Najdi forum

RSV

Pozdravljeni,

zasledila sem, da je možno cepljenje proti RSV.
Ali je možno samoplačniško? In ali je to smiselno? Imamo 1,5 meseca starega dojenčka in 3 letnika, ki pa je izpisan iz vrtca? Glede na situacijo, ki je na PK in na infekcijski kliniki.
Hvala.
R.

Spoštovana,

cepljenja proti RSV žal ni. Brali ste o tim. pasivni zaščiti s protitelesi proti RSV, kar pomeni, da otroku, pri katerem je možen težak potek okužbe, redno injiciramo proti temu virusu usmerjena protitelesa, ki okužbo omilijo. Protitelesa palivizumab (Synagis) torej le zmanjšajo težo bolezni, a je ne preprečijo (kar je značilnost učinkovitega cepiva).

Okužba z RSV pri večini otrok in odraslih poteka blago, kot prehlad – zato “široko” dajanje palivizumaba ne bi imelo nobenega smisla. Še zlasti, ker se dozira na težo (0,15 ml zdravila na kilogram teže), ker stane 1 ml več kot 1000 evrov in ker ga je treba zaradi razpolovne dobe (kar pomeni, da se protitelesa postopno razgrajujejo in izločijo iz telesa) ponavljati mesečno v času celotne sezone (kar je v Sloveniji med novembrom in marcem – aprilom).

Zato je dajanje palivizumaba umestno (in koristno) le pri otrocih, pri katerih zaradi njihove nezrelosti (npr. nedonošenčki) ali bolezni (pljučne, srčne bolezni) lahko okužba z “za druge nedolžnim virusom” povzroči težko vnetje malih dihalnih poti (bronhiolitis) z dihalno odpovedjo. In ti otroci so v Sloveniji že nekaj let deležni zdravila, ki je plačano iz sredstev ZZZS – torej obveznega zdravstvenega zavarovanja. Samoplačniškega dajanja pediatri ne priporočamo, saj se ne strinjamo z dajanjem “na počez”.

V vašem primeru ste za preprečevanje okužb pri dojenčku naredili veliko, ko ste starejšega sorojenca izpisali iz vrtca. Pazite še na higieno (umivanje rok vseh ob prihodu domov, izogibanje krajem, kjer se zbira veliko ljudi) ter na druge ukrepe zmanjševanja okužb dihal (vseh, ni le RSV nevaren…).

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,

najlepša hvala za hiter in izčrpen odgovor.

Kako pa se RSV najpogosteje prenaša? Koliko časa preživi v zraku, na kljukah, ….?
Ali je Spitaderm in Anios gel razkužilo, ki uniči RSV?
Hvala.
R.

Spoštovana R.,

najbolj pogost način prenosa RSV je z neposrednim prenosom – preko rok ali “ljubčkanja” z okuženim (ki nima nujno težjih prehladnih znakov). Na predmetih (npr. ročaj nakupovalnega vozička) ostane virus nekaj ur (večina podatkov je do 8 ur), s prijemanjem pride na naše roke in ga lahko zanesemo na tiste dele telesa, kjer zlahka vstopi in se začne razmnoževati. Najbolj pogosto vstopno mesto je očesna veznica – ko si torej z “umazanimi” rokami pomencamo oči ali popravimo “make-up”, je že “na toplem”.

Z obema omenjenima razkužiloma uspešno uničujemo viruse (tudi RSV), praviloma pa “za domačo uporabo” zadostuje že skrbno umivanje rok z milom pod toplo tekočo vodo (vsaj 20 sekund). Čeprav vas bodo malo čudno gledali, pa je koristno tudi, da pred prijemom za ročaj nakupovalnega vozička njegov ročaj obrišete z razkužilnim robčkom, ki jih dobite v vsaki lekarni.

Želim vam uspešen boj z RSV in drugimi virusi in vesele praznične dni,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovana ga. Cerar,

moja pupa je bila preteklo leto na seznamu za cepljenje RSV (Synagis). Letos pa nismo bili več uvrščeni na seznam. Pupa je stara 1,5 leta, rojena je bila v 29 tednu. Lansko leto smo dobili vabilo na prvo cepljenje v decembru.

Letos je v roku dveh mesecev že 2x prebolevala bronhiolitis, prvič je trajalo kar 4 tedne, da si malce opomogla, drugič “le” 2 tedna, saj smo takoj reagirali in preprečili še hujšo obliko. Priznam, da smo prvič precej pozno zagnali paniko in posledice niso bile zanemarljive.

Predvsem prvič je bila pupa kar hudo izčrpana in posledično je tudi zelo malo pila in jedla. Glede na to, da ima mutacijo gena za strjevanje krvi se bojimo, da bi bila potrebna infuzija, kar bi znatno povečalo možnost globoke venske tromboze. Sicer je naša pupa res izjemna in napreduje preko vsek pričakovanj.

Ali lahko še pričakujemo uvrstitev na seznam? Veliko bi pomenilo že to, da bi bila bolezen v nekoliko blažji obliki. Nekako nam je pediatrinja zaupala, da naj bi bili otroci, ki so bili deležni prve “doze” uvrščeni tudi naslednje leto, če še niso dopolnili 2 let. Letos je naša pupa še bolj na udaru saj hodi v vrtec.

Hvala za odgovor in prijazen pozdrav!

Spoštovani, v katerem delu Slo pa je največ obolelih?
Hvala. R.

