Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Optika različna dioptrija

različna dioptrija

Pozdravljeni.
Pred kratkim so mi v optiki namerili sledečo dioptrijo (za torična stekla)
D: -1,00 -1,75 35, L: -1,50 -0,50 145 za daljavo ter D: plan -1,75 35, L: -0,50 -0,50 145 za bližino.
Ker mi nova očala nekako niso odgovarjala, sem šla še na en pregled k drugemu zdravniku, ki mi je nameril precej drugačno dioptrijo in sicer
D: -2,00 -1,25 40, L: -2,00 -1,00 165 za daljavo ter D: -0,50 -1,25 40, L: -0,50 -1,00 165 za bližino.
Zanima me, kako je možna tako različna meritev in ali lahko sedaj očala kako reklamiram. Na desno oko na daljavo ne vidim ostro, imam pa tudi občutek, da je prehod iz predela za daljavo na predel za blizu previsoko in moram gledati čisto skozi zgornji rob očal. Ali se bom tega sčasoma navadila.
Lahko napačna dioptrija škodi očem (na dolgi rok)?
Hvala za odgovor.

Sedaj bom uporabil zlati stari rek: pet meritev, pet različnih dioptrij.

Zakaj se to zgodi? Več dejavnikov je, zakaj prihaja do razlik.

Različen pristop in način merjenja operaterjev (okulista ali optometrista), nezanesljivo odgovarjanje pacienta, različno stanje očesa ob različnih urah in dnevih (dopoldan je oko bolj spočito), različno opremljene ambulante (v modernih, s sodobnimi napravami je sigurno natančnejša meritev), itd….

Iz napisanega sem ugotovil, da imate multifokalna očala. Glede prehoda iz daljave na bližino, pa morate povprašati optika, saj to z samo dioptrijo nima nič skupnega (to je druga zadeva).

Glede dioptrije svetujem, da jim pokažete drugo meritev in da skupaj primerjate.

Lp.

Živjo!
Zanima me, kaj so to očala s sfernimi ali plan stekli za daljavo in očala s toričnimi stekli za daljavo?
Najlepša hvala za odgovor!

Plan so stekla brez dioptrije, sferna so stekla, kjer je dioptrija po celo steklu enaka, torična pa so s spreminjajočo dioptrijo, glede na stopinje, ki so na receptu napisane. To je sicer sedaj zelo laično opisano, ampak je to moj namen, da boste najbolje razumeli.

Lp.

New Report

Close