Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Re: utripanje v trebuhu

Re: utripanje v trebuhu

Vsebina dopisa me je razveselila. Dokazuje namreč, da se že otroci opazujejo in, da želijo odgovor na postavljena vprašanja.
Mislim, da gre za zaznavo utripanja glavne žile (aorte) pri gracilni konstituciji. Natančen odgovor je možen ob tipanju trebuha.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

LEPO POZDRVLJENI
MENE PA ZANIMA UTRIP SRCA NAD TREBUHOM….KO SE ULEŽEM ČUTIM KOT DA BI IMELA V SEBI OTROKA KI BRCA,ČEPRAV SEM ZAŠČITENA(MIRELO),ME JE VSEGLIH STRAH….RES PA JE DA SEM IMELA RESEKCIJO ŽELOCA IN SEM IZ 124KG SHUJŠALA NA 77KG…..(47KG SEM SPRAVILA DOL…..)PREJ SE MI TO NI DOGAJALO KER SEM BIL MOČN ZDAJ SE MI PA PO REDKO SPLOH ČE LEŽIM NA HRBTU IN ČUTIM ČE SI PRITISNEM Z ROKO NA TREBUH………
LEPO SE VAM ZAHVALJUJEM ZA REŠEN ODGOVOR ALI VSAJ NASVET……

Upam, da je moj odgovor pravilen:
Glavna arterija (aorta) izhaja iz srca in poteka navzdol v smeri trebuha ob hrbtenici. Če, pri ležanju na hrbtu, položimo roko na trebuh in jo pritisnemo proti hrbtenici zaznamo utripanje aorte, pri suhih ljudeh močneje kot pri debelih. Utripanja aorte pa ne zaznamo pri zelo debelih. Izjemoma zaznamo utripanje aorte pri debelih ljudeh če je aorta razširjena zaradi ateroskleroze (anevrizma aorte).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni.

Pred tremi mesecemi, ko sem imela virozo sem začutila pod prstnim košem (trebuh)utrip srca. Zaščitena sem s KT že 3 leta. Bojim se da je kaj povezano z zanositvijo. Menstruacijo imam redno. Ko ležim je utrip tudi viden. Lp

V dopisu je premalo podatkov za natančen odgovor. Če ste pred tremi meseci, ob virozi, v prsnem košu začutili utripanje srca in je “motnja” izginila brez “posledic”, ni mi jasno zakaj pa vas sedaj skrbi. Vsekakor je mesto, na katerem je prisotno utripanje nekoliko “daleč” od maternice.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Zanima me, kaj je zaskrbljenki napisal nazaj doktor, ker imam enake težave.

Zanima me kaj ste napisali nazaj zaskrbljenilini pri utripanju trebuha, ker imam enake težave.

Zanima me, kaj je prim. Boris Cibic, dr.med., odgovoril 20.3.12 zaskrbljenilini, ker imam isto težavo.

Utripanje v trebuhu je poredkoma vidno. Vidimo ga ponavadi pri suhih ljudeh. Lahko gre za neposreden prenos utripanja aorte, lahko pa za prenos utripanja aorte v prisotnosti tumorja v trebuhu (na pr. visoka nosečnost)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Glej zgoraj.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Glej zgoraj

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Zanima me, kaj se še dogaja, da je utripanje v trebuhu nevarno, kdaj moraš obiskati zdravnika? Jaz mam podobne težave kot zaskrbljenalina?

Zelo suhi ljudje pri ležanju na hrbtu lahko vidijo utripanje trebuha in še boljše ga zaznajo, ko položijo dlan roke na trebuh. Pri normalno prehranjenih ljudeh je ta znak viden ali otipljiv kadar je žila trebušna aorta razširjena ali je prisoten večji tumor v trebuhu.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pred priblizno 3 dnevi mi je bilo po enem pudingu, ki je sicer bil malo bolj slabo “shranjen oziroma zapakiran” zelo slabo in zelo me je bolel trebuh, vendar je to trajalo samo 1 dan. Od takrat naprej pa sem opazila, da ko lezim na hrbtu imam mocan utrip v trebuhu in to je tudi zelo opazno. Stara sem 15 let, velika 163cm in imam 53kg, torej nisem pretirano suha… Ali je lahko kaj nevarnega? Hvala za odgovor, lep pozdrav.

