Razsevki raka
Sorodnik je bil operiran na prostati in operacijo,kljub visoki starosrti , /83 let/, uspešno prebolel. Vodo odvaja normalno. Pred operacijo pa so ugotovili, da ima tudi ciste na ledvicah, ki naj ne bi bile”škodljive” glede na njegovo starost in raka na obsečnici, ki so mu ga odstranili. Toda zdravnik je napovedal, da bo to počasi šlo naprej…Zdaj nima apetita, težko stoji in dobesedno hira. Če poje kakšen grižlaj več, bruha. Ima hude napade, ko ga tišči v prsih in duši, kot ne bi imel zraka…Pljuča so po rtg slikanju v redu. Zdravnik pravi, da je to zaradi srca….. Kaj mislite, koliko časa lahko to še traja…Zaenkrat jemlje 2 krat na dan svečke prosti bolečinam in neke kapljice za pomiritev v prsih. Toda vseeno se nnapadi pomanjkanja zraka stopnjujejo. Ima pa tudi hude krče v kolkih in nogah. Čez mesec dni ima ponovni pregled v bolnišnici, kjer bodo videli trenutno stanje. Kako mu lahko sploh kaj pomagamo. Najbrž, da sprašujem nemogoče, a radi bi vedeli kako v bistvu to poteka po telesu, mislim s temi razsevki. Doktor je še napovedal, da bodo bolečine najbrže še hujše in takrat bo dobil močnejše tablete. Lep pozdrav. Mateja Upam, da mi boste odgovorili tudi bolj strokovno. Hvala.
Draga Mateja!
V večini primerov raste rak prostate zelo počasi, zato se pri nekaterih odločimo samo za spremljanje. Vzroki nastanka tega raka niso jasni. Kadar pa je bolezen že razširjena, učinkovitega zdravljenja ne poznamo. Zdravljenje je zato paliativno, usmerjeno na zmanjševanje učinkov bolezni. V četrtem, končnem stadiju, je rak razširjen na bezgavke in oddaljene dele telesa.
Rak prostate se širi na tri načine: z vraščanjem v sosednja tkiva, semenovode, mehur in sečnico, vključenost danke pa ni pogosta in nastopi pozno. Širi se tudi preko limfnih poti, najprej v lokalne bezgavke, ki jim sledijo še ostale bezgavke po telesu, in preko krvnega obtoka, zlasti v kosti, najpogosteje v ledveni del hrbtenice, bližnji del stegnenice, medenico, hrbtenico prsnega koša, rebra in lobanjo ter v jetra in pljuča. Kjerkoli že so, zasevki povzročijo motnjo. Odvzemajo tudi hrano normalnemu tkivu, saj so običajno bogato prekrvavljeni.
Ti zasevki povzročajo različne znake, možni so tudi ti, ki jih navajate. Sorodniku pomagajte tako, da skušajte z njim ohraniti topel in intimni stik. Pogovarjajte se z njim, naj bo v domačem okolju. Ker so zasevki v kosteh boleči, bo pomembno lajšati bolečine, na kar vas je opozoril že zdravnik. Ker gre za starejšega moškega, je mogoče, da nekatere znake slabega zdravja povzroča kakšna druga bolezen, npr. srčno popuščanje. Vsega torej ne gre pripisati raku. Razsejana bolezen pa vendarle povzroči splošno oslabelost in izčrpanost. Hkrati ima bolnik pomanjkanje apetita in zelo hujša, tako kot poročate tudi vi. Zelo pomembno je, da dobi ob tem dovolj tekočine, saj je človek največ običajno dobi s hrano. Kadar hrane ne moremo uživati, je pomembno, da takrat dovolj pijemo. Včasih pa je potrebno zaradi ledvične ali srčne bolezni tekočino omejiti, zato se je potrebno posvetovati z zdravnikom.
Koliko časa lahko še to traja? Pri močno napredovali bolezni je pred bolnikom še nekaj skromnih mesecev, tednov. Vem, da vam ni lahko, toda bodite v teh trenutkih ob bolniku, če je le mogoče. Negujte ga doma. Ne prepuščajte se občutkom nemoči, saj vas bolnik potrebuje bolj kot si mislite. In bolj kot si mislite je vesel vaše bližine in vsake tople in vzpodbudne besede.
Lepo vas pozdravljam,
Irena