Razbijanje srca….
Občasno se mi pojavlja (cca. 3x mesečno) hitro bitje srca. Do zdaj se mi je to vedno pojavilo zvečer pred spanjem, tako da nisem mogla zaspat kar nekaj časa. Danes pa se mi je vse skupaj pojavilo zjutraj.
Ponavadi zraven občutim bolečine v hrbtu kjer so lopatice, mi je vroče nato me zebe, mrzle roke, mrzle noge. Občasno ob tem občutim tudi bolečine pod pazduho in v rokah.
Danes občutim zraven tudi slabost, bolečine v trebuhu, nemoč, bolijo me mišice, neješčnost..
Kaj bi lahko bilo? Kako si lahko pomagam? Bi lahko vse skupaj pripisala stresu?
( sem človek, ki ga hitro spravijo stvari iz tira, sem v fazi selitve (se pripravljam k temu…) )
Čisto sem prestrašena od tega in se mi zdi, da mi tako ne more biti niti boljše.
2x na dan pijem čaj za pomiritev vendar zadnje čase opažam kot da mi je po tem čaju slabo. Je to možno?
Jemljem prehranske dodatke: multivitaminske tablete zjutraj, popoldan pa omega 3 in koencim q10(100mg). 2x na dan spijem vitamin c v prahu cca. skupaj 1000 mg. Bi bilo lahko kaj od tega krivo?
Jemljem tudi kontracepcijske tablete (že 7 let) vendar do sedaj nisem imela težav s tem.
Krvnega tlaka si sedaj nisem kontrolirala, vendar sem imela vdno normalnega ozr. prej nižjega kot višjega.
Prosim z kakšen pomirjujoč nasvet, kaj se dogaja z mano….HVALA!
Podravljena,
nobena juha se ne poje tako vroča kot se skuha. Najbrž ste zelo čustveno bitje in si spremembe, strese,….k srcu jemljete veliko močneje kot ostali ljudje.
Takšno “razbijanje” srca , mrzlica, vročica, slabost, tesnoba, bolečine v trebuhu – so največkrat posledica čustvenih stresov. Če bi si dala izmeriti EKG in narediti ostale biokemijske teste, bi bili najbrž vsi bp, ali v mejah normale.
Zelo veliko žensk v srednjih, aktivnih letih (35+ pa tja do 55) zaradi preobilice dela, družine, mobinga (saj poznate tista tiha ustrahovanja, manipulacije, ki se dogajajo v službi, med kolegi,…), čutijo podobne težave. In največkrat jim zdravniki ne morejo najti fiziološke okvare. Največkrat pravijo: ja, vse je to v “glavi”, poskusite se razbremeniti, umiriti,….
IN na tem je veliko resnice. Tudi vi pravite, da ste pod stresom. Takrat, ko nas “stresne”, si težko pomagamo, saj smo čustveno preveč aktivni. A LAHKO se naučimo kontrolirati naša čustva. Takoj se ne more zgoditi nič. S časom ( meseci, predvsem pa leta!!) pa lahko preoblikujemo svoj vedenjski vzorec in s tem začnemo obvladovati čustva. In tako obvladujemo tudi mehanizem delovanja našega telesa in naših organov. Pri vas je to srce, ki je očitno najbolj podvrženo čustvenim spremembam v vašem telesu.
Spodaj vam bom pripela članek, ki je bil objavljen (mogoče ste ga brala), a je včasih dobro še enkrat prebrati. Piše, kako stres vpliva na naše telo, vedno v enakem vrstnem redu. In kako to deluje na posamezne organe. Hkrati je na koncu namig kako poskrbeti in upravljati s stresom, da bo naredil čim manj škode.
Zapisali ste, da uživate nekatera prehranska dopolnila:
– prvo pravilo, ki velja v bioloških procesih je, da je vedno bolje manjše doze in več različnih elementov in molekul. To pa zato, ker tako telo lažje podpre vse procese, saj ima na voljo več različnih snovi, ki si med seboj pomagajo in se podpirajo (sinergija).
– drugo pravilo velja, da moramo telo (celice) pripraviti do tega, da samo ves čas aktivno sodeluje in deluje (laično povedano: da so mehanizmi delovanja aktivni glede na našo biološko uro in naš zapis delovanja. Če telesu dovajamo eno molekulo, v začetku povzročimo pospešek ene reakcije/procesa, a na dolgi rok povzročimo, da se naš lastni mehanizem poleni (ne da se mu več iskati/ tvoriti,… funkcij/snovi za svoje procese). Ponovno so boljše biološke kombinacije veliko različnih elementov v majhnih dozah.
