Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje ricinus

ricinus

Spoštovani!

Zanima me, kakšna je predpisana doza za uživanje ricinusovega olja pri zaprtju odraslih? Ali to olje povzroča hude krče po zaužiju? Kako hitro se navadno pokaže odvajalni učinek tega preparata? Se olje še dobi v lekarni?

Hvala za odgovore in prijazen pozdrav!

Spoštovani!

V zdravilne namene uporabljamo ricinusovo olje kot močno odvajalo. Odrasli lahko zaužijejo do 2 žlici olja 2 krat dnevno. Večje količine (več kot 2 žlici naenkrat) se ne sme zaužiti, saj se odvajalnega učinka s povečanjem odmerka ne da stopnjevati.

Iz olja se v tankem črevesu pod vplivom encima lipaze sprošča ricinolna kislina, ki blago draži črevesno steno, pospešuje večje izločanje vode in elektrolitov ter tako poveča vsebnost tankega črevesa. Pri tem se izprazni tako tanko kot debelo črevo.

Odvajalni učinek nastopi hitro, najkasneje v 2 do 4 urah. Pri akutni zaprtosti ricinusovo olje zanesljivo pomaga, ni škodljivo in nima stranskih učinkov. Pri kronični zaprtosti pa se ne sme uporabljati, saj trajna uporaba ricinusovega olja povzroča želodčne težave in splošno slabost z bruhanjem.

Ricinusovo olje je na voljo v vseh lekarnah.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Spoštovani!

Zanima me še, ali sta ricinusovo olje in grenka sol po učinku in delovanju primerljiva?

Hvala za odgovor in lep dan!

Spoštovani!

Grenka sol je blago odvajalo, odvajalni učinek nastopi zelo različno, pri nekaterih že v 2-4 urah, pri nekaterih pa lahko šele čez 12 ur ali še kasneje. Deluje zelo blago in sicer tako, da v črevesju poveča vsebnost vode, s tem da jo privlači iz tkiv ali prepreči njeno resorbcijo v kolonu – debelem črevesju. Posledica tega je povečan pritisk v črevesju, kar pospeši gibanje črevesja in prehod blata skozi debelo črevo. Najboljši učinek imajo 3-5 % raztopine.

Ricinusovo olje pa se uporablja kot močno odvajalo. Za razliko od grenke soli ricinusovo olje draži črevesno steno in na ta način pospešuje večje izločanje vode in elektrolitov ter tako poveča vsebnost tankega črevesa. Pri tem se izprazni tako tanko kot debelo črevo. Odvajalni učinek nastopi hitreje, najkasneje v 2 do 4 urah.

Obe odvajali (ricinusovo olje, grenka sol) se lahko uporabljata zgolj pri akutni zaprtosti. Grenka sol je precej blago odvajalo, zato se pogosto uporablja tudi kot sestavni del številnih tehnik čiščenja organizma. Ricinusovo olje pa je močno in zelo učinkovito, zato se uporablja predvsem pri trdovratnejših akutni oblikah zaprtosti.

Oozoriti velja, da tudi grenka sol ni primerna za zdravljenje kroničnega zaprtja, saj dolgotrajnejša uporaba lahko povzroči kemično neravnovesje v krvi. Dolgotrajna uporaba privede posebno pri osebah z ledvično okvaro do zvišane koncentracije magnezijevih ionov v krvni plazmi, kar lahko povzroči slabost, bruhanje, zaspanost, omotičnost, mišično oslabelost, padec krvnega tlaka, zmanjšan utrip srca in zastoj srca.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Hvala lepa za izčrpen odgovor. Vi pa resnično obvladate svoje področje dela in znate znanje na razumljiv način posredovati laikom.

Strah pred zlorabo odvajal je pri meni odveč. Vseeno hvala za opozorila.

Lep pozdrav!

Zahvaljujem se za izrečene pohvale. V veliko zadovoljstvo mi je, če vam lahko s svojim znanjem kakorkoli pomagam.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni,

zanima me kako varna je uporaba ricinusovega olja v nosečnosti (ali prehaja na plod), saj me muči zaprtost.

Hvala in lep pozdrav

Spoštovani!

Uporaba ricinusovega olja tekom nosečnosti je odsvetovana, niti ne toliko zaradi možnosti prehoda na plod, kot zaradi potencialnega abortivnega delovanja – uporaba ricinusovega olja med nosečnostjo lahko sproži splav.
Med nosečnostjo je varna uporaba osmoznih odvajal, na primer sirupov ali vrečk laktuloze (Portalak, Prorektal, Lactecon) ali makrogolov (Macrobalans).

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Hvala za odgovor,

sem sprobala že ogromno pripravkov iz lekarne, laneno seme, topel donat, slive, fige, grozdje… vendar brez uspeha, glede na to da imam do roka le še dva tedna bom poskušala zdržati.

Lep pozdrav

Spoštovani!

V kolikor ne gre brez, poskusite z uporabo makrogolov – stranke Macrobalans zelo pohvalijo.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni!

Zanima me vaše mnenje o naravni sprožitvi poroda po PDP z ricinusovim oljem? Nekateri ga priporočajo, nekateri ne! PDP sem imela 5.5., grozno zaotekam (brez povečanja pritiska in brez beljakovin v urinu), mučijo me lažni popadki. Ginekolog mi je priporočal hojo po stopnica, hrib (preizkušeno ne pomaga), spolne odnose (ne pomagajo), babica pa mi je omenila ricinusovo olje?! ali je varno? Res deluje?

Hvala!

Lp!

Spoštovani!

Kakršnekoli poskuse z uporabo ricinusovega olja z namenom sprožitve poroda vam odsvetujem.

Na voljo so številne druge, bolj humane in bolj zdrave metode za sproženje poroda. Priporočam, da se o tem ponovno pogovorite z vašim ginekologom.

Vsekakor vam svetujem, da omenjene skrbi prepustite zdravnikom, naj oni odločajo o ustreznih metodah, v kolikor so le-te potrebne.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Lepo pozdravljeni,

zanima me ali je ricinus res dober za rast las? Ali se mora res segreti pred nanosom, ker sem tako nekje zasledila? Ali ste imeli že kak primer da je pomagalo obnoviti lase?

Lep pozdrav

Spoštovani!

V literaturi lahko često zasledimo, da ricinusovo olje blagodejno vpliva na krepitev in rast las, trepalnic ter obrvi. Pri negi las naj bi se ga uporabljalo samostojno ali v kombinaciji z drugimi negovalnimi izdelki, pri čemer se ricinusovo olje uporablja za masažo lasišča. Za vidnejše rezultate naj bi se masaža lasišča izvajala enkrat tedensko, vztrajati pa naj bi bilo potrebno vsaj 6-8 tednov.

Čeprav sam osebno nimam izkušenj z uporabo omenjenega olja, menim da je njegova uporaba lahko koristna za krepitev las. Ricinusovo olje je namreč blago iritirajoče oziroma dražilno sredstvo, ki v omenjenem primeru lahko koristno deluje, saj kot iritant poveča mikrocirkulacijo oziroma prekrvavitev lasišča. Le-ta je izjemnega pomena za preskrbo lasnih mešičkov s kisikom in hranilnimi snovmi. Na ta način se lahko okrepijo lasni mešički in posledično tudi lasje.

S tem, ko na lasišče nanašamo toplo olje (ne vroče!), še dodatno povečamo učinek stimulacije prekrvavitve lasišča, zato se svetuje uporaba segretega ricinusovega olja.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana
Objava čaka odobritev

New Report

Close