Morda vam je znano, da v trebuhu pred hrbtenico poteka glavna žila odvodnica, ki se imenuje aorta. Mnogi suhi ljudje zaznajo utripanje s polaganjem rok na trebuh. Pri duševnem vznemirjenju lahko postane utrip še bolj zaznaven. Bodite brez skrbi.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,
Star sem 35 let in sem srednje postave. Že od malega me nekje 1x na mesec ponoči boli spredaj v pasu in prežene na WC. Blato je na začetku trdno nato pa bolj kot ne tekoča (vodena) driska. Pribljižno pol leta nazaj me je pričelo boleti pod levim rebrnim lokom. Kak mesec po pojavu bolečine me je pod rebri stisnilo tako, da sem obiskal celo dežurnega zdravnika. Po tem obisku je bolečina popustila in se pojavila le občasno. Ker je za mano dokaj stresno leto sem to pripisoval zgolj psihični naravi.
Dober mesec dni nazaj pa sem v spodnjem delu trebuha zaznal moteče napenjanje. Prekomerno se mi je pretakalo po črevesju. Bolečina po rebrnim lokom se je okrepila in od reber razširila proti popku kjer me je občasno štoknilo. Zdravnica me je najprej poslala na laboratorijski test krvi, blata in urina. Ta je bil popolnoma normalen. Predpisala mi je tablete Acipan. V dveh dneh se mi je stvar normalizirala in bilo skoraj normalno ca 2 tedna.
Potem mi je spet začelo čudno pretakati po trebuhu tako močno, da je še partnerka podnevi predvsem pa ponoči dobro slišala. Trebuh mi je en dan pribljižno 2 ure utripalo, da sem vidno videl poskakovanje v ležečem položaju za ca. 5mm. Pojavila se je tudi pekoča bolečina v zgornjem delu hrbtenice. Po štirih dneh se je stanje v trebuhu znova umirilo do skoraj dobrega stanja. Bolečina pod rebri je skoraj popustila. Občasno pa sem imel malce napet trebuh po sredini pod, v in nad popkom. Opravil sem tudi UZ pregled trebuha. Ta je bil v vseh točkah b.p.. Ker se je v trebuhu in hrbtenici ponovno skoraj umirilo mi je zdravnica predlagala, da z gastroskopijo še malo počakava.
Danes pa v spodnjem delu (v pasu) čutim utripanje ali neboleče krče. Kot, da bi me nekdo lepo brcal. Utripanje ni enakomerno, oziroma po njem ne bi mogel izmerit srčnega utripa. Ali je to utripanje lahko posledica psihične narave oziroma ali mi predlagate, da čimprej uredim gastroskopijo.

Hvala za odgovor in lep pozdrav

Po opisu težav bi posumil na dve možnosti in sicer na blage funkcionalne motnje v prebavilih in na napade hitrega (nerednega?) bitja srca., ki naj bi bili posledica psihičnih napetosti ali stresnih vplivov. Opravite priporočene preglede in po potrebi vzemite blaga pomirjevala (tablete Persen v prosti prodaji)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Stara sem 23 let, visoka 176cm in težka 74kg, zadnje 3tedne zelo pogosto čutim utripanje pod desnim rebernim lokom, pa tudi drugod po trebuhu, vendar je najbolj pogosto pod desnim rebernim lokom. Največkrat se to utripanje pojavi ko ležim na hrbu, včasih pa tudi v sedečem položaju. Na začetku so se pojavljale tudi bolečine, večrat po obroku, vendar samo 1.teden. To utripanje je strašno neprijetno in me zanima ali je mogoče , da bi bilo to nosečnost, čeprav sem zaščina, ampak saj veste, danes ni nič 100%. Že vnaprej se zahvaljujem za odgovor. LP

Nimam v spominu, da bi kdaj v svoji dolgoletni zdravniški praksi slišal ali bral o taki motnji, ki se pri vas ponavlja v zadnjih tednih. Iz vsebine dopisa nisem mogel razbrati ali gre za kratkotrajne napade hitrega bitja srca ali pa za posamezne prezgodnje utripe. Take motnje niso nevarne in so lahko znak spremenjenih živčnih ali hormonskih vplivov na srce (stresno stanje? nosečnost?). Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

To utripanje čutim kot, da bi imela srce pod desnim rebernim lokom, parkrat zautripa kot normalen pulz, potem je nekaj časa mir, nato se pa zopet pojavi. Včasih pa to občutim tudi na levi strani trebuha. Možno da je zaradi stresa (pisanje diplome, služba..), drugače pa sem prej jemala kontracepcijske tabletke, zdaj pa že 2meseca pavziram.
Hvala za odgovor, LP

New Report

Close