Razgibavanje in fizioterapija po spiralnem zlomu gležnja
Pozdravljeni,
pred štirimi tedni sem imela operacijo spiralnega zloma gležnja,zašili pa so mi tudi strgano deltoidno vez.
Nosim dokolensko longeto, gleženj je še vedno otekel.
Ali se že priporoča razgibavanje in kakšno?
Kako poteka fizioterapija po tem, ko se odstrani longeta, to bo pri meni 11.2.? Kako dolgo, kolikokrat na teden in koliko časa na dan?
Ali je možna rehabilitacija v zdravilišču? Če ne, kam lahko grem na fizioterapijo z napotnico?
Hvala
Pozdravljeni!
Z frikcijsko masažo brazgotine se začne takoj, ko vam odstranijo šive.
Z izometričnimi vajami za moč se začne nekaj dni po operaciji, odvisno od težavnosti le te in od tega kako se celi.
Ko odstranite longeto je optimalno imeti fizioterapijo pet krat tedensko, potem se zmanjša na tri krat in dvakrat tedensko, vodilo je seveda vaše okrevanje.
Optimalen čas fizioterapevtske obravnave je 50 min. Kaj se izvaja pa je odvisno izključno od stanja vaše noge.
Rehabilitacija v zdravilišču je možna ali samoplačniško ali na osnovi pozitivnega mnenja komisije.
Spet pozdravljeni,
Stara sem 35 let, poškodba je bila 25.12., operacija pa 3012.2008. Včeraj sem odstranila longeto in specialist v bolnici, ki je sicer nadomeščal specialista, ki me je operiral, me ni napotil na fizioterpijo, ampak je dejal, da moram sama vaditi v hladni vodi in nato počasi obremenjevati nogo.
Osebno menim, da njegova odločitev ni pravilna, saj se je videlo, da je imel slab dan, sem pa sama z razgibavanjem po tretjem tednu res že dosegla 35°kot. Res sem se trudila, on pa mi je svetoval naj se doma sprehajam po bližnjem potočku, in da se bo za nadaljnjo terapijo odločil po naslednjih treh tednih.
Zanima me, ali je z fizioterapijo v tem času že res prehitro začeti in kakšne domače vaje so primerne, da si ne bi spet obnovila poškodbe?
Pozdravljeni.
Moj fant (20) je imel pred dnevi spiralni zlom gležnja in ga v ponedeljek čaka operacija. Zanima me, koliko časa približno bo trajalo okrevanje in rehabilitacija, da bo lahko spet normalno hodil in kasneje tudi tekel ipd. torej bo lahko prenašal enake obremenitve kot pred poškodbo.
Lep pozdrav
Pozdravljeni!
Prvi mesec po operaciji poteka intenzivno celjenje, nato pa traja nekje 2 leti po poškodbi, da se doseže maksimalna kvaliteta zaceljenega tkiva.
Program rehabilitacije se postopoma stopnjuje od počasne hoje, hitre hoje, poskoki. Šele ko vse to lahko izvaja brez težav, lahko začne z nežnim tekom. Ko lahko teče brez težav pa lahko začne igrati igre z žogo.
Pozdravljeni!
Imam nek problem v zvezi z gležnjem in upam, da mi boste lahko pomagali, ker nisem našla točno določene teme v zvezi z vezmi in gležnjom. Desni gleženj sem si zlomila v začetku oktobra lani (približno pol leta nazaj oz. še malo več) poleg tega pa sem si tudi natrgala vezi (na notranji strani gležnja). Vijake pa mi bodo odstranili čez en mesec.
Sem športno zelo aktivna, zato me tudi po kakšnem treningu boli gleženj, kar je razumljivo. A vendar si ne znam pojasnit bolečine, ki me spremlja zadnje čase. Ko naredim kakšnem eksploziven gib z gležnjem ali pa ko hočem gleženj iztegniti do konca (imam neke vaje za to), me zelo “zapeče” v vezeh, katere sem si natrgala. Tudi ko malo bolj trdo potipam po notranji strani gležnja me boli.
Ali je možno, da sem si jih ponovno natrgala, ker mi ni jasno, zakaj me zdaj približno tri tedne “peče” v vezeh, prej pa je bilo vse vredu?
Hvala že vnaprej za odgovor.
Lp
Pozdravljeni!
Imam podobno vprašanje, kot ga je postavila že Planika. Stara sem 25 let. Konec junija sem si izpahnila in zlomila gleženj (diagnoza: fractura mimalleolaris crucis sin. luxativa). V roku 6 ur so me operirali: odprta repozicija in notranja fiksacija: plošcica s 7 vijaki na mečnici + 1 vijak na golenici.
Po 1 mesecu so mi odstranili longeto. Kosti so lepo zaraščene (zlom zabrisan, položaj anatomski). Na pregledu ni bilo kirurga, ki me je operiral, njegov “namestnik” pa mi je naročil le kopeli, razgibavanje v vodi in povijanje, obremenjevanje do 20kg. Trenutno to tudi počnem, vendar razen tega, da nogo brez problema in bolečin obremenim tudi do 30kg, ne opazim bistvenega napredka, saj je gleženj še vedno precej trd in ga skoraj ne morem upogniti navzgor, proti telesu.
Skrbi me, ker ne vem natančno kakšne vaje in kako naj jih izvajam, saj mi tega ni nihče povedal/pokazal, k fizioterapevtu nisem bila napotena. Ponovni pregled pri svojem kirurgu pa imam šele konec septembra in se bojim, da bi po nepotrebnem izgubila precej časa za rehabilitacijo.
Prosila bi vas za kakšen nasvet glede vaj oz. na koga, poleg svojega osebnega zdravnika, se lahko obrnem.
Vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor in vas lepo pozdravljam!
Elica