razširjeno črevo pri plodu
Pozdravljeni.
Noseča sem 28 tednov in na UZ pregledu so odkrili razširjene črevesne vijuge pri plodu – na debelem črevesu. Bila sem tudi na genetskem posvetu in baje je možnost kromosomskih napak pri plodu zelo majhna. Torej je še najbolj možno, da gre za kakšno oviro, ki se bo morda celo sprostila sama, ali pa bo po porodu potrebna operativna premostitev take ovire. Zanima me, kako takšna operacija sploh izgleda? Kakšno je tveganje pri operacijah pri novorojenčkih – zaradi anestezije in vsega, kar “paše” zraven operacije? Koliko časa dojenček okreva? Koliko so takšne operacije uspešne? Koliko časa mora ostati v bolnici?
Hvala za odgovore in lep pozdrav.
Spoštovana,
z UZ pregledom ploda res odkrijemo marsikaj, kar smo včasih ugotovili šele po rojstvu pri novorojenčku. S tem smo omogočili pri mnogih nepravilnostih ploda hitrejše zdravljenje in boljši izid, šok staršev ob nepričakovanih dogodkih po rojstvu je bil manjši.
S pregledi pa ugotovimo tudi odstopanja od normalnega, ki vedno ne pomenijo prirojene napake oziroma lahko tekom nosečnosti povsem izginejo. To velja tudi za širše črevesne vijuge – predvsem v primeru, ko gre za edino odstopanje (da torej ni tudi drugih nepravilnosti, predvsem povečane količine plodovnice – polihidramnija). Ta del odgovora pišem zato, da ne boste postali preveč črnogledi in prestrašeni.
Če gre res za zaporo ali zožitev nekje v črevesju, se bodo široke vijuge videle tudi ob naslednjih pregledih, v primeru popolne zapore bo zaradi oviranega požiranja plodovnice prišlo prej ali slej tudi do naraščanja količine plodovnice (in s tem prekomernega naraščanja obsega vašega trebuha). Tak hidramnij je tudi edini razlog, da se nosečnost spontano (zaradi popadkov ali odtekanja plodovnice) ali umetno prekine predčasno, torej pred pričakovanim dnem poroda.
Če ni zgoraj omenjenih zapletov, naj bi se novorojenček rodil ob roku, spontano. Če je le možno, naj bi bil rojen v Ljubljani, da ni potrebe po daljšem transportu, ki lahko komaj rojenega otroka destabilizira. Po rojstvu otroka opazujemo, naredimo pregled trebuščka z ultrazvokom, opravimo rentgensko slikanje – in ga v primeru potrjenega suma na zaporo po posvetu z abdominalnim kirurgom premestimo na Klinični oddelek za otroško kirurgijo v UKC Ljubljana. Operacija je urgentna, a po predhodni pripravi – stabilizaciji: torej ne gre za minute, ampak lahko od premestitve do operacije minejo ure, tudi kakšen dan.
Večinoma v primeru zapore na enem mestu prerežejo kožo trebuščka pod popkom, razmaknejo mišice, odstranijo zlepljen del črevesja, “sestavijo” črevesno cev nazaj in potem vse prerezane plasti spet sešijejo – in otročka po nekaj dneh (ko je hranjen le v žilo) prično hraniti z maminim mlekom. Večina je domov odpuščenih v tednu ali dveh po operaciji. Anestezija pa danes ne predstavlja nobenega tveganja za zaplete.
Če gre za enostavne zapore, so rezultati kirurškega zdravljenja odlični. Seveda pa nič v našem življenju ne poteka brez tveganja za kakšne zaplete. A zakaj bi bili črnogledi?
Moj nasvet je torej, da čim več sprašujete vašega ginekologa, v primeru, da bi bil sum na zaporo zelo resničen, pa bi bil tik pred porodom (oziroma okrog termina poroda) koristen tudi pogovor s specialistom abdominalnim kirurgom, ki ima s takimi operacijami največ izkušenj. Da dobite informacije “iz prve roke”, jaz sem tu bolj opazovalka. Najbolj izkušeni na tem področju sta dr. Diana Gvardjančič in dr. Pintarjeva iz ljubljanskega UKC. Sta tudi prijazni in vedno pripravljeni na pogovor z zaskrbljenimi (bodočimi) starši.
Srečno,
animika, 04.03.2011 ob 09:05
Spoštovani,
iskrena hvala za pomirjujoč odgovor in vaše nasvete!
Lepo vas pozdravljam.
Zdravo, vem da je od vase objave minilo ze veliko casa, ampak vseeno poizkusim.
Kako se je vasa zgodba koncala? Meni so pri otrocku diagnosticirali isto zadevo 🙁
Ker zelo dvomim, da takratna nosečnica še prebira ta del Med.Over.Neta, vam vseeno svetujem pogovor z ginekologom, ki je opravil UZ pregled, in ki vas lahko (ob utemeljenem sumu na zaporo) napoti še na posvet h kirurgu – dr. Gvardijančič je še vedno top, poleg nje tudi dr. Maučec.
Srečno!