Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Limfom in levkemija Re: Dopust v času bolniške

Re: Dopust v času bolniške

Terjatve iz delovnega razmerja v skladu z 206.členom Zakona o delovnih razmerjih zastarajo v roku petih let.

Lepo pozdravljeni že kar nekaj časa iščem odgovore na moj problem a jih nikjer ne najdem.Stanje je sledeče
Meseca novembra 2011 sem se poškodovala na delavnem mestu,imam 100% bolniško.
do 26 decembra sem imela stalež delat sem šla za 5 delavnih dni ,3 v decembru in 2 v januarju 2012,nakar sem zaradi močnih bolečin ponovno morala v stalež , zaradi poškodbe je bila potrebna operacija saj sem imela poškodovane kite,2 živca in počen hrustanec v zapestju,te poškodbe so bile vidne komaj na CT zato so opravili operativni poseg v mesecu marcu.2012
V staležu bom še minimalno 2-3 mesece se pravi dalje od 30.junija do katerega bi morala izkoristiti 16 dni starega dopusta ker ga zaradi narave dela,pomanjkanja delavcev ni mogoče izkoristiti v tekočem letu.
Zanima me namreč kako je v primerih z 100% bolniško in prenosom neizkoriščenega dopusta po 30.juniju saj nisem sama rada v staležu,temveč zaradi poškodbe in ali se mi lahko kakorkoli moj dopust prenese saj ne morem prekinjat staleža ker se stanje po poškodbi še ni saniralo,.
Ali lahko v mojem primeru na delodajalca naslovim pisni zahtevek za prenos dopusta ali za izplačilo nadomestila ,saj je prišlo do poškodbe na delavnem mestu,zaradi preobilice dela in premajhnega števila ljudi.
Hvala za odgovor

Majči
Svetujte mi kaj lahko storim v mojem primeru da mi zaslužen dopust ne propade

Majči,

forum je namenjen bolnikom z rakom. Odgovor na vaše vprašanje pa lahko najdete v mojem odgovoru z dne 4.1.2010, ki je objavljen zgoraj.

lp

Jaka Cepec

Se opravičujem za naslovljeno vprašanje v napačno rubriko in lepa hvala

Spoštovani! Trenutno delam 4 ure na dan, tri ure imam bolniško. S strani komisije imam odobreno do 30.9. Vendar se ne čutim dovolj sposobno za 7 ur šest dni v tednu iti delat, pa še kako nedeljo. Izčrpana sem psihično, fizično. Stara bom 50 let. Zanima me, če me lahko nadrejeni dajo na 14 dnevni dopust, čeprav sem v bolniški.Lep pozdrav.

Iz vprašanja izhaja, da ste do 30.9.2012 v bolniškem staležu za 3 ure dnevno, 4 ure dnevno pa traja vaša delovna obveznost v šestdnevnem delovnem tednu. Letni dopust se izrablja upoštevaje potrebe delovnega procesa ter možnosti za počitek in rekreacijo delavca ter upoštevaje njegove družinske obveznosti. Potrebe delovnega procesa so zadeva na strani delodajalca, ostale na strani delavca. Možno je , glede na potrebe delovnega procesa, določiti dopust (npr. kolektivni) v določenem obdobju leta, nikakor pa ne omejiti pravice delavca do letnega dopusta. Tudi v času začasne nezmožnosti za delo zaradi bolniškega staleža, ki ne traja polni delovni čas, je možno izrabiti letni dopust, kar po drugi strani pomeni, da je možno, da se letni dopust izrabi upoštevaje potrebe delovnega procesa in v kolikor obstajajo takšni razlogi na strani delodajalca lahko ta tudi v takšnem primeru kot je vaš odredi izrabo letnega dopusta.

Lep pozdrav

Spoštovani
mož je od 2007 leta do danes neprekinjeno na bolniški zaradi dva različna maligniteta. V tem času ni koristil niti enega dneva dopusta, niti je dobijal regres. Menil je da mu ne pripada. Zaposlen je v Revozu Ali je kaj narobe razumel, naredil glede tega in kaj še lahko naredi .
hvala

V skladu s 131. členom ZDR pridobi delavec pravico do regresa za letni dopust, ko pridobi pravico do letnega dopusta. Delavec priodbi pravico do celotnega letnega dopusta, ko mu preteče čas nepretrganega delovnega razmerja, ki ne sme biti daljši od šestih mesecev. Pravica do regresa za letni dopust ni vezana na koriščenje letnega dopusta temveč na pridobitev same pravice do letnega dopusta. Navedeno v vašem primeru pomeni, da ima vaš mož tudi v času ko je vso leto v bolniškem staležu pravico do regresa za letni dopust. To pravico lahko najprej zahteva od delodajalca, lahko pa vloži direktno tožbo na pristojno delovno sodišče.

