Različne masaže….
Pozdravljeni,
mene bi pa zanimalo, kaj je pravzaprav razlika med medicinskimi, športnimi, klasičnimi, sprostitvenimi, itd masažami? Pa kje se gibljejo cene.
Hvala za info.
Lep pozdrav!
Masaže se razlikujejo glede na namen ali cilj (kaj želimo z masažo doseči) in glede na način masiranja.
Poznamo nekaj osnovnih masažnih gibov – glajenje, gnetenje, vtiranje, tresenje in pritiskanje. Vsaka izmed masaž, ki ste jih našteli, kot osnovo uporablja vsaj enega izmed teh gibov: limfna drenaža denimo glajenje, refleksnoconska pritiskanje ipd.
Najbolj običajni sta klasična in športna masaža, pri katerih se z maserjem/ko lahko sproti dogovarjate o moči prijema, medtem ko pri drugih vrstah masaže maser sam prilagaja prijeme glede na tkivo in končni rezultat, ki ga želi doseči.
S kakšnim namenom se lahko odpravimo na masažo?
Klasično masažo izberemo, če želimo izboljšati splošno počutje, se sprostiti in povečati prekrvavljenost celega telesa. Ta masaža ponuja ravno prav vsega za dobro počutje, vendar ne rešuje konkretnega gibalnega problema.
Športna masaža je bolj intenzivna in se jo poslužujejo telesno bolj aktivni posamezniki – lahko pred ali po športnih obremenitvah.
Sprostitvena masaža je nežna masaža za celostno sprostitev telesa, posledično se umiri tudi duh … Je blaga, nežna, vendar praviloma nima dolgotrajnih terapevtskih učinkov.
Limfna drenaža se uporablja v terapevtske namene pri boleznih ali poškodbah limfe, mnogo pogostejša pa je v kozmetični dejavnosti, saj se pri rednem izvajanju uporablja za odpravo celulita.
Medicinska masaža ali masaža v zdravstveni dejavnosti, kot jo poznajo v tujini, je namenjena odpravljanju težav na mišicah, živčevju, vezivnem tkivu in prožnosti sklepov. Sem sodi masaža, usmerjena na konkretne težave (npr. omejeno gibanje vratu, bolečine v hrbtu, zakrčene mišice zaradi prisilne drže, tudi ponavljajoče migrene, ki so posledica zakrčenosti nekaterih obraznih in vratnih mišic …). Z učinkovito medicinsko masažo lahko dosežemo trajne spremembe v počutju.
Refleksna masaža stopal ne spada več v ta okvir, saj je priznana zdravilska metoda in jo lahko izvaja le posebej za to usposobljena oseba.
Razlike med masažami so torej v njihovi učinkovitosti in trajanju doseženih sprememb. Razlika je tudi v intenzivnosti, saj je lahko včasih katera od bolj učinkovitih metod (medicinska, športna) tudi precej boleča, a je bolečina le začasna in izzveni kmalu po obisku, kar je majhna cena za odpravljeno težavo.
Vedeti moramo tudi, da se bo težava znova povrnila, če bomo nadaljevali z enakimi nepravilnimi gibi, za kar obstaja velika verjetnost (gre namreč za gibalne vzorce). Tudi zato je smiselno maserja obiskovati večkrat, na primer v rednih mesečnih ali tromesečnih intervalih. Ob nekaterih kontraindikacijah se masaže ne smejo izvajati, saj lahko povzročijo škodo.
Cene v Ljubljani in večjih Wellness centrih se gibljejo okoli 50 € za 50 – 60 minut, medtem ko so drugod po Sloveniji že med 25 in 35 € za 50 – 60 minut.
Upam, da sem vam olajšal izbiro.
Forum je zaprt za komentiranje.