Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija Re: SPLINT – URS

Re: SPLINT – URS

Pozdravljeni,

že med odgovori zgoraj sem zasledila delno odgovor na moje vprašanje, in sicer kakšen je postopek URS (trajanje, stanje po posegu).

Imam namreč ledvični kamen, ki so mi ga konec januarja že enkrat neuspešno drobili, pred naslednjim posegom čez dva dni se je kamen premaknil nižje, za križnico in je na istem mestu
že več kot štiri tedne. Kaj poleg veliko gibanja in tekočine še lahko storim, da bi sama izločila kamen. Namreč pred novim letom sem naenkrat izločila 3 kamne v velikosi fižolovega zrna.
Ali je možno, da se je kamen zagozdil, da se popolnoma nič ne premakne?

Hvala za odgovor

Spoštovani!

Za povečanje verjetnosti za spontano izločenje kamna ali drobcev po drobljenju (predvidevam, da vemo, da gre za kalcijev kamen, torej tak, ki ga ni mogoče raztopiti z zdravili), uporabljamo tamsulozin (Omnic 1×1) ali kalcijeve blokatorje v kombinaciji z Rowatinexom (do 5 dnevno, na beli recept), ponekod v Italiji je v “koktajlu” rutinsko še zdravilo proti edemu – kortikosteroid, vendar slednjega pri nas ne priporočamo.

Sečevod – cevka ki gre od ledvice do mehurja, ima tri zožitve – na prehodu iz ledvičnega meha v sečevod, na prehodu prek velikih iliakalnih žil in na vhodu v mehur. Če v ledvici nastane kamenček in se nato pomika navzdol proti mehurju, se v sečevodu na teh treh tipičnih mestih najpogosteje zagozdi in ne gre naprej. To se pogosto zgodi tudi z drobci po zunajtelesnem drobljenju, ki je v sečevodu manj uspešno (potrebna je večja energija, prostora za “razpad” kamna je manj, ker je “stisnjen” v sečevodu, drobci se zgolj pomaknejo do naslednje zožitve).

Zato je smiselno, da se v primeru kamna v srednji ali spodnji tretjini sečevoda opravi URS – ureterorenoskopija. To je poseg, kjer v narkozi gremo v sečevod s tankim teleskopom (skozi sečnico v mehur in naprej navzror proti ledvici). Če pri tem naletimo na kamen, ga poskušamo zdrobiti in/ali odstraniti. Pri tem običajno stena sečevoda nekoliko zakrvavi, pride do edema… kar bi lahko kasneje po posegu začasno oviralo odtekanje urina iz ledvice in ponovno povzročilo ledvični napad – količno bolečino. Zato se v približno polovici primerov odločimo za začasno vstavitev cevke med ledvico in mehur pri samem posegu – kakšno od vrst “splinta” – to cevko je potrebno kasneje (brez narkoze, s cistoskopijo), še odstraniti. Navadno je po URS-u vstavljen tudi kateter, za en dan. Domov greste načeloma lahko že dan po posegu, če pa je bil poseg nekoliko zahtevnejši, se lahko svetuje še opazovanje nekaj dni.
Včasih ne uspemo odstraniti celotnega kamna, ampak ga samo razdrobimo in potem lažje izpade sam. Včasih nam kamen pobegne navzgor v ledvico, kjer ga je spet lažje zadeti z zunajtelesnim drobljenjem (ESWL). To tehniko imenujemo “push and bang”.
Kot vsak poseg ima tudi ta možne zaplete (poškodba sečevoda, ne uspemo odstraniti kamna, kasnejše zožitve sečevoda…) vendar ima tudi številne prednosti – ne čaka se na drobljenje, ker je v narkozi, ni boleče, možna je takojšnja rešitev problema, brez zaporednih “sej” drobljenja in pitja in čakanja…

Vsekakor je URS v rokah izkušenega urologa lahko elegantna in hitra rešitev problema s kamnom, ki bi sicer še kar čepel v sečevodu in predstavljal stalno grožnjo zapletov, vnetja, zamašitve, napadov…

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

New Report

Close