Najdi forum

RSV

Pozdravljeni dr. Cerar!

No pa se javljamo spet…Nikolaj in Maksim sta zbolela, RSV A. pozitiven. Z obema sem bila sprejeta na infekcijski v sredo, Nikolaja so takoj dali na kisik, ki ga je imel do sobote, je bil kar precej bogi in zdelan, Maksim ni potreboval kisika, kljub pozitivnem izvidu RSV, verjetno, ker ima močnejša pljuca kot Niki. Zanima me, če bi nam mogoče letos tudi lahko “”pripadal” Synagis? Ker evo sezona se niti začela ni, mi smo pa že dobili…pa še Kalinca marsikaj prinese iz vrtca, doma je pa res nemorem imeti, ker se mi bo odpeljalo sami z tremi doma. Na infekcijski sem vprašala za cepljenje, ena zdravnica je rekla, da ne bi veliko vedla o tem, drugi zdravnik pa, da on bi ga kar priporočal, glede na to, da ima Niki bronhopulmonalno, in da je tole bil RSV A, ker menda obstaja še drugi tip RSVja. Se opravičujem, ker zmedeno pišem, nisem spala že 10 dni in se mi rahlo blede..

LP, Darja z otročki

Draga Kalinca,

upam, da sta malčka že boljša… Okužba z RSV se žal lahko ponovi v isti sezoni, zato je smiselna zaščita s palivizumabom. Nikolaj in Maksim bosta zato, ker imata diagnozo “kronična pljučna bolezen” oz. bronhopulmonalna displazija (BPD), letos še uvrščena med prejemnike v breme ZZZS, ker sta imela v zadnjih 6 mesecih težave z dihanjem, ki so zahtevale zdravljenje in še nista bila stara 2 leti.

Po predvidevanjih bodo izbrani pediatri z zaščito začeli v 3. tednu novembra, saj zaenkrat še ni podatkov o pravi epidemiji RSV – kot kaže, sta vaša dva fanta “prvi lastovki” prihajajoče sezone…

Držite se, se kaj slišimo, pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepša hvala za odgovor! Ja Nikolaj je že precej boljši, Maksim še vedno veliko kašlja, ter ima vročino, hm, mislim da že 6 dan, mogoče bi bilo smiselno ga spet na kontrolo peljat…
No zelo ste me pomirila, glede tega cepljenja, ker dejansko res upam, da bi ga dobili, ker prejsno zimo nam je res pomagalo, mislim da sta imela samo eno virozico, kljub boleznim sestrice. Aja, pa a moram jst to kakšne papirje dobit za pediatra, al kako, ker vem prejšnje leto ste vi to priporočala? Sicer sem tudi prosila zdaj na infekcijski, če bi dopisali na izvide kaj poleg, pa niso bili kaj preveč za to.

Ne, vam ni treba ničesar urejati. Mi pošljemo “protokol” izbrani pediatrinji, ki vas bo naročila na Synagis (prvič predvidoma enkrat konec novembra).

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljena dr. Cerarjeva,

tudi jaz imam vprašanje v zvezi s cepljenjem s Synagisom. Zanima me namreč, kakšni so letos kriteriji, da otroku pripada to cepljenje. Naša princeska bo zadnjega novembra stara dve leti, v juliju je prebolela dva bronhitisa, drugače pa samo nekaj viroz. Lansko leto ji je cepljenje še pripadalo, ker še ni dopolnila eno leto. Kako pa je torej letos s tem?

Hvala ponovno za vaš trud.

Draga Kačja pastirica,

merila za zaščito pred težko okužbo z RSV s palivizumabom (Synagis), katere plačnik je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, so letos enaka kot v lanski sezoni.

Kopiram torej iz “uradnih” priporočil:

Glede na strokovna izhodišča, ki jih je sprejel Razširjeni strokovni kolegij za pediatrijo v letu 2002 (Zdrav Vestn 2002;71:645-6) in so bila potrjena na Zdravstvenem svetu Ministrstva za zdravje 20. oktobra 2005 ter dopolnjena na Razširjenem strokovnem kolegiju za pediatrijo 21. junija 2006 in 14. okrobra 2009, na Zdravstvenem svetu pa sprejeta novembra 2009, naj bi specifična monoklonska protitelesa (palivizumab) za preprečevanje okužb z RSV prejeli:
1. vsi otroci, rojeni do 28. tedna nosečnosti, ki so ob pričetku sezone stari do 12 mesecev (korigirana starost);
2. otroci, rojeni v 29. do 32. tednu gestacije z dodatnimi dejavniki tveganja (skupni seštevek točk > ali = 4 na osnovi dodatnih dejavnikov tveganja; točkovna lestvica po priporočilih Avstrijskega pediatričnega združenja – Delovne skupine za neonatologijo in pediatrično intenzivno medicino*), ki so ob pričetku sezone stari do 6 mesecev (korigirana starost) ;
3. otroci s kronično pljučno boleznijo, ki so v zadnjih 6 mesecih pred pričetkom sezone RSV potrebovali zdravljenje (kisik, inhalacije, steroide) in so stari do 24 mesecev;
4. otroci s hemodinamsko pomembno prirojeno srčno napako (VCC) do starosti 24 mesecev (za imunoprofilakso je za to skupino otrok v letošnji sezoni obvezno pisno priporočilo specialista pediatra – kardiologa).
Za te 4 skupine otrok je imunoprofilaksa s palivizumabom del rednega imunizacijskega programa, za katerega so namenjena sredstva iz obveznega zavarovanja (ZZZS), cepivo zagotavlja Inštitut za varovanje zdravja, imunoprofilakso pa izvaja izbrani pediater otroka.

* Točkovna shema ocene tveganja za težak potek okužbe z RSV pri nedonošenčkih od 29 (+0) do 31 (+6) tednov nosečnosti (avstrijski model)
Kronološka starost < 3 mesece 1 točka
Nevrološka bolezen 1 točka
Telesna masa < 10. percentil 1
Odpust v času s povečano pogostnostjo RSV okužb (1.10.-31.3.) 1 točka
Starejši sorojenci[sup]a[/sup] 1 točka
Otrok iz večplodne nosečnosti 0,5 točke
Kolektivno varstvo 0,5 točke
Izpostavljenost kajenju 0,5 točke
Nizek socialni status[sup]b[/sup] 0,5 točke
[sup]a[/sup] Sorojenci v predšolski / šolski starosti
[sup]b[/sup] Slabo socialno-ekonomsko stanje in stanovanjske razmere
Seštevek ≥ 4 točk pomeni izpolnjevanje merila povečanega tveganja in indikacijo za imunoprofilakso RSV s palivizumabom.

Kar se tiče vaše princeske, ji zaščita s palivizumabom v letošnji sezoni ne pripada več. Sicer pa je tudi verjetnost, da bi pri njej okužba z RSV potekala v težki obliki, zelo majhna.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close