Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija razlaga izvida

razlaga izvida

ANAMNEZA: Gospa prihaja na pregled zaradi glavkomsko suspektnih papil. V družini ni glavkomske bolezni. Je slabovidna ne desno oko. Ima MS, specifične terapije nima. Leta 2018 je imela op BCC v levem notranjem očesnem kotu v Ljubljani.

STATUS: SB: DLO: desno zunanji deli bp, levo palpatorno bp, viden reženj v notranjem očesnem kot, desno zrklo bledo, levo zrklo bledo, roženici gladki, prekata enakomerno globoka, čista, irisa bp, zenici okrogli, v dobri MM, leči čisti, steklovini čisti.
El.refr.  do: + 0,50
             lo:  + 0,25 – 0,25 / 155
Vdo: + 0,50 = 0,3  ambliopija
Vlo:  + 0,25 – 0,25 / 155 = 1,0
T: 17 / 18         TA: 13 / 13   VP G2 top: do: nespecifični točkasti izpadi, lo: bp
Gonioskopija: dlo: zakotje 4, pigm 1, širok kot
Foto fundi
ZB: papili ostro omejeni, desna CD 0,4 – 0,5, leva CD 0,7, lijakasta ekskavacija, arterije malo poudarjenih
odsevov, vene primerno polnjene, križni znaki mestoma nakzani, makuli bp, periferija bp.
TH: Toplo suho gretje vek 1x dnevno po 10 minut, čiščenje in masaža robov vek z raztopino za čiščenje vek.
      Umetne solze na 2 uri v obe oči, rp letni
NASLEDNJI PREDVIDENI PREGLED: Čez dobro leto zaradi suspektnega glavkoma.
RNFL: do: 106, vse zeleno, lo: 96, T: rumeno
Pahimetrija: do: 549, lo: 559
Če ste dobili kapljice za širjenje zenice, ne smete voziti avtomobila vsaj 3 ure.
DIAGNOZE
H40.0  Suspektni glavkom

K zdravnici sem šla pred par meseci zaradi episkleritisa na desnem očesu, zanj sem takrat prejela Dexamethason kapljice, drugih težav nimam.

Za branje in delo z računalnikom uporabljam očala.

 

Najlepša hvala in lep pozdav!

Spoštovana, podala ste natančen izvid oftalmologa. Desno oko ima ostrino vida le 0.3 . Ali je slabovidnost že od otroških let ali je nastala kasneje? Ostrina vida desnega očesa je normalna. Zaradi suma na glavkom le pojdite na kontrolo, svetoval bi pa le da preje , n. pr. čez 2 do 3 mesece k istemu oftalmologu, da boste brez skrbi. LP dr Gorazd Kolar

*******************************************

Hvala za odgovor.

 

Drži, na desno oko vidim slabo že od otroštva.

Na levo oko na daleč vidim dobro, za blizu uporabljam zadnji dve, tri leta očala (stara sem 53 let).

Ali izstopa rezultat kake preiskave oz.testa?

 

Je stanje resno in je dejansko smiselno iti na pregled prej kot po enem letu? Trenutno kakih posebnih težav ne opažam.

 

Na recept sem dobila Artelac UNO kapljice.

 

Naj dodam še to, da hodi mama na anti-VEGF terapijo že par let.

 

Hvala za pojasnila.

Spoštovana, izvid ne zahteva takojšnjega pregleda. Očala za bližino so zaradi let, Artelac pa redno uporabljajte. LP dr Gorazd Kolar

*******************************************

Spoštovani!

 

KRONIČNA MOTNJAVA V STEKLOVINI

Stara sem 30.let.Pred 13.leti sem dobila prvič motnjave v steklovini. Vedno vidim pred sabo prozorno mrežo in ENO VELIKO ČRTO VIJUGATSO Z PIKO NA SREDINI.ZANIMA ME ALI TA ČRTA BO RASTLA VSO ŽIVLJENJE. ALI MOTNJAVA V STEKLOVINI ENA VELIKA ČRTA ZRASTE NA DESET LET?

NA PREGLEDU MI JE VIDELA MINIMALNE MOTNJVE V STEKLVOINI. NORMALEN OČESNI STATUS.

 

TOREJ ČE SEM STARA 30  LET.Z ENO VELIKO ČRTO VIJUGASTO V 13.LETIH, IN PROZORNE MREŽE.

TO POMENI DA BOM ČEZ 40.LET IMEL MOTNJAVE V STEKLOVINI 5 VELIKIH VIJUGASTIH ČRT ČEZ CELE OČI.

 

 

LEPO PROSIM ZA ODGOVOR.

 

 

ZALA

SPOŠTOVANI!

 

ŠKILAVOST NAVZVEN

IMAM BRATA 33 STAREGA  DUŠEVNO BOLANEGA, PO NAROČILO ZDRAVNIKA BI MORAL NOSITI OČALA ZA ŠKILAVOST DESNEGA OČESA NAVZVEN AMPAK JIH NOČE.GOVORI DA VIDI DOBRO

SE BOJIM DA LAHKO TO PRIPELJE DO SLEPOTE IN DO TRAJNO POSLABŠANEGA VIDA.

ZANIMA ME ALI JE LAHKO BREZ OČAL  ZA ŠKILAVOST NAVZVEN IN SE OKA NE POSLABŠA NOBENA. NE MOREM GA PRISILITI DA NOSIN OČALA.KAJ NAJ NAREDIM.

LAHKO JE ČISTO VEDNO BREZ OČAL IN SE ŠKILAVOST NAVZVEN SAMO OD SEBE IZBOLJŠA?

LEPO PROSIM ZA NUJNI ODGOVOR.

 

Z SPOŠTOVANJEM.

Spoštovani, seveda imam premalo podatkov o dioptriji obeh očes in ostrini vida obeh očes. Če je visoka bi le moral nositi očala. Ali je bilo govora o operativnem posegu? Ali je ta možen ? LP dr Gorazd Kolar.

*******************************************

New Report

Close