Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Revma Revma – Kaj smem in česa ne?

Revma – Kaj smem in česa ne?

Stara sem 25 let. Zaradi revme sem že od otroštva na električnem invalidskem vozičku. Na tem forumu še nisem zasledila, da bi kdo, ki ima revmo, uporabljal električni invalidski voziček. Pogosto imam zelo hude bolečine v nogah in rokah, še zlasti pa v ramenih in zapestju. Imam pa eno vprašanje. Ali mi priporočate, da sama, kljub bolečinam, ki jih imam, opravljam dnevne aktivnosti (oblačenje, preoblačenje, umivanje, tuširanje, obuvanje, čiščenje, itd) ali mi svetujete, da mi pri tem kdo pomaga? Moji domači (starši in brat) pravijo, da je dobro, če treniram sklepe, zdravnik pa, da naj jih čim manj obremenjujem in hkrati skrbim zanje. Ne vem, kako je to mišljeno. Katere dejavnosti so zame primerne in katere ne? Je primerno, da se sama prestavim z vozička na stranišče ali na posteljo, čeprav me ob tem zelo bolijo rame in medenica? Uživam tudi zdravila proti revmi.

Lp.

Sandi

Sandi,

najbolje, da dobiš koga, ki te bo negoval. Lažje je, če ti pri oblačenju, itd, pomaga kdo drug kot pa, da se sama naprezaš in se mučiš ter s tem še bolj poslabšuješ svojo bolezen. Vem, kako težko je, če imaš revmo v zapestjih, saj skoraj ne moreš normalno delati, boli prav vsak malo močnejši stisk. Svojim domačim pa le povej, da si s tem, ko se sama naprezaš in se mučiš, delaš medvedjo uslugo in jih prosi za pomoč. Oni, ki so zdravi, to lažje storijo kot ti. Za tvoje sklepe je primerno kakšno nežno razgibavanje, ne pa siljenje sklepov v bolečino…

Nisem zdravnik ali strokovnjak na tem področju, pa vendar ti iz lastnih izkušenj povem, da je dobro da se sam oblačiš, tuširaš, obuvaš…počasi, se ne mudi…ko so pa dnevi, da je res hudo pa poprosi nekoga za pomoč…
Tudi sama imam RA, nisem na vozičku in upam, da še dolgo ne bom, pa vendar sem imela obupne bolečine, ko nisem mogla plastenke odpret, kruh narezat..so mi starši pomagali…oblačila sem se pa sama, kotalila iz postelje…ne vprašaj kako, ker še sama ne vem kako mi je uspevalo..

Potrudi se, da boš aktiven kolikor se da…sam najbolje poznaš sebe in koliko lahko preneseš.

New Report

Close