– tretje, kar je zelo pomembno je, da uživamo kakovostne in učinkovite dodatke. Če vsebujejo cel kup primesi, ali so kot molekula neučinkoviti, potem lahko na daljši rok naredijo precej več škode kot koristi. Onesnaževanje notranjosti našega telesa je tudi ena od oblik stresa.
Ko kupujete vitamine, minerale, sploh prehranska dopolnila poglejte kdo je proizvajalec tega izdelka. Danes je na trgu poplava izdelkov z napisom Made in EU, a to še ne pomeni učinkovitosti in varnosti izdelka. Tudi to, da je zapisano, da vsebuje C vitamin ali Q 10 – še ni garancija, da je v izdelku učinkovita učinkovina!! Samo na marketinška sporočila: najbolj učinkovito, odlična absorbcija, mi imamo boljšega,….. – ne dajo nobenega zagotovila. Vedno preverite, ali so tisti izdelki (prav tisti izdelek) resnično testirani in ali učinkovina, ki se nahaja v tistih izdelkih je resnično preverjena in ima zagotovilo, da deluje (velikokrat so učinkovine kot je C vitamin ali Q10, slabšega proizvajalca; slabo so očiščeni, imajo dodatne nečistoče – in to povzroča, da slabo delujejo ali da se samo nabirajo v telesu in sploh ne morejo vztopati v procese, lahko pa so tudi škodljivi. Saj veste, da imamo na trgu oblačila, detergente, čokolado… z enako blagovno znamko v različnih trgovinah, a je ena izdelana v Z-Evropi in druga v V-Evropi ali nekje v Aziji. In veste, da se kakovost med njimi razlikuje. Počasi bomo morali sprejeti, da je popolnoma enako tudi pri izdelkih kot so prehranska dopolnila, in tudi zdravila.).
Preberite članek, poiščite svoj ritem kontrole stresa, in boste videla kako bo sčasoma, tja do poletja in naslednje jeseni zginilo nelagodno bitje srca, potenje, slabosti.
Če pa bo za vas bolj pomirjujoče, pojdite še k zdravniku, da vam izmerijo in pogledajo parametre delovanja srca.
lp m
OTRESIMO SE POSLEDIC STRESA!
Vsakodnevni STRESI so največji krivec za kronično pomanjkanje energije in nastajanje odvečnih prostih radikalov!
Stres
Tista znana bolečina v želodcu, plitko dihanje, tesnoba v prsih, panika in nesposobnost spregovoriti prave besede. STRAH in negotovost!
Moderno življenje nam je prineslo nove izzive in tako nove oblike stresov:
• že 10 minut gledanja večernih novic, ki nas obveščajo o dnevnih požarih, poplavah, potresih, onesnaženosti okolja, političnih in gospodarskih krizah, težavah sosedov, znancev, nam dviguje raven stresa,
• vsakodnevne službene obveznosti – pravočasnega odgovarjanja na pošto, e-pošto, telefoniranja, sestankovanja, priprave na predstavitve, pomembne dogodke, ki morajo biti izpeljani v tako kratkih časovnih terminih,
• izpitni roki, šolske obveznosti, tekmovanja za položaj med vrstniki, kolegi,
• vsakodnevne skrbi ob bolanih otrocih, starših, nas samih, kako najti najhitrejšo in najučinkovitejšo pot do rešitve.
Kako se telo odzove na stres
1/ Enostavno povedano telo se “postavi” v višjo prestavo. Tako kot avto, potrebuje več energije za hitrost, refleksnost, koncentracijo, poskočnost, da se ščiti , ali da “teče” kakor hitro zmore.
Ko se to zgodi, hipotalamus, majcena žleza v možganih pošlje ALARM skozi možganske živčne celice v vse organe tvojega telesa!
2/ Kombinacija živčnih in hormonskih signalov povzroči, da se v nadledvični žlezi sprosti cel niz hormonov, od katerih dobro poznamo adrenalin in kortizol.
• Adrenalin dvigne srčni utrip, poveča cirkulacijo krvi in s tem omogoči boljši pretok krvi (“prenašalka goriva”).
• Kortizol najpomembnejši stresni hormon, poveča količino sladkorja(glukoze) v krvi in posledično v možganih.Omogoča dostopnost niza snovi za obnovo celic in tkiv (ob stresu nastajajo celične poškodbe in s tem poškodbe tkiv). Kortizol tudi dvigne imunski sistem, pri tem zmanjša delovanje “manj potrebnih” organov, kot so prebavila, razmnoževalni organ in proces rasti.
• Sistemski alarm tudi komunicira z deli možganov, ki kontrolirajo naše gibanje, motivacijo in STRAH.
