Najdi forum

Kakšna je razlika med psom z rodovnikom in brez? Je res taka razlika, če ima pes ugledne starše?
So lažje učljivi?
Oziroma kje se opazi razlika?

Ti dam recimo primer – pri zlatih prinašalcih morajo rodovniški starši imeti narejen izpit iz poslušnosti, telesno oceno najmanj (mislim da dobro), obvezno slikanje kolkov, za katere je določena meja pri kateri še lahko dobijo starši vzrejno dovoljenje – tto se tudi vpiše v rodovnik, potem pa še vzrejni izpit kjer se preizkuša lovski nagon oziroma prinašanje , streloplašnost in pes se ne sme bati vode. Šele ko vse to opraviš s svojim psom, dobi ta vzrejno dovoljenje in ima lahko mladičke ki dobijo rodovnik. Seveda oba starša. Tako da so rodovniški psi ponavadi dražji, pa tudi veš kaj kupiš.

Pri poplavi oglasov za čistokrvne in nerodovniške mladičke pa so v ozadju mnogokrat skriti pač razlogi zakaj določen pes ni dobil vzrejnega dovoljenja. Se pravi da je imel kolke preveč deformirane – kar se deduje na mladiče in je zelo pogost pojav v Sloveniji kakor je meni znano. Ali pa kakšna druga napaka. Poleg tega prodajajo mladiče pri katerih se mnogokrat zgodi, da lastnik ne ve kdo je oče, mama je pač podobna zlati prinašalki ali to celo je, mladički so svetle barve in gremo – prodajajmo zlate prinašalce brez rodovnika. Zato je potrebno biti res pazljiv pri nakupu nerodovniških čistokrvnih mladičkov. Potem so tukaj še razni preprodajalci ki prodajajo določeno pasmo brez rodovnikov in sploh ne veš kaj dobiš oni pa mastno služijo na ta račun. Potem se tudi dogaja da niso mladički cepljeni lastnik pa zatrjuje da so itd. Seveda vse to ugotoviš že ko je prepozno. To so stvari na katere je potrebno biti pozoren.

To je v grobem razlika. Kar se tiče pameti poslušosti itd. pa ni razlike , v bistvu ni to problem. Če ti je vseeno ali ima kuža rodovnik in se ne misliš ukvarjati z vzrejo je pa načeloma vseeno kakšnega kužka si kupiš samo da je zdrav, cepljen in socializiran.

Ostali ti bodo sigurno znali še več povedati o tem.

>Ti dam recimo primer – pri zlatih prinašalcih morajo rodovniški starši imeti >narejen izpit iz poslušnosti, telesno oceno najmanj (mislim da dobro), obvezno >slikanje kolkov, za katere je določena meja pri kateri še lahko dobijo starši >vzrejno dovoljenje – tto se tudi vpiše v rodovnik, potem pa še vzrejni izpit kjer se >preizkuša lovski nagon oziroma prinašanje , streloplašnost in pes se ne sme bati >vode.

Ni čisto tako…potreben ni NOBEN izpit iz poslušnosti in tudi lovskega nagona se ne preverja. Preverja pa se ali kuža sploh ima nagon prinašanja. Vržejo jim posebna lahka prinosila (neki podobnega plastenki, sam da ni to:) v vodo in na travo. Pa mora pač prinesti.

Pri nekaterih pasmah dobi rodovnik samo določeno število mladičev. Če jih je v leglu več, potem ostanejo ostali brez, čeprav so rodovniških staršev. V končni fazi ni velike razlike med rodovniškim in nerodovniškim psom. Samo cena je pri rodovniških veliko višja. Mi imamo nerodovniškega in je povsem vredu in nima kakšnih napak. Tudi rodovnik ti ne zagotavlja, da se kasneje ne bodo pojavile kaksne prirojene oziroma drugačne napake. Ali ti bo v tem primeru prodajalec psa povrnil denar, pa je odvisno od pogodbe, ki jo bos sklenila z njim.

Tega, da dobijo samo nekateri kuzki v leglu rodovnik ze dolgo ne velja vec. Praksa je, da se prizna nadsetevilne mladice in se jim izda rodovnik, samo potem psica nekaj vec casa ne sme imeti mladicev. In zasluzkarje to moti. Pa raje vzredijo 6 +3 mladice, potem pa ce z eno leto ze spet :))))
Rodovnik naj bi “jamcil”, da je pes tipicen in “zdrav”. Ne vem sicer za vse pasme, ampak pri vecini je tako, da samo ZELO netipicni (narobe izgled) in psi z resnimi vedenjskimi motnjami (agresija, pretirana plahost) ter zdravstvenimi tezavami (HD, bolezni oci) ne dobijo vzrejnega dovoljenja. Drugace pa.
In razlika je tudi v tem, da se z rodovniskimi psom lahko udelezujes tudi “pasjih procesij” -razstave, tekmovanja v solanju, coursing, agility itd.

Teorija je torej eno, praksa pa drugo.
Rodvnik je obvezen, kot si napisala, za pasje procesije. Če pa želiš dobrega prijatelja, ki ti bo lepšal številne urice, pa ga ne potrebuješ.

