbam (torej bi bilo priporočljivo, da vsaj do aprila bratca ne hodita v vrtec – bo zelo naporno za vas, a manj, kot da imate doma tri bolne otroke…, omejite tudi obiske, nakupovanje ipd), čim več gibanja na svežem zraku (tudi če je mrzlo), kakšno stopinjo nižja temperatura v stanovanju (s primerno vlago…), zdrava prehrana z veliko vitaminov….. in seveda, ko bo dete rojeno, njegovo dojenje.

Vse dobro v naslednjih tednih in mesecih vam želim!

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni. Dobili smo dojencka med mesecem dni in k sreci ob vseh preventivnih ukrepih ni zbolel kljub bolnima sorojencema. Odlocili smo se, da bosta do nadaljnega zaradi zdravja doma.
Zanima me, do kdaj bi bilo najbolj optimalno?
Kdaj se rsv, gripa in ostale bolezni, ki bi ogrozale nasega novorojencka, ne pojavljajo vec oziroma njihova pojavnost pade?

Se ena stvar me zanima- blato je ze bolj ali manj od zacetka sluzasto in smrdi po kislem, 2x je imel ze plenicni izpuscaj, veliko prda in ogromno kaka. Je to normalno ali je tako blato kaj posebnega? Drugace odlicno napreduje, 200-300g na teden in je izkljucno dojen.

Hvala za odgovor!

Optimalno je sicer vsaj do sorojenčeve starosti 6 mesecev. Praktično pa vsaj do maja, ko je pričakovano, da bo le še tu in tam kakšna vrtčevska viroza in so lahko otroci veliko časa zunaj, na prostem zraku, kjer je prenos mikrobov manjši.
Opisano blato, prdkanje, kruljenje, tudi zvijanje pa je nekaj povsem tipičnega za enomesečnega dojenčka. Z odličnim pridobivanjem teže. Morda le še malo bolj podirajte kupčke in pazite, da v prehrani nimate vi preveč surovega mleka. Lahko dojenčku ponudite tudi kakšen probiotik, ki bo zmanjšal število črevesnih bakterij, ki mleko fermentirajo v kisle presnovke in povečal kolonizacijo s “ta dobrimi” sevi.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close