Najdi forum

Razlaga MR kolena

Pozdravljeni

Sem rekreativni športnik, predvsem kolesar. Zaradi dvoranskih športov (badminton, košarka) sem imel že oba kolena operirana (artroskopija meniskusa).

Nedavno mi je začelo koleno otekati ter zatikati z glasnim pokom, ko se dvignem iz počepa. Zatakne/poči tudi kadar koleno pokrčim in iztegnem ko ležim na kavču/postelji.

 

Prosim za razlago MR izvida.

 

Hvala,

LP urban

 

V sklepu je srednje obsežen izliv, nekoliko je zadebeljena medialna suprapatelarna sinovialna duplikatura. Medialni meniskus je volumsko zmanjšan v področju posteriornega dela trupa, verjetno gre za stanje po parcialni meniscektomiji, od tega področja sega v posteriorni rog tanka poševna horizontalna ruptura, narastišči meniskusa nista prizadeti, trup meniskusa je blago ekstrudiran. Lateralni meniskus, križna ligamenta, kolateralni ligamentarni aparat in ligament pogačice so primerni, tetiva kvadricepsa ima znake blage entezopatije. V spodnjem delu medialne trohleje stegnenice je cca. 11x5mm hrustančna lezija skoraj celotne debeline, brez sprememb v subhondralni kostnini, ob njej je še tanka fisura hrustanca, v ostalih delih sklepa je hrustanec ohranjen.

 

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo od nepravilnosti srednje veliko proste tekočine v kolenu (znak draženja), zmanjšan in nekoliko navzven izrinjen notranji meniskus (po delni odstranitvi), tanko poševno vodoravno poko v njegovem zadnjem delu, blage okvare kite štiriglave stegenske mišic in 11 x 5 mm velik defekt sklepnega hrustanca na sprednjem končnem delu stegnenice, ob njem pa tanko poko.

Zelo verjetno vam težave povzroča odluščen sklepni hrustanec na sprednjem končnem delu stegnenice. Priporočam artroskopsko operativno zdravljenje.

 

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Dober vecer.Jaz bi prosila za razlago Mr kolena…kaj naj bi blo fizioloska sled sklepne tekocine.Drugo je vse v mejah normale.Hvala.Lp.

Dober večer.

Fiziološka sled sklepne tekočine pomeni normalno količino sklepne tekočine.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Meseca oktobra leta 2022, sem v UKC MB opravil operativni poseg (rekonstrukcija ACL, resekcija lateralnega meniska 30%). Koleno je stabilno in ni boleče. Imam pa težavo, da mi po vsakem treningu oz. aktivnosti koleno oteče, oz. se v njem nabere srednje velik izliv. Potem 2-3 dni hladim in je koleno boljše, spet naredim trening in sem na enakem, tako se vrtim v začaranem krogu. MRI ni pokazal dodatnih poškodb. Tudi graft je ohranjen. Hrustanec ni bil nikoli poškodovan. Izokinetični testi so pokazali, da imam mišici enako močni oz. operirano imam celo malenkost močnejšo.

Lepo se zahvaljujem za vaše mnenje.

Pozdravljeni,

moram klinično pregledati vaše koleno in pregledati tudi posnetke slikanja kolena z magnetno resonanco.

Priporočam, da se s posnetki zadnjega slikanja kolena z magnetno resonanco oglasite v moji ambulanti.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

prosila bi Vas za razlago izvida MR levega kolena:

—–

Ni izliva. Majhna medialna patelarna plika brez znakov draženja.

Tetivno-ligamentni aparat izgleda ohranjen.

Medialni meniskus ima centralno zvišan signal na prehodu telesa v posteriorni rog in posteriornem rogu, signal se ne dotika sklepne špranje.

Lateralni meniskus izgleda ohranjen.

Hrustanec sklepih špranj izgleda ohranjen.

Signal kostnine je primeren.

 

Zaključek:

Majhna medialna patelarna plika.

Zmerna degeneracija medialnega meniskusa.

—–

Naj omenim še, da sem stara 19 let in da sem pred skoraj letom dni imela artroskopijo desnega kolena (fiksacija posteriornega roga lateralnega meniskusa- poškodba se je zgodila pri vstajanju iz globokega počepa).

V zdajšnjem primeru sumim, da se je stanje poslabšalo zaradi preobremenjenosti levega kolena po operaciji desnega.

Na podlagi izvida me zanima, ali bo potrebna še operacija levega kolena.

Hvala lepa vnaprej in lepo pozdravljeni.

Spoštovani,

v izvidu navajajo od nepravilnosti le nekoliko višji signal v notranji polmesečasti vezivno-hrustančni ploščici – začetna okvara. Operativno zdravljenje ni potrebno.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close