Naše telo se obnaša VEDNO zelo racionalno. Ob pomanjkanju energije racionalno izloči vse tiste funkcije, ki v tistem trenutku niso življenjsko pomembne.
Kratkotrajni in dolgotrajni stresi!
Takoj po stresu se zmanjša količina stresnih hormonov in omogoči, da se telo vrne v svoje normalno stanje delovanja. Srčni utrip se upočasni, ne dihamo več plitko, ni nas več strah, nismo paralizirani.
Kratkotrajna obramba telesa pred stresi je v tistem trenutku dobro došla.
Če si pa stresi sledijo eden za drugim, če so dolgotrajni, potem so takšni obrambni mehanizmi za naše telo in duha zelo škodljivi!
Dolgotrana aktivacija celega niza stresnih hormonov in živčevja potrebuje ogromne količine energije in ob tem nastaja veliko število prostih radikalov. Usklajeno delovanje vseh naših organov je ogroženo, prihaja do rušenja vitalnih metabolnih procesov.
Osnovna shema odzivanja telesa na dolgotrajni stres in posledice:
Organ Potek Posledica
Prebavila
Stresni hormoni upočasnijo sproščanje želodčne kisline in praznijo želodec in čreva.
Driska, bolečine v želodcu!
Povišanje apetita in stalni občutek lakote
Koža in dihala
Stresni hormoni povzročijo plitko dihanje, zmanjšano ali povečano količino krvi v kapilarnem sistemu (poznamo izraza: “bled-a kot zid “ali kri mu/ji je butnila v lica”).
Rdečice, srbečice, psoriaza, lupus, ekcemi, akne, prekomerno odpadanje las.
Kronične težave z dihanjem,
bronhitis, astmatični napadi
Imunski sistem
V stresni situaciji ima izločanje kortizola vedno prednost pred ostalimi imunskimi reakcijami!
To “preklapljanje” prednosti med hormonskim in imunskim sistemom ima velikokrat odločilno vlogo, da se nam imunski sistem začne nižati in tako postanemo manj odporni na infekcije, bolezni. Pri dolgotrajnem, nekajletnem stresnem dejavniku pa se kronično manjša odpornost velikokrat spremeni v eno od autoimunskih bolezni. Tako v obdobju stresa naše telo s svojim imunskim sistemom napade lastne celice našega telesa.
Danes nabolj pogoste oblike nastalih okvar imunskega sistema zaradi stresnega dejavnika so na koži, okostju, živčevju.
Večja podvrženost okužbam, alergije, lupus, psoriaza, prekomerno odpadanje las, revmatoidna obolenja, multipla skleroza, t.im.polinevropatije, polimiopatije.
Živčni sistem
Stranski produkti kortizola povzročajo utrujenost, zaspanost in s tem občutek depresivnosti.
Kronična depresivnost, zlovoljnost, anksioznost, občutek nemoči.
Težave s spanjem, izguba želje po seksu, apetitu!
Študije so pokazale, da stresni hormoni vplivajo na strukturo in delovanje možganskih živčnih celic, ki so ključne za delovanje spomina.
Lahko vodi tudi v hujše osebnostne težave!
Krvožilni sistem
Kortizol povzroči povišanje srčnega utripa, krvnega pretoka in s tem povišanje pretoka krvnih lipidov (holesteroli in trigliceridi).
Srčne okvare in kapi!
Kortizol vpliva tudi na akumulacijo trebušnih maščob, ki nekaterim ljudem da obliko “jabolka”.Ljudje z obliko “jabolka-trebuha” so podvrženi višji nevarnosti boleznim srca, diabetesa kot ljudje z obliko “hruška-trebuha”, kjer se maščobje nabira predvsem v predelu stegen in zadnjice.
Upravljajmo stres!
• S stresi živimo ves čas!
• Ne pozabimo na naše dedne zasnove, poglejmo kakšni so bili naši starši, stari starši!
• Naučimo se razbrati kakšne strese doživljamo, kako vplivajo na naše telo in počutje in ali jih znamo kontrolirati!
Ob stresu : naučimo se pravilno dihati (globoko zajeti sapo in mirno dihati). Vaje večkrat ponavljajmo skupaj s telesu primerno fizično rekreacijo (hoja, tek, kolo,plavanje,….), tako telo “naučimo”,da kasneje “zna samo” regulirati stres (tako imenovani Pavlov refleks).
• Pravilno se prehranjujmo: ne štejmo kalorij temveč katere snovi smo pojedli!
• Vzpostavimo bioritem hranjenja!
Vir Klinika Mayo, September 2006