Najdi forum

Razlika- osteopat- kiropraktik?

V reviji Zdravje piše dr. Kajumov o svojih dosežkih in, da je edini osteopat v Sloveniji.
Zanima me ali je to res?
Kakšne metode uporablja dr. Banin, ki ima prostore v Črnučah in deluje preko dr Edvakova specialista manualne medicine- Mogy d.o.o., ki odgovarja na vaši spletni strani.
Tamar

Osteopatija je izredno širok pojem in načeloma pomeni terapijo, ki ima opravka s kostmi – skeletom. Tudi manualna medicina in kiropraktika spadata med osteopatske tehnike, tako da s tega vidika izjava verjetno ne bo točna.
Osteopat v ZDA je npr. naziv, ki ga dobi lahko samo zdravnik s končano specializacijo določenih osteopatskih tehnik in je primerljiv z nazivom specialista manualne medicine v Evropi in predstavlja del uradne medicine v nasprotju s kiropraktikom, ki se tudi ukvarja z osteopatijo, ni pa zdravnik.
V Sloveniji nisem zasledil uradne klasifikacije osteopatije, vendar menim, da gre za splošni pojem. Žalostno je le to, da lahko nekdo brez ustrezne izobrazbe (medicinske fakultete) naredi neki tečaj osteopatske tehnike za cca 5000 euro in se nato proklamira za osteopata. Takih se bojim in tudi vam priporočam, da se jih, saj načeloma lahko naredijo več škode kot koristi.
Mislim, da bi tudi pri nas smel biti osteopat le zdravnik s specializacijo katere od osteopatskih tehnik.
Poglejte si tudi:

Spoštovani!

Glede na to, kar sem slišal o manualni terapiji in o kiropraktiki
bi omenil to, da pri pri izvajanju kiropraktičnih posegov lahko
pride to težkih posledic, še zlasti pri manipulaciji vratne hrbtenice.
Verjetnost, da do tega pride je veliko večja, če to izvaja nek
medicinsko neizobražen “terapevt”. Naj navedem tri primere:

1.) V Prekmurju je neki nesrečni gospe bioenergetik “naravnaval” vratno hrbtenico (z rokami). Pri tem ji je vretenca tako premaknil, da je bila skoraj nepokretna, brez ravnotežja, spastična… . Problem so omilili z operacijo (v Avstriji), tako da se ji stanje počasi izboljšuje.

2.) Pred nekaj meseci (bilo objavljeno na TV Slovenija) je nek kiropraktik
(ni zdravnik) pri manipulaciji vratne hrbtenice povzročil možgansko
krvavitev, tako da je pacientka sedaj slepa na eno oko.

3.)Na nekoliko lažji primer pa sem naletel v čakalnici pri splošnem zdravniku. Pacient je bil pri nekem “terapevtu v Kranju” zaradi zmernih bolečin v prsnem delu hrbtenice. Rezultat terapije je bil pa ta, da je zaradi bolečin
komaj hodil in je bil zato en teden na bolniški, nato en teden še na dopustu, nato pa še enkrat en teden na bolniški.

Tudi osebna zdravnica mi je povedala, da je zaradi kiropraktičnih “posegov” pri nas kar nekaj tetraplegikov (ohromelih),
katere pa potem zdravijo ortopedi, ki imajo ravno zaradi tega v glavnem
odklonilno mnenje o osteopatiji.

Zato naj bi take posege izvajal le
zdravnik z ustrezno specializacijo saj le zdravnik zna postavi tudi diagnozo na osnovi pregleda pacienta in ostale dokumentacije (izvidov). Pri tem
lahko ugotovi, da je vzrok težavam lahko nekje drugje in mu manualna terapija ne bi koristila. Večina kiropraktikov (s “tečaji”) pa bo seveda
zaradi zaslužka paciente zdravila, tudi če za to ni nobenih indikacij
(slednjih tudi ne zna opredeliti, ker ne zna diagnosticirati).
V neki oddaji sem videl, da samozvani terapevti pregledujejo in zdravijo kar oblečene paciente in skoraj dobesedno “med vrati”.
Veliko pacientov takim terapevtom zaupa (pa še cenejši so od zdravnikov)
kar pa se jim lahko maščuje doživljensko. Možni so tudi smrtni izzidi.
K razbohotenju šarlatanov veliko pripomore tudi stanje našega zdravstvenega sistema (čakalne dobe,…) in seveda sama zakonodaja.

Dobro premislite h komu boste šli na zdravljenje. Šarlatani so sicer
cenejši, splošno pa vemo da je pomankljivo znanje nevarna zadeva.
(Na operacijo bi tudi najbrž šli samo k zdravniku-specialistu kirurgu
in ne k nekomu, ki ni zdravnik in se je to nekje priučil,…)

O manualni medicini oz. osteopatiji so na internetu objavljeni tudi članki
ortopeda dr. Zmaga Turka.

To pisanje nikakor ni uperjeno proti osteopatiji ali manualni medicini, ampak proti neustreznim
terapevtom, ki povzročajo precej škode na zdravju ljudi in je namenjeno kot napotek oziroma obvestilo za paciente, ki se odločajo za tako zdravljenje.

Lep pozdrav!

Spoštovani,
hvala za odgovora.
Ker sem revijo Zdravje imela za resno, sem od tam navedla izjavo dr. Kajumova, kjer trdi, da je edini osteopat v Sloveniji- dobesedno!
Če se lahko v reviji Zdravje nekdo razglaša za edinega vsevednega, ja potem pa ne vem!
Tamar

Koristno branje. Žal je danes pacient sam odgovoren za pravilno izbiro pravega terapevta za
lajšanje svojih težav. Razne revije in samoreklamni “prispevki” so lahko močno enostranski in
zavajajoči – manipulativni, beri plačani. Ko neveden poškodovan človek išče učinkovito pomoč, naleti na take “reklame” oz. “samoreklame”. Tudi jaz sem tako leta 2007 obisk. “edinega osteopata”, prej navedenega. V poštev je prišla le manualna terapijo lobanjskih kosti, (zaradi posledic številnih udracev v glavo pri hudi prometni nesreči. Rekel je: ne. Prodal pa mi je branje odtisov iz šarenice za 80 evrov, kar imam dokumentirano kot nekaj drago – zanimivega, (takih je več certificiranih iridiologov, ki mi ob kavi čez mizo pove, kaj vidi v šarenici) vzel je samo denar, pomagati pri mojih težavah ni niti poizkusil. Kljub vsem mogočim tam zapisanim strokovnim/znanstvenim naslovom, etike manjka, tudi novinarske. Toliko o določeni osteopatiji. LP

V celoti se strinjam z vami. V revijah večinoma žal ne gre za strokovne članke in res je, če plačaš, lahko napišeš kar želiš, tu ni nikakršne strokovne cenzure. Zraven si izmislijo še nekaj neverjetnih primerov, ki so jih “rešili” in vaba je padla.
Predvsem se je bati tistih, ki zdravijo vse, od plešavosti do potence, takih se je najbolj bati. ob obisku vam večinoma ponujajo vse kaj drugega, kot to, zaradi česar ste prišli, od njihove prepričljivosti pa je odvisno, koliko tega vam bodo prodali.
Svetujem, da skrbno izbirate terapevte, preverite njihovo strokovno usposobljenost in reference, sicer se boste hitro znašli v labirintu zdravilske komerciale.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

New Report

Close