Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Zdravstvo pri nas? Ravnanje osebja na ginekološki kliniki

Ravnanje osebja na ginekološki kliniki

Pozdravljeni. Najprej naj povem, da sem vesela, ker obstaja stran, kjer lahko izlijem svoje nezadovoljstvo z zdravstvenimi inštitucijami in osebjem. Prav gotovo nisem oseba, ki bi se pritoževala za vsako malenkost. Razumem, da so zdravniki preobremenjeni, sestre premalo plačane, mene kot pacientko pa obisk (neposredno) ne stane ničesar. Včasih pa gre vse skupaj čez rob.

Sem v 13. tednu nosečnosti in ker sem hotela opraviti (samoplačniški) test z merjenjem nuhalne svetline (z njim ugotavljajo morebitno prizadetost zarodka), sem seveda poklicala na ljubljansko ginekološko klininiko, da bi se naročila. Naj dodam, da se merjenje NS opravlja od 11. do 13. tedna nosečnosti in je torej časovno omejeno. Na številki, ki so mi jo posredovali na recepciji, se ob devetih dopoldne ni javil nihče. Znova sem poskusila čez kako uro in pol – nič. In spet okrog 14. ure – ja, uganili ste. Telefon je zvonil v prazno. Poklicala sem na recepcijo in dobila informacijo, da se lahko naročim samo na tisto številko in nobeno drugo. Na vprašanje, ali merjenje NS lahko opravim kje drugje, sem dobila odgovor, da ne, ker imajo edino oni koncesijo za to.

Naslednji dan se je zgodba z ‘gluhimi’ telefoni ponovila. Nič, nič in znova nič. Zdaj že zelo razburjena sem govorila z recepcijo, kjer so mi svetovali le, naj bom vztrajna. Ah, tako torej. Potrpežljivo vrti telefone (kot da, polno zaposlena, nimaš boljšega dela) in upaj, da se te bodo usmilili in te vzeli na pregled, ki poleg tega stane okrog 12.000 tolarjev. Žal se vztrajnost tistega dne ni obrestovala, telefon je vztrajno zvonil v prazno. V tretje pa gre menda rado in tako sem naslednjega dne (prejšnji četrtek) zares uspela govoriti z neko gospo, ki pa mi je lahko povedala edino to, da sem žal prepozna, da so vsi termini zasedeni in da bi morala klicati prej. Prej! Tisti, ki so bili takrat v bližini, vam lahko podrobneje opišejo mojo reakcijo – sama bi vse skupaj rada čimprej pozabila. Če bi seveda lahko. Tako pa je mogoče, da me ob porodu čaka tragična izkušnja, ki bi jo lahko preprečila.

Na ginekološko kliniko bom poslala tudi pisno pritožbo.

Ogorčena!

Kaj pa če bi poizkusila v kakšni zasebni ordinaciji? Ne vem sicer iz kje si, ampak v Ljubljani v Ginekologiji Bežigrajski dvor tudi opravljajo meritev NS. UZ NS tam dela dr.Završnik-ova, drugače zdravnica na GK v Ljubljani.

lp,
Nives

Hvala za podatek, Nives. Prav zanimivo je izvedeti kaj takega, potem ko ti na GK povedo, da imajo oni EDINI koncesijo za merjenje NS.

Prav tako se lahko naročiš v ginekološki ordinaciji ZD Domžale. Tudi oni imajo licenco, pa še takoj se oglasijo na telefon. Telefonska številka: 01/7245-222, stane pa 10.500 SIT.

Se opravičujem, ampak zakaj te ni na ta pregled napotil
tvoj ginekolog(-inja) še ob pravem času, v kolikor je bil ta
pregled nujen? On bi moral vedeti, kdaj je čas (dva tedna, ne?). Sicer pa imajo vse kandidatke za ta pregled samo dva tedna.

Mojo svakinjo je poslala njena ginekologinja. Svakinja je bila stara namreč 37 let, le-ta pa je lahko že rizična za otročka, sploh po predhodnih težavah z zanositvijo. Ga. doktor ji je
tudi povedala, da iz leta v leto naročajo več pacientk na ta
pregled, ker je vse več možnih oz. pričakovanih zapletov.

Kaj pa o tem pregledu meni tvoj osebni ginekolog?

