Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Optika Različna diagnoza

Različna diagnoza

Pozdravljeni,
prosim vas za pomoč, in sicer stara sem 55 let očala imam že od otroških let. Pred šestimi leti so mi naredili progresivna očala, ki sem jih brez težav nosila, pred dvema mesecema sem šla ponovno na kontrolo kjer so ugotovili poslabšanje vida.
1 diagnoza (20.2.2012):
(Stalna daljava) D: sph=+2,25 Cyl= -0,25 Axis=160 Visus= 1.0 PD
(Stalna daljava) L: sph= +2,25 Cyl= -1,0 Axis= 85 Visus= 1.0 PD= 60

(bližina) D: sph= +4,5 Cyl = -0,25 Axis= 160
(bližina) L: sph= +4,5 Cyl= -1,0 Axis= 85 PD= 58

Na podlagi teh podatkov so mi naredili nova progresivna očala, ki pa jih nikakor nisem mogla nositi saj sem s pomočjo njih videla manj kot s svojimi starimi očali. Zato sem šla nazaj k optiku in ponovno na pregled k isti zdravnici, ki je ponovno napisala enako diagnozo. Optik mi je rekel naj očala kar nosim, da se bodo oči že navadile na nova očala. Očala sem nato nosila 14 dni a stvar se ni izboljšala, da si boste lahko predstavljali – z očali ne vidim niti toliko da bi videla na križišču ko semafor za pešče odšteva številke koliko je do zelene luči. Vrnila sem se k optiku, ki ni vedel kako mi naj pomaga, svetoval mi je, da naj grem na pregled še h kakšni drugi zdravnici in sem res šla.
2 diagnoza – drugi zdravnik:
(Za daljavo) D: Dsph = +1,5 Dcyl= / Axis= / Pris=1,0
(Za daljavo) L: Dsph = +0,75 Dcyl= +0,5 Axis= 180 Pris=0,8
(Za bližino) D: Dsph= Adol Dcyl= +2,25 Axis=/ Pris=/
(Za bližino) L: Dsph= Adol Dcyl= +2,25 Axis=/ Pris=/

S temi podatki sem se vrnila k optiku in ker je bila takšnja razlika med prvo in drugo diagnozo je predlagal, da naj poiščem še tretje mnenje.
3 diagnoza – tretji zdravnik (16.4.2012):
(za daljavo) D: Dsph= +1,75 Dcyl= / Axis=/
(za daljavo) L: Dsph= +1,75 Dcyl= -0,75 Axis=90
(za bližino) D: Dsph= +3,75 Dcyl= / Axis=/
(za bližino) L: Dsph= +3,75 Dcyl= -0,75 Axis=90

Exophoria, insuficienca konvergence, KCC sicca o.u., Hypermetropia o. dex., Astigm. hypermetrop. o. sin.
Schirmer dlo: 10/8 mm
Tonometrija
DO: 13 mm Hg
LO: 11 mm Hg
ER +2,0 -0,25/18 +2,0 -1,0/94
Vdo: +1,75 Dsph= 1,0 RZ
Vlo: +1,75 -0,75/90=1,0 RZ
Desno in levo oko: exoforija, konvergenca slabša, odkloni desno oko, zrkli sta bledi, optični mediji so prozorni. Nestabilen solzni film, MP izloček levo.
Fd dlo: papili sta rožnati in omejeni, makuli in žilje brez posebnosti.

Imam tri različne diagnoze imam očala, ki jih ne morem nositi, moj optik ne ve kaj naj naredi. Prejšnja očala mi je dalal isti optik prav tako so bila progresivna očala in nosila sem jih brez težav. Resnično ne vem kaj lahko še naredim, prosim vas za nasvet.

Ko sem prebiral vaše probleme, sta se pri tem izcimila dva klasična problema, ki pa jih zaradi različnih razlogov, tukaj ne bom komentiral:

1. Več različnih meritev pokaže……..
2. Prehod iz stare dioptrije na novo dioptrijo, se zaradi ……..

Ker se obe zadevi navezujeta na dolgotrajni študij optometrije in dolgoletne izkušnje pri delu v optiki, ki pa jih novodobni optiki ne obvladajo, so pa vseeno prisotni na tržišču in jemlejo del prometa ostalim (ki so vlagali v znanje), vam zato po internetu ne morem dati odgovora.
Lahko pa se obrnete na mene in pridete k meni na pogovor in potreben bo še en pregled.

Lp, Rene Pirc

New Report

Close