Kar se tiče rodovnika, so ti lepo napisali.
Pri nakupu mladega psa je meni važno najbolj potrdilo o cepljenju.

LP

Po besedah mojega veterinarja je cepljenje pred osmimi tedni oziroma dokler mladiček sesa materino mleko nepotrebno oziroma metanje denarja stran. Mladič namreč z mlekom dobi potrebna protitelesa. Šele po osmih tednih ga je potrebno dvakrat cepiti.

Seveda ti rodovnik ne da prijatelja. Toda -ce se odlocis, da bos vzel npr. rotweilerja za cuvaja, pa ga vzames brez rodovnika, te lahko preseneit, da bo pes plasljiv (ker je verjetno bila mama in zato ni dobila vzrejnega dovoljenja) ali bo imel okvarjene kolke.
Ali pa bos kupil labradorca, ker ima rad otroke in ne ugrizne drugega kot zogo. Pa bo pogrizel vse kar leze in gre (primerek zivi v moji neposredni blizini). In – lej ga smenta, mama nima vzrejenga – ker je popadljiva… hmm.
Rodovnik ti jamci, da starsi relativno zdravi, tipicni in “normalni” v glavi – v skladu s pasemskimi znacilnosmti.

Mogoče res.Moj pes ni bil cepljen proti paravirozi, ko sem ga kupil. Dejali pa so mi, da je. Knjižice o cepljenju pa res nisem dobil .Čez (ne spomnim se koliko časa) sem ga ponovno cepil, pa je drugi dan obležal. Živinozdravnik mi je dejal, da zato, ker prej ni bil cepljen sedaj pa je že okužen (nekako tako). Po parih dneh zdravniške oskrbe, se je poslovil.

LP

Pozdravljeni,

jaz mislim, da rodovnik je pomemben – predvsem kadar želiš tipičnega predstavnika neke pasme. Sama imam pudljico z rodovnikom. Udeleževala se je tudi razstav in dobivala nagrade, čeprav je bila edina, ki ni bila postrižena na leva.
Sicer pa se razlika vidi – meni so bili pudlji vedno grdi. Na cesti lahko srečaš ogromno pudljev, ki so zavaljeni, dolgi, na kratkih nogah, s čisto kratkimi repki. Moja psička je vitka, živahna, z repom 2/3 dolžine, razmerje višine proti dolžini 1:1. Mnogi ljudje so me celo spraševali, kakšne pasme je in se čudili, da je pudelj. Toliko o razlikah v samem videzu psa, če je le-ta križan kar vsepovprek.
Sicer pa lahko z nenačrtovano vzgojo poslabšamo tako zunanje kot psihične značilnosti posamezne pasme, pa tudi ogrozimo zdravje mladičev. Mnoge napake se dedujejo in mnoge ne vplivajo le na lep izgled. Prihaja do displazije kolkov, manjkajočega zobovja (problem se pojavi pri hranjenju, presnovnih motnjah ipd.).
Ne bom rekla, da mešanček ne more biti lep ali popolnoma zdrav, ker sem tudi jaz že imela mešančke in so bili čisto O.K., vendar veš o značilnostih, predispozicijah in nagnjenostih k boleznim še manj kot pri rodovniđkih psih.

Lep pozdrav!

yo_kuku

To do neke mere drži samo če je mama cepljena. Pri psih brez rodovnika pa psice pogosto niso cepljene proti kugi, paravirozi… ampak samo proti steklini. V tem primeru materino mleko nič ne pomaga.

No, ja,

jaz sem bila mnenja, da govorimo o razlikah pri psih. Tole o cepljenju je razlika med lastniki, ki pravzaprav nima nič opraviti z rodovniki.
Pes, vsak – rodovniški, čistokrven ali pa navaden mešanček – ima pravico do cepljenja in vsak lastnik je dolžan psa cepiti. Proti steklini po zakonu, vse ostalo pa po lastni vesti in zaradi lastne odgovornosti, ki jo kot lastnik ima.
Mislim, da se ne gre zanašati na to, da so vsi psi z rodovnikom cepljeni, tisti pa, ki ga nimajo, pa ne.

To je stvar, ki ima, kot sem že zgoraj napisala, opraviti z lastniki in ne s poreklom psa.

Lp

Tudi jaz imam pudlico-belo.Smo imeli že nekaj psov ,ampak taki kot so pudli jih ni.
Če kupiš psa z rodovnikom točno veš kaj lahko od psa pričakuješ.
Mi smo naprimer iskali psička,ki ne bo puščal dlak in ne bo imel vonja in točno to smo dobili,ravno tako glede višine ali karakterja se nekako predvideva kakšen bo pes,seveda je pa potem odvisno od lastnika kako se pes obnaša naprej.
Tudi mislim ,da če kupiš od resnega vzreditelja dobiš nakakšno garancijo ,da bo pes res tisto kar si želiš,saj koneckoncev z njim preživiš veliko časa ,kajne .
Lep pozdrav

New Report

Close