Razlaga izvida
Prosim za razlago izvida scintigrafije miokarda.
V EKG so se nakazovale horizontalne STdeni elacije v odvidih II, III ter aVF do -0.9 mm. Ni bilo motenj ritma. Utrip je porasel z 79 na 149/minuto, RR pa na 227/70mmHg. Dosezen je bil DP 28900mmHg/min. Tezave so po obremenitvi spontano izvenele.
Na posnetkuh po obremenitvi in v mirovanju je levi prekat primerno velik z EDV 114ml in 119 ml. Na posnetkih po obremenitvi je blago zmanjsano kopicenje radiofarmaka v sprednji steni, v apikalnihsegmentih inferolateralnega podrocja ter spodnje stene. EF po obremenitvi znasa 54%, v mirovanju 61%. Ni ocitnih regionalnih motenj krcljivosti.
Mnenje: primerno velik levi prekat. Miokard LP v celoti kaze znake viabilnosti. Prisotni so scintigrafski znaki za blagoreverzibilno motnjo perfuzije v sprednji steni, apikalnih segmentih inferolateralnega podrocja ter spodnje stene, nakazane so reverzibilne perfuzijske motnje v delu anterolateralnega podrocja. Skupno reverzibilne motnje zajemajo 5-6 segmentov miokarda LP. Globalna sistolicna funkcija je v mirovanju dobra. Po obremenitvi je iztisni delez LP bistveno nizji.
Hvala za odgovor
Pozdravljeni!
Kot je napisano, ob obremenitvi so prisotne blage reverzibilne motnje prekrvavitve delov srčne mišice, ki pri mirovanju izginejo. To pomeni, da obstaja verjetnost, da so določen srčne arterije delno zožene in ne zadostujejo za zadostno prekrvavitev srčne mišice na določenih segmentih. Vprašanje je zakaj ste sploh bili napoteni na scintigrafijo miokarda? Ali ste imeli kakšne težave (tiščanje za prsnico, težko dihanje ipd..). Za bolj natančno diagnozo bi bilo treba opraviti koronarno angiografijo, ki je najbolj zanesljiva diagnostička metoda ugotavljanja stanja srčnih arterij. Sistolična funkcija in velikost srčnih votlin je primerno.
LP
Pozdravljeni.
Izvid je partnerjev.
Na to preiskavo je bil napoten , po obrenitvenem.testu, ki ga je delal zaradi sluzbe ( vedno pred novim podpisom pogodbe ga napotijo na zdravniski pregled , tako da tole je bilo po naklucju odkrito)
Nima pa partner nobenih tezav, zaradi katerih bi posumil, da neki ni s srcem vredu, razen parkrat se je zgodilo da je rekel ,da ga je mal v prsih tiscalo ( 1 krat na mesec).Tako da ga je vse to prav sokiralo.
Je pa res da se v poletni mesecih zelo poti (3majice zamenja) in tudi ko kaj dela takoj majca mokra.
Vedno je bilo vse vredu na obrenitvenih testih. A je mozno da mu je to naredil covid?
Na podlagi izvida, kaj lahko pricakujemo za naprej? Kardiologa ima cez 2 meseca.
Hvala za odgovor
Spoštovana
Kar navajate, da je partnerja včasih tiščalo v prsih, je lahko znak, da prekvavitev srca ni 100% OK. Namreč, prav tiščanje za prsnico je lahko znak angine pektoris, bolečine, ki se pojavi ob nezadostni prekrvavitvi srčne mišice. Znaki so zaenkrat blagi vendar bo treba sprejeti določene preventivne ukrepe t.j. imeti vrednosti maščob, krvnega tlaka v mejah normale. Do obiska kardiologa ni kaj za narediti razen dosledno spoštovati dietno prehrano za manjši vnos maščob in holesterola ter se izogibati stresnim dogodkom. Če bo potrebno bo kardiolog napotil vašega partnerja na dodatne presikave, ena od teh je tudi prej omenjena koronarografija. Stanje srca vašega moža še vedno ni kritično ogroženo, potrebne pa so dodatne preiskave če ne zaradi drugega, pa zaradi previdnosti.
LP
Spoštovana,
Predlagam, da se počaka na pregled pri kardiologu in oprave še dodatne preiskave, če kardiolog oceni, da so potrebne. Zaenkrat ne bi zganjal panike.
Kar se tiče angine pektoris, izraz se uporablja, da se opiše stikajoča ali pekoča bolečina za prsnico, katere vzrok je delna zamašenost ene ali več koronarnih (srčnih) arterij. Taa bolečina za prsnico se ponavadi pojavi med obremenitvijo in po obremenetivi preneha, seveda pa so možne tudi drugačne senzacije, npr. občasno tiščanje tudi v mirovanju vendar je to izjema in ne pravilo. V odvisnosti od stopnje zamašenosti koronarnih arterij, je lahko oseban povsem brez bolečin ali z rahlimi bolečinami, ko pa so arterije zamašene >70% potem se tudi bolečina stopnjuje. Torej, angina je zgolj simpotom bolezni, ni pa sama po sebi bolezen. Treba je odpraviti vse kar pospešuje bolezen t.j. napredovanje ateroskleroze koronarnih arterij (čimmanj slabega LDL holesterola in čimveč dobrega HDL, krvni tlak pod 120/80, izogibanju stresu itd..). Kot sem dejal, počakajte na dodatne preglede in mnenje kardiologa.
LP