Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem ARTHRON – fizioterapija rehabilitacija po operaciji sprednje križne vezi

rehabilitacija po operaciji sprednje križne vezi

Lep pozdrav! Operiran sem bil na sprednjih kriznih vezi, operiran sem bil pred 2 tednoma, in imam terapije komaj cez 10 dni, torej nekje 3 tedne cakam na terapije v bolnici, ali se vam nezdi da mam malo prepozno terapije? Hvala za odgovor!

Ali mi lahko opisete kje je zadnji del golenske misice? Ali je to pri kolenu al pri gleznju? Hvala za odgovori

Pozdravljeni,

Del golenska mišica poteka od petnice/stopala do kolena, del pa čez koleno. Poteka na zadnji strani noge.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

Pozdravljeni,

Optimalno je, da s fizioterapijo po operativnem posegu pričnete v 1 tednu po operaciji.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

Dober vece!
Bil sem operiran na sprednjih kriznih vezeh. Doma delam vaje, in me zanima ko pokrcim, jo nekje pokrcim na sredini zdravi nogi vmes gleznja in kolena (gledano na zdravi nogi) zdaj pa me zanima ce je to priblizno 60 stopinj? Oz. ce jo se lahko bolj pokrcim ali je to cist dovolj?
Hvala lepa za odgovor!

Pozdravljeni,

Glede na opis je to obseg med 60 in 90 stopinj pokrčitve kolena.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

Pozdravljeni.

17. 6. sem bil operiran na kolenu, in sicer rekonstrukcija sprednje križne in šivanje meniska. Poškodba je nastala dobre 3 mesece pred operacijo in poleg raztrganega meniska in križne vezi sem imel še ukleščen menisk, tako da nisem mogel noge v kolenu povsem iztegniti. Od operacije sta minila že 2 tedna in pol, vendar noge še vedno nikakor ne morem povsem iztegniti. Ali je to normalno in bo iztegljivost prišla čez čas s pravilnimi vajami? Doma izvajam razne vaje v povezavi z dvigovanjem iztegnjene (kolikor gre) noge. Na fizioterapijah delam samo z napravo kinetek. Šele 2 tedna po operaciji mi je bilo dovoljeno iti na skrčitev noge do 90°. Naj povem še, da 2 tedna mi ni bilo dovoljeno stopit na operirano nogo, sedaj pa jo lahko počasi začnem obremenjevat vendar samo iztegnjeno. Ali bom lahko kmalu opustil pomoč bergel ali me bodo spremljale še kar nekaj časa? Zanima me tudi ali bi lahko, glede na to, da imamo doma bazen, šel tudi kaj v bazen in tam izvajal kakšne vaje ali naj raje počakam na obisk zdravilišča, v katerega naj bi šel čez dobre 4 tedne?

Najlepša hvala za odgovor.
Lep pozdrav

Pozdravljeni,

Popolna iztegnitev kolena je za funkcijo kolena ključna. Po rekonstrukciji sprednje križne vezi je polno iztegnitev potrebno doseči v 3 tednih od operacije. V primeru, da koleno ni popolnoma iztegnjeno je tudi aktivacija m. quadriceps (sprednje stegenske mišice) nepravilna in tako notranji del mišice (m. vastus medialis) ni aktiven. Za dosego polne sklepne gibljivosti je potrebna sklepna mobilizacija – tehnika manualne terapije. Svetujem, da čimprej obiščete fizioterapevta, ki to tehniko izvaja, da dosežete polno iztegnitev kolena.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

Pozdravljeni,

operativno rekonstrukcijo križne vezi so mi opravili 11.3.2015. Na kontroli pred cca 2 mescema je bilo ugotovljeno, da je koleno stabilno, posebnih težav (razen občasnega občutka zategovanja) nimam, šla sem tudi skozi standarden postopek rehabilitacije (fizioterapija in zdravilišče), sedaj sem aktivna 2-3x tedensko (kolo, fitnes).

Zanima me (glede na to, da je od operacije minilo že 6. mesecev), ali je že primerno začeti z bolj zahtevnimi aktivnostmi – konkretno deskanje na vodi? Prav tako me zanima ali je že primerno plavati “žabico” (sedaj plavam kravl) in ali lahko to sezono že drsam in smučam?

Lep pozdrav,

Imam bolečine zaradi kolateralnih ligamentov po atroskopski operaciji. Ali mi lahko svetujete vaje, ker še čakam na fizioterapijo. Pri meni bi naj šlo za sindrom”kapsule”, kaj bi to pomenilo. Hvala za odgovor. Silvo

Pozdravljeni,

svetujem, da pred polnimi športnimi obremenitvami opravite meritve stegenskih mišic, stabilnosti kolena in funkcionalne/funkcijske teste za koleno. Na podlagi teh meritev se preveri ali je še prisoten mišični deficit in v primeru, da deficita ni, lahko začnete s polnimi športnimi obremenitvami.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

Pozdravljeni,

Pri izvajanju je ključnega pomena, da le te izvajate pravilno, zato je obisk pri fizioterapevtu potreben, saj se le tako lahko zagotovi, da vaje izvajate pravilno.

Lep pozdrav,
Renata Vauhnik

ARTHRON, Sklepne in športne poškodbe Ljubljana, Celje, Maribor, Nova Gorica 041 654 330, [email protected], http://www.arthron.si

Pozdravljeni,
Marca 2014 sem imel hujšo prometno nesrečo z motorjem pri kateri sm si med drugim huje poškodoval tudi koleno in sicer je šlo za kompliciran zlom desnesga kolena 1. Operacija: fiksiranje kolena z ploščicami in vijaki, po tej operaciji je bilo razvidno da je noga izrazito po strani (vleklo jo je na “O”) nato 2. Operacija pri kateri je bila opravljena osteotomija noge, po tej operaciji sm pa seveda čutil nestabilnost noge kar je bila posledica pretrganih križnih vezi v kolenu (sicer pa operacija uspešna, noga je ravna) zato sm bil 10.3. Letos zopet operiran (tretjič) pri operaciji je bila uspešno opravljena rekonstrukcija križnih vezi tudi rehabilitacija je potekala brez nevšečnostih, imam pa težave s tekom in še vedno izrazito artrofijo mišic na tej nogi. Pozanimal sem se pri kolegu ki se profesionalno ukvarja z športom in mi je tek močno odsvetoval, češ da tek ni dober še za zdravega kaj šele za poškodovanega. Zanima me vaše mnenje?

Objava čaka odobritev

New Report

Close