Najdi forum

rože in grmovnice

Viburn, ki ga navajaš je ena vrsta kep, ne tistih pravih starinskih, ki so res lepe. Grm sam ni lep, listi so ovalni grdi, zrase preveč ravnih šib – palic, cvetovi niso bog ve kaj in zraven tega je problematičen, ker je kar naprej ušiv. Volčin je pa lep grm z lepimi cvetovi..

Hvala! Dobre ideje.

Vrt je pozimi kar osenčen, zdaj in poleti je dosti več sonca. Tla so vlažna, mestoma mahovita.

Recimo da bi na cca 10 m dala v eno vrsto rože, ob drugi vrsti nekaj vrtnic, ob tretji pa mestoma kakšne grmiče. Sicer nekaj je že tam, zdaj se bomo šli olepševalni eksperiment:)

A heliotropum pri nas uspeva?

PrispevekObjavljeno: 25 Dec 2010 15:11 Naslov sporočila: Jasminum offecinale – pravi jasmin

avtor: potonka

JASMINUM OFFICINALE-PRAVI JASMIN
Je najbolj znan, izvira pa iz Azije, v notranjosti Slovenije pa ne preživi na prostem. Vse poletje je odet v snežno bele ali kremaste cvetove, ki omamno dišijo. Je gosto olistana. Na enem peclju raste na pravem jasminu pet,sedem ali devet lističev. Nasprotno nameščeni cvetovi so celoviti,trojnati ali lihopernato deljeni in so v milem podnebju zimzeleni.

Vzgoja:
Nujno ga moramo vzgajati ob opori.V notranjosti Slovenije ga lahko gojimo kot posodovko poleti na prostem in ga na hladnem(približno 5 stopinj) in obvezno svetlem prostoru prezimimo. Ko začne rastlina proti koncu zime kazati prve zasnove cvetnih popkov, ga lahko prestavimo na nekoliko toplejše mesto.Spomladi ga lahko postavimo na prosto, najbolje na sončno in zavetrno mesto.

Zalivanje:
Med zimskim mirovanjem ga zalivamo precej manj kot poleti, ko zalivamo več(najbolje z deževnico), saj se prst in koreninska gruda ne smeta nikoli izsušiti.

Prst:
Dobra prst in veliko humozne zemlje, zato ga vsako pomlad presajamo v večji čonec z svežo humozno zemljo.

Razmnoževanje:
Razmnožujemo s stebelnimi potaknjenci, ki jih režemo od spomladi do sredine poletja. Kmalu se zakoreninijo, še zlasti če jih pokrijemo z steklom ali pvc folijo.

Jasmin kot dobičkonosna rastlina:
V Fraciji,Italiji,Egiptu,Maroku in Turčiji ga gojijo v nasadih za pridobivanje dišečega olja. Cvetove nabirajo ročno zvečer in ponoči ko najbolj diši.Potrebna je tona cvetov, da dobijo en kilogram esence in to je tudi vzrok, da je olje tako drago

Ne “snežene kepe” – ta ne diši. Lahko bo bil Viburnum carlesii ali Viburnum utile – izbire je veliko, samo težko jih je dobi.
Lep pozdrav,


Verjamem, to je pri nas jasmin iz katerega imajo ljudje celo žive meje, ne samo grmičke. Pri meni je zdaj je že lepo sveže zelen, nekje sredi aprila pa bo cverel. Cvetovi imajo močan dišeč vonj in povzročajo glavobol, tako da je treba bit s tem previden.[img]http://biljke.net/68/philadelphus-coronarius-pajasmin-jasmin.jpg[/img]

heliotropum bi lahko imela v posodi, prezimuje na 10 stopinj – zunaj ne bo šlo 🙁


Očitno lepiš od nekje z googla pa se ti ne sanja o ničemer. Saj so te starinske snežne kepe tudi vilburn in lepo dišijo, te novejše sorte pa ne. Imel sem z belimi cvetovi in je res vsaj meni grd grm, ker zelen sploh ni lep, cvetove ima pa nikakve in je edinii, ki sem ga do sedaj zabrisal ven.

Ta pa diši, bogato in lepo cveti in tudi, ko je zelen je lep grm.
[img]http://www.thetreefarm.com/media/catalog/product/cache/1/thumbnail/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/s/n/snowball-bush-viburnum-flower.jpg[/img]


Pa daj ne haj lepit z googla, če nimaš pojma kaj lepiš in se ne smeši, ker ljudi zavajaš v tri dni. Kaj imaš od tega? Eno ste res prfliknjene do amena.

Tole je pa Nepravi jasmin – Philadelphius. Tudi ta je zelo lep in ja, ta je prezimen

čao

Saj bo bolš, le drugič ne zavajaj ljudi, če nimaš pojma in brskaš sproti po googlu, pa ne veš kaj sploh gledaš.

Jaz sem želela pravi jasmin, ne pa nepravega. Vem, da ta zelo diši, a bi raje pravega.

Problem sadik iz trgovskih centrov ni toliko koreninska gruda, kot transport in neskrbno ravnanje v centru. No, še največjji so bolezni, saj tudi inšpektor ne more kaj dosti ukrepati. Seveda lahko ob zimi, kot je bila letošnja marsikaj pomrzne, a so v Sloveniji vzgojene rastline velikokrat v prednosti. Poišči domače. Vzgojitelj ima neprimerno več izkušenj in ti lahko kvalitetneje svetuje kot trgovec.
Na žalost je v tej temi kar nekaj neresnic. Žalostno, da učijo, da se smreke ne obrezujejo. v praksi se , če le veš kaj delaš.

New Report

Close