Rehabilitacija po anevrizmi
POzdravljeni!
Moja mama se po (3 mesečni komi po operaciji anevrizme) trenutno nahaja v zdravilišču Laško.Zelo je oslabela. Sedaj komaj sedi po 5 minut na dan. V KC so nekako dali vedeti, da za v RC Soča ni primerna in so jo poslali v Laško. Tam pa pravijo, da priporočajo ravno Sočo. Sedaj bo 3 tedne še v Laškem, potem pa pride domov. Medtem že preučujemo možnost nastanitve v Soči. V primeru, da ne uspe, bo v domači oskrbi. Zanima me, kam naj se obrnemo za pomoč., do kakšne pomoči smo sploh upravičeni?
Pozdravljena!
Izkušnja bolezni, ki ste jo v zadnjih mesecih doživljali, je gotovo zelo težko. Žal vam moram povedati, da bo tudi v prihodnje potrebno veliko dela, truda, da se bo stanje izboljševalo. Možnosti, dab se mama dobro rehabilitira so, vendar redko (lahko rečemo temu tudi čudež) pa se po takem stanju rehabilitirajo bolniki na tako stanje kot ptred poškodbo.
Nekaj glede rehabilitacije v Soči: mislim, da se vseeno splača potruditi in urediti rehabilitacijo v njihovem centru, ker je zelo dobro. Vendar je mogoče ni potrebno takoj vključiti v to rehabilitacijo, ampak čez nekaj tednov, ko se ji bo popravilo celotno psihofizično stanje, se bo malo opomogla pridobila na moči itd. Rehabilitacija v Soči je namreč bistvena takrat, ko je bolnik pripravljen oz. zmožen sodelovati; takrat je namreč uspešneje. Glede na to so morda v KC menili, da zato še ni čas v treh tednih pa se je sanje že popravilo in zato so v Laškem dali tako mnenje.
Vendar se morate zavedati, da Soča ni zato, da boste odložili domačo oskrbo.
Pa še nekaj nasvetov glede oskrbe na domu. redvsem se morate zavedati, da ste za oskrbo popolnoma odgovorni domači, vse kar prihaja v hišo kot pomoč je kratkotrajna pomoč, večina del pa vseeno ostaja na domačih. Zato je prav, da se celotna družina pogovori: kaj zmorete, kdo vse bo vključen v domačo oskrbo, časovni razpored, kako je s prehrano itd.
Naslednje kar je zelo pomembno je prostor, kjer bo mama nastanjena – preden pride domov ji uredite bolniško posteljo, pleničke, če jih potrebuje ali sobno stranišče, če je sposobna sedeti, prostor – spalnica, dnevna soba itd. Glede teh pripomočkov vam svetujem, da se obrnete na splošnega zdravnika vaše mame in patronažno sestro, ki je zadolžena za vaš teren. Oba vam bosta pomagala z nasveti. Dogovorite se tudi o vlogi patronažne sestre – koliko je lahko ona prisotna pri pomoči vaše mame, menim, da bi morala prve dni pogosjete prihajati k vam, da vas nauči negovanja vaše mame, prepreči morebitne komplikacije itd.
In na konco glede pomoči na domu: vsaka občina ima vsaj približno urejeno, kdo je izvajalec pomoči na domu – kamo spada tudi gospodinjska pomoč, pomoč pri osebni negi, vzdrževcanje stikov. Ta pomoč se delno sofinancira iz proračunskih sredstev – glede na zakon pa zagotavlja, da ima uporabnik lahko do 20 ur tedensko te pomoči. To pogosto ni izvedljivo, ker so precej obremenjeni, vendar pa možnosti so zato jih izkoristite. Kdo pri vas to izvaja, se pozanimajte pri patronažni sestri.
Sedeva pa imate možnosti dobiti osebo poti plačilu – to opravljajo razna podjetja za nego. Te službe nudijo pomoč kolikor pač želite. Tudi te naslove vam bo lahko posredovala patronažna sestra za vaše področje, ker jaz žal ne vem, kje je živite.
Seveda pri organiziranju oskrbe ne pozabite na sosede, ali kakšne druge prostovoljce, ki jih vključite za kakšno varstvo in podobno.
Toliko zaenkrat, da ne bo preveč informacij.
Vse dobro!
Helena