Ginekologinja mi je samo povedala za ta pregled in mi ga dala na izbiro, ni pa me tja poslala. Do kritičnih let mi sicer še kar precej manjka, ampak saj veš – ziher je ziher. Prizadevam si, da se ne bi preveč žrla. Zdaj je tako ali tako prepozno, da bi se kje naročila. Tudi zato, ker so mi na GK dajali nepravilne podatke. Kako morejo???

Torej, če ti je zanj samo povedala, ga po njenem mnenju nista
nujno potrebna. Morda pa preveč “vse te tehnike” tudi ni dobro,
sploh če ni nobenih indicev, da bi bilo lahko kaj narobe.
“Če” – pa vedno obstaja.

Pomiri se, kaj pa če ti sploh povedala ne bi za to. Velika
večina jih ne ve, da takšni pregledi sploh obstajajo.
Morda pa je tako celo bolje. Poizkusi gledati iz svetlejše
plati in raje razmišljaj o drobižku, ki ga nosiš. Zaupaj sama
sebi in se prepričaj, da bo vse OK! Sekirancija ne vpliva
dobro na otroka, saj menda čuti vsako našo duševno ali
fizično bolečino! Lp

Hvala. Tudi s tvojo pomočjo mi je postalo lažje!

Jaz bi pa prosila, če bi mi lahko katera kaj več povedala o tem pregledu??? Namreč jaz slišim to prvič. Kakšen je to pregled? Kaj se, da ugotoviti? Namreč vse te podrobnosti. Prosim, če si katera vzame malo časa, zame in mi malo razloži ji bom hvaležna…..

Lep pozdrav
Doroteja

Za Ogorčeno in Dorotejo!

Za Ogorčeno:
Popolnoma te razumem, da si bila razočarana nad osebjem na GK, tudi sama sem jih klicala kar nekaj časa, da o naročanju na redne GK preglede sploh ne govorim. Res je, da bi te tvoja ginek. morala prej napotiti in ti povedati, da je možno ta test opraviti zgolj med 10. in 12. tednom, potem je prepozno, res pa je, da je ta test SAMO in ZGOLJ presejalen, kar pomeni, da ti ne pove točne diagnoze, ampak zgolj verjetnost Downovega sindroma. Glede na to, da sama praviš, da si še mlada, potem je vsaj nekaj malega skrbi odveč. V kolikor pa bi rada vseeno zvedela za točno stanje, če je s plodom vse o.k., pa se posvetuj z ginekologinjo glede preiskave, ki se imenuje AMNIOCINTEZA – z inekcijsko iglo ti vzamejo plodovnico in jo dajo na preiskavo – z takšno preiskavo boš dobila zagotove odgovore, mislim pa da imaš čas do 20. tedna. preveri sama.
Sicer ti pa želim brezskrbno in čudovito nosečnost

p.s.
preiskavo NS opravlja tudi zasebna ginek.ambulanta dr.Reš-a v LJ – 4 tedne prej se je treba naročiti. Stane 10.500 sit.

Za Dorotejo;
Preiskava NS je ultrazvocna preiskava in je popolnoma neboleča. lahko ti jo naredijo samo med 10. in 12. tednom nosečnosti. S pomočjo UZ pa merijo razdaljo vratne (nuhalne) svetline pri plodu in na ta način ti določijo verjetnost obolelosti za Dawnov sindrom.
Če ne drugega, svoje dete vidiš že povsem oblikovano pri 12ih tednih.

Pa obema srečno!

Nika

Pozdravljene,
imam dva otroka ( 8 in 2 leti), pričakujem tretjega in naslednji teden imam UZ pregled NS na gin. Bežigrajski dvor. Tel.številko sem našla v reviji Viva, in med vsemi ponudbami se nisem mogla odločiti, katero ambulanto naj izberem (za člane revije Viva pa je še popust).
Naj povem, da grem na ta pregled prvič, pri prvih dveh nisem bila – čeprav ima sorodnica prizadetega fantka.

Lep pozdrav vsem

Saj vem, da nima smisla, ampak vseeno: ne obremenjuj se s tem, ker nima popolnoma nobenega smisla. Dokler niso poznali tega in podobnih testov, ni bilo nobene panike… če živiš polno življenje se nimaš česa bati. Zaupaj sebi, imaš vse kar potrebuješ. Če se preveč posvečaš eni stari – do nje tudi pride.