Spoštovana,

“žal” vaša malčica ne izpolnjuje meril za zaščito s palivizumabom. Žal je v narekovajih zato, ker mislim, da kakšne večje škode RSV v njeni starosti ne more več narediti in zaščita s protitelesi ne bi pomenila bistvene prednosti. Seveda pa je v obdobju (tako starostnem kot v smislu letnega časa), ko bo “pobirala” veliko virusov, ne le RSV. In bo skoraj vsak mesec smrkala in pokašljevala. Skušajte torej biti čim več zunaj, če ne bo šlo drugače, razmišljajte o individualnem varstvu.

Do 2. leta starosti dobijo zaščito le otroci s težjimi kroničnimi bolezni dihal in srčnimi napakami, torej bistveno bolj “bolni” kot je vaša pupa.

Čim bolj se izogibajte nahodom, ob začetku prehlada “ukrepajte” zgodaj (predvsem s tem, da pazite na dobro preskrbo s tekočinami in primerno vlažen zrak v stanovanju) in verjemite, da bo težave kmalu prerasla…

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Še odgovor Reziki –

Slovenija je tako majhna (kot predmestje kakšnega velemesta na Zahodu) in RSV tako hitro prenosljiv, da izbruhne epidemija v različnih delih skoraj istočasno – in nikoli ni omejena na regijo, kot so npr. kakšne črevesne okužbe.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovana ga. Cerar,

zahvaljujem se za odgovor in pojasnilo. Saj verjetno razumete, da smo malce bolj zaskrbljeni, ko se prične zdravljenje s kisikom in nadaljuje z zdravili. Vsekakor pa mi je jasno, da so mnogi drugo bolj bolni in dejansko brez vprašanja potrebujejo dodatno pomoč.

Moram pa priznati, da sem vseeno malce presenečena kako slovensko zdravstvo skrbi za naše malčke. Vse naše sosednje države brez posebnih vprašanj in polemik cepijo otroke do drugega leta tudi za rojene tja do 32 tedna. Nekaj je sicer odstopanj, nikakor pa niso tako “stroga” merila. Predvidevam, da je razlog cena zdravila. Kje in kako pa naše zdravstvo “špara” pa sem lahko na lastni koži občutila na vašem oddelku (nikakor ne s strani zaposlenih, ki so(ste) izjemni!!).

Privat varstvo pa je žal za naš proračun predrago in si ga ne moremo privoščiti. se bomo skupaj s pupo prilagajali trenutnim situacijam in premagali nadležne bacile :-))

Vesela sem, da sem spoznala toliko krasnih ljudi, ki se trudijo za naše čmrlje na EINT in nikoli ne bom pozabila topline in ljubezni, ki dobesedno leti po zraku oddelka. Ne bi si mogla želeti boljše in lepše oskrbe naše pupe. Verjamem, da je prava “baba” tudi zaradi dni, ki jih je preživela v vaši družbi.

Lep pozdrav in vse dobro v prihajajočem letu!

Res hvala za vse pohvale… Kar se tiče slovenskega zdravstva v primerjavi s tistim v sosednjih državah (tudi Hrvaški, večina ščiti tudi tiste z gestacijo do 35. tednov, če imajo dejavnike tveganja za težji potek), s(m)o res bolj radodarni do odraslih kot do otrok.

Tudi jaz upam, da boste šli skozi sezono brez zoprnih viroz,
srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

zanima me kakšna je danes cena za ‘cepljenje’ proti RSV. Jeseni namreč pričakujemo novega družinskega člana in imamo doma 2 otroka pod 5 let. Ker smo bili z obema hospitalizirani zaradi bronhiolitisa (RSV) z možem gledava različne možnosti in sva pripravljena odšteti tudi večji znesek, če nam prišpara skrbi in gledanje otroka na kisiku. Seveda upamo, da avtomatsko ne pademo v kategorijo dojenčkov, ki jim cepljenje pripada 🤞🏼 Tako da me zanima predvsem cena in kje so ti podatki dostopni. Sklepam, da se je od leta 2010 tudi kaj spremenilo na tem področju, pa razen člančka na RTV ne najdem dosti podatkov.

https://www.rtvslo.si/zdravje/zdravnisko-drustvo-cepljenje-sciti-pred-respiratornim-sincicijskim-virusom/682617

 

Cepivo Abrysvo je že na slovenskem trgu, vendar omejena količina in le samoplačniško (to so neuradni podatki predstavnikov – Pfizer, cena naj bi bila okrog 120 EUR).

V pripravi pa je sprejetje tega cepljenja v uradni slovenski program, kar pomeni, da bo nabavo in plačilo cepiva prevzela držva (NIJZ). Cepljenje bo zares zaščitno za dojenčke (od rojstva pa vsaj do 5. meseca starosti), če se bo njegova / njena mama cepila med 24. in 36. tednom nosečnosti. Gre torej za “aktivno” zaščito, pri kateri cepivo pri mami sproži porast zaščitnih imunoglobulinov, ki s prehodom preko posteljice zaščitijo plod – novorojenčka. Ta sprememba se obeta z avgustom – kar pomeni, da boste verjetno še pravočasni tudi na “uraden” način.

Od zaščitnih protiteles (pasivna zaščita) pa v Sloveniji ostaja na voljo le palivizumab (Synagis), katerega širšo uporabo omejuje ne le visoka cena, ampak potreba po mesečnem ponavljanju injekcij. V prihodnosti naj bi bil na voljo nirsevimab, ki se ga (zaradi dolge razpolovne dobe) daje le v enem odmerku kmalu po rojstvu – in bi bila zaželjena “splošna” zaščita – da bi to protitelo dobili vsi novorojenčki (to načrtujejo v Veliki Britaniji, pri nas so to bolj pisma Božičku…).

Srečno!

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close