Lep pozdrav.

Spoštovani,

vem, da ste že velikokrat odgovarjali in podali razlago na temo bolniške odsotnosti in pravic do letnega dopusta. Ker imajo moji nadrejeni glede pravic o tem svoje razlage, vas prosim za vaš nasvet še za moj primer.
Zaradi rakave bolezni sem pričela z bolniško v januarju 2010. Zaradi neugodnega poteka bolezni in zdravljenja s tarčnimi zdravili sem še vedno na bolniški, ki se bo prekinila s pravnomočnim sklepom invalidske komisije, ki je podala oceno, da sem invalid III. kat. inv. s skrajšanim del. časom 4 ure dnevno.Ker imam po vaši razlagi pravico do dopusta iz l.2012 bi le tega izrabila, zanima pa me ali je dopust iz l. 2011 v celoti izničen. Hvala za vaš nasvet in veliko zdravja , sreče in zadovoljstva vam želim.

Pri odgovoru izhajam predvsem iz sodb SEU saj naš ZDR omogoča prenos dopusta v naslednjo koledarsko leto le do 30.6. oz. posamezni zakoni kakšen mesec dalje ( v šolstvo do konca avgusta).
Pravica do plačanega dopusta je kot načelo socialnega prava izrecno določeno v členu 31(2) Listine Evropske unije o temeljnih pravicah, ki ji člen 6(1) PEU priznava enako pravno veljavnost, kot jo imata Pogodbi .
V zvezi z obdobjem prenosa pravice do plačanega letnega dopusta, v primeru delavca, ki je več zaporednih referenčnih obdobij nezmožen za delo je potrebno upoštevati, namen dopusta. Po sodbi SEU v zadevi C-214/10 z dne 22.11.2011 delavec ne more imeti pravice do neomejenega kopičenja pravic do plačanega letnega dopusta. Glede na člen 7 Direktive 2003/88 je sodišče menilo da petnajstmesečno obdobje prenosa, po poteku katerega pravica do takega dopusta ugasne , je ustrezno obdobje.
Izhajajoč iz navedenega menim, da pravice do dopusta iz leta 2011 ne boste mogli realizirati v letu 2013.
Lep pozdrav.

Pozdravljeni!
mene pa zanima,če mi pripada dopust in če lahko skoristim.Sem na bolniškem od lani decembra,pogodba pa mi poteče konec maja,zaposlena sem bila za 6ur,20 junija pa začnem z porodniško,za kar mi tudi prineha pogodba.Rekli so mi da ga ne morem skoristiti,ker bi morala iti v službo,a sem nezmožna za delo.Drugače lahko pozabim.
Hvala za odgovor

Spoštovani,

kdaj vam preneha pogodba o zaposlitvi? Če ste bili ves čas na bolniški in vam pred koncem bolniške poteče pogodba o zaposlitvi, dopusta tudi teoretično ne morete koristiti, saj ste bili ves čas na bolniški?

Jaka

Pozdravljen Jaka!

Zanima me ali mi pripada celoten regres za dopust ali ne, namreč do aprila 2013 sem bila na bolniški ( prebolevanje malignega melanoma), sedaj pa delam 4 ure, 4 ure pa sem na bolniški, zanima me tudi če mi pripada povračilo stroškov za malico.

hvala, Martina Kotta

Martina,

Po Zakonu o delovnih razmerjih (ZDR-1; Uradni list RS, št. 21/2013) se za delavca, ki dela krajši delovni čas od polnega v skladu s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, predpisi o zdravstvenem zavarovanju ali predpisi o starševskem dopustu. šteje, da imaš pravice dela polni delovni čas. Torej tudi v primeru bolniškega staleža za polovični delovni čas se šteje, da delaš kot polni delovni čas in imaš pravico do plačila za delo po dejanski delovni obveznosti ter druge pravice in obveznosti iz delovnega razmerja, kot delavec, ki dela polni delovni čas.
Povedano pomeni, da imaš pravico do regresa za letni dopust v celoti saj razumem, da že imaš pravico do celotnega letnega dopusta ( 131.člen ZDR-1). Prav tako ti je delodajalec dolžan zagotoviti povračilo stroškov v zvezi z delom ( za prehrano med delom, prevoz na delo, stroškov službenih potovanj), kakor je to določeno v 130. členu ZDR-1.
Lep pozdrav

Jaka

Pozdravljeni Na bolniškem dopustu sem od 25.aprila 2013,ostalo mi je še 3dni dopusta,a mi ga delodajalec lahko briše z 1.julijem2013ko bom še na bolniškem dopustu.Hvala lepa za odgovor . Hedvika Koler