Merjenje nuhalne svetline je res samo presejalni test. Če je na osnovi tega testa posumijo, da bi bilo lahko karkoli narobe,naredijo potem najprej trojni hormonski test, šele nato se odločijo za amniocentezo, ki je invazivna preiskava in lahko v sicer zelo redkih primerih povzroči splav. Trojni hormonski test je sicer prav tako presejalni test in sicer iz vzorca krvi določijo nivo trh hormonov; razmerje med njimi je spremenjeno, če gre za plod z Downovim sindromom. Mislim, da se ga dela do dvajsetega tedna, vendar podatek preveri pri svoji ginekologinji. V 20. tednu nosečnosti se gleda z UZ morfologijo polda, ki tudi lahko odkrije večje nenormalnosti. Če te je zelo strah bi to lahko bila indikacija za trojni hormonski test; pogovori se o tem s svojo ginekologinjo. Se pa kljub vsem možnostim, ki jih medicina ima na voljo še vedno kdaj rodi kakšen otrok s prirojeno anomalijo. Razmišljaj raje pozitivno, saj se večina otrok rodi zdravih, glede na to, da si mlada in verjetno oba s partnerjem tudi zdrava so tvoje možnosti še toliko večje. Vprašanje je tudi, če bi te rezultat testa potolažil. In kaj če bi se (bog ne daj!) pokazalo, da nosiš otroka z Downovim sindromom ali reciva samo zajčjo ustnico)? Bi potem v vsakem primeru splavila? Tudi ti otroci lahko živijo polno življenje in so ob pravilni spodbudi okolice sposobni samostojnega življenja.
Medicina ne more nuditi 100% odgovora, da bo vse v redu. Večina nosečnic se mora s takimi strahovi pač soočiti. Želim ti, da bi bila nosečnost eno lepših obdobij tvojega življenja, zato uživaj v njej. Želim ti srečen porod in zdravega otroka, pa čim manj strahov.

Merjenje nuhalne svetline je res samo presejalni test. Če je na osnovi tega testa posumijo, da bi bilo lahko karkoli narobe,naredijo potem najprej trojni hormonski test, šele nato se odločijo za amniocentezo, ki je invazivna preiskava in lahko v sicer zelo redkih primerih povzroči splav. Trojni hormonski test je sicer prav tako presejalni test in sicer iz vzorca krvi določijo nivo trh hormonov; razmerje med njimi je spremenjeno, če gre za plod z Downovim sindromom. Mislim, da se ga dela do dvajsetega tedna, vendar podatek preveri pri svoji ginekologinji. V 20. tednu nosečnosti se gleda z UZ morfologijo polda, ki tudi lahko odkrije večje nenormalnosti. Če te je zelo strah bi to lahko bila indikacija za trojni hormonski test; pogovori se o tem s svojo ginekologinjo. Se pa kljub vsem možnostim, ki jih medicina ima na voljo še vedno kdaj rodi kakšen otrok s prirojeno anomalijo. Razmišljaj raje pozitivno, saj se večina otrok rodi zdravih, glede na to, da si mlada in verjetno oba s partnerjem tudi zdrava so tvoje možnosti še toliko večje. Vprašanje je tudi, če bi te rezultat testa potolažil. In kaj če bi se (bog ne daj!) pokazalo, da nosiš otroka z Downovim sindromom ali reciva samo zajčjo ustnico)? Bi potem v vsakem primeru splavila? Tudi ti otroci lahko živijo polno življenje in so ob pravilni spodbudi okolice sposobni samostojnega življenja.
Medicina ne more nuditi 100% odgovora, da bo vse v redu. Večina nosečnic se mora s takimi strahovi pač soočiti. Želim ti, da bi bila nosečnost eno lepših obdobij tvojega življenja, zato uživaj v njej. Želim ti srečen porod in zdravega otroka, pa čim manj strahov.

Za Ogorčeno!

Kar se tiče nuhalne svetline, je nenevaren poseg za otroka in tebe, AMNIOCENTEZE ti pa ne priporočam, ker pri tem posegu lahko pride do spontanega splava. Sploh pa, če si še mlada se ne sekiraj.

Za Niko!

tebi pa svetujem, da preden daješ kakršnekoli nasvete, da se prepričaš o nevarnosti posegov, ker na ta način lahko narediš več škode kot koristi. AMNIOCENTEZA lahko namreč povzroči splav.

New Report

Close