Pozdravljeni,
moj mož je bil zaradi raka na bolniški od septembra 2010 pa vse do njegove smrti (april 2013).
Zanima me, kako je s plačilom dopusta (koliko) za vsa leta bolniške odsotnosti ter regresom za leto 2013 in solidarnostno pomočjo ob smrti delavca.
Hvala za odgovor.
Lep pozdrav

Glede pravice do nadomestila za neizrabljeni dopust moža je po mojem mnenju potrebno izhajati iz narave in namena pravice do letnega dopusta. Letni dopust je pravica vsakega redno zaposlenega delavca, glavni namen dopusta pa je rekreacija delavca in regeneracija njegovih delovnih zmožnosti za naslednjo obdobje dela. delavec se ne more odreči pravici do letnega dopusta. Le v izjemnih primerih je delavec upravičen do denarnega nadomestila za neizrabljeni dopust po 166 členu ZDR oz. 168 členu ZDR-1. v skladu z drugim odstavkom 7. člena Direktive o delovnem času. Denarna odmena namesto zakonsko zagotovljenega letnega dopusta med trajanjem delovnega razmerja po Direktivi sploh ni dovoljena, medtem ko je denarna odškodnina za neizkoriščen letni dopust dovoljena le ob prenehanju delovnega razmerja, ko se lahko delavec in delodajalec o njej tudi dogovorita. V zadevi C-214/10 je Sodišče menilo, da je kopičenje pravic delavca, ki je več zaporednih referenčnih obdobij nezmožen za delo, možno in da če je to omejeno s petnajst mesečnim obdobjem prenosa, po poteku katerega pravica do dopusta ugasne, to ni v nasprotju s členom 7 Direktive. Po navedenem kriteriju bi se lahko upoštevalo denarno nadomestilo za dopust iz leta 2011, ki ga ni izkoristil. Pojavi pa se lahko vprašanje pravne narave te terjatve in ali je takšna terjatev delavca prenosljiva oz podedljiva. O tem se sodna praksa še ni izrekla. Sam menim, da vam nadomestilo za neizkoriuščen dopust pripada.

Za leto 2013 vam pripada sorazmerni del regresa za letni dopust.

Solidarnostna pomoč ima pravne temelje v kolektivnih pogodbah. Višina je urejena zelo različno. Odgovora, koliko vam gre, vam iz razloga, ker nimam podatka o tem kje, v kateri panogi, je bil zaposle n vaš pokojni mož, ne morem podati.

Lep pozdrav

Jaka

V letu 2013, od 12.4.2013, velja novi ZDR-1, ki v 4.odst.162 .člena določa, da ima delavec pravico izrabiti ves letni dopust, ki ni bil izrabljen v tekočem koledarskem letu oziroma do 30 junija naslednjega leta zaradi odsotnosti zaradi bolezni ali poškodbe, porodniškega dopusta ali dopusta za nego in varstvo otroka, do 31. decembra naslednjega leta. Pomeni, da lahko vi 3 dni neizkoriščenega dopusta iz leta 2012 izkoristite do konca leta 2013.

Lep pozdrav.

Jaka

Pozdravljeni.
Zaposlen sem bil en mesec poskusno od 25.10.2012 – 25.11.2012, nato še en mesec do 25.12.2012. 12.12.2012 sem zbolel in sem še vedno na bolniškem. Ker nihče ni vedel, da bom tako hudo bolan so mi še vseeno podaljšali delovno razmerje za eno leto do 31.12.2013. Danes pa sem dobil obvestilo, da mi preneha delovno razmerje z zgoraj navedenim datumom. To sem logično tudi pričakoval, ker še čakam na invalidsko komisijo in vem, da tam ne bom mogel več delati.

Zanima pa me kako je z mojim dopustom? Se izplača? Izkoristil nisem nobenega dneva, na nobeni plačilni listi ni zabeležen noben dan dopusta.

Prosim za odgovor, hvala in lep pozdrav! Tadej.

V primeru, da bo trajala vaša nezmožnost za delo do prenehanja delovnega razmerja boste lahko zahtevali izplačilo denarnega nadomestila za neizrabljeni letni dopust, načeloma pa mora delodajalec omogočiti delavcu koriščenje dopusta. Če do prenehanja delovnega razmerja zaradi bolezni ne bo mogoče koristiti letnega dopusta ste upravičeni do denarnega nadomestila v višini, ki pomeni običajno plačo torej se denarno nadomestilo izračuna tako, da je delavec postavljen v položaj, ki je primerljiv s tistim, v katerem bi bil, če bi izvršil navedeno pravico do izrabe letnega dopusta med delovnim razmerjem.

New Report

Close