Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? rak trebušne slinavke

rak trebušne slinavke

Tako kot je napisala “zgrozena”…. samo operacija Whipple ti lahko da upanje…..pa se to ne za dolgo….moj 47. zet je zivel in bil operiran v Nemciji…postopek in zdravljenje se je tako natancno in hitro odvijalo, da se tudi jaz vprasujem, kje mi zivimo… poleg vseh kemoterapij in ostalega se je kar dobro drzal, edino hujsal, hujsal…. letos aprila pa so mu na kontroli priporocali: “g. xx, imate dve moznosti, ali nadaljujemo kemoterapije in se bote mucil, da si podaljsate zivljenje za nekaj dni….. ali pa naredimo pauzo in uzivate svoje zivljenje, kolikor vam ga je preostalo… odlocil se je za drugo varianto, uzival s svojimi najdrazjimi, potoval, dozivljal najlepse trenutke v zivljenju in po stirih mesecih, v enem tednu muke, ki se je ni vec niti zavedal, tiho in mirno odsel…..
Ce bi bili nasi zdravniki tako posteni do pacienta in sebe, bi marsikomu prikrajsali nervozo in negotovost. Zal mi je vseh, ki se s to smrtonosno diagnozo srecujejo…. sprejeti je potrebno dejstvo, da je smrt tudi del zivljenja…..torej spostujmo se, druzimo se, pogovarjajmo se o vsem, ce pride do najhujsega, ce ne pa je toliko boljse, ker smo preziveli obdobje ko smo se v vsem zblizali….

Moja mama je imela diagnozo kronicno vnetje trebusne slinavke z mocnim sumom na raka, cesar zdravnik ni povedal. Ker zivimo v tujini, kjer ni problema s preiskavami, jo je osebni zdravnik posiljal na vse mogoce preiskave, in vse kar so ugotovili, je bila tako povecana glava slinavke, da je pritiskala na zelodec in dvanajsternik, zaradi cesar ni mogla jesti. Ko naj bi sla na zadnjo preiskavo, se je sama uprla, ces, da ima vec kot zadosti vseh preiskav, saj od njih ni nobene koristi. Ves ta cas je postopoma hujsala, nato je zacela bruhati, ko je prisla na kaksnih 48 kg. Zdravnik ni ukrepal, ni predlagal nobenega zdravljenja. Sama sem prebrala, da tako bolna slinavka ne more pomagati pri prebavi, zato potrebuje encime. Ko sem vprasala zdravnika, zakaj ji jih ni predpisal, je rekel, da je mislil, da jih je. Imela je b olecino v trebuhu in kasneje v hrbtu, kar je obicajno pri tej bolezni, vendar ju je v glavnem dobro prenasala, ceprav ni imela tablet proti bolecinam. Ko je umrla, je imela manj kot 40 kg. Umrla je, ker ji je zaradi pomanjkanja hranil odpovedalo srce, podobno kot pri anoreksikih.

Ker sem tisti cas sama jedla v glavnem surovo hrano, sem jo uspela nekajkrat prepricati, da jo je pojedla tudi ona in me je presenetilo, da so bili to njeni edini obroki, po katerih ni bruhala. Sicer je zaradi pritiska na zelodec jedla minimalne kolicine hrane. Vse obroke je jedla z malega kroznika, pa se od tega je skoraj pol pustila.

Ker je zavrnila zadnjo preiskavo, tudi ni imela kemoterapije, niti operacije, in moram reci, da je bila to edina pozitivna izkusnja, ceprav se slisi ironicno. Ta rak je eden najbolj neozdravljivih rakov in bolniki imajo zelo kratko dobo prezivetja, kljub terapijam in operacijam. S tem, ko so izkljucili kemoterapijo in operacijo, je lahko zivela prakticno normalno, brez rekuperacije po operaciji, brez stranskih ucinkov kemoterapije, normalno se je gibala, kuhala, vrtnarila, hodila po nakupih, celo potovala je, in to zelo dalec. Skratka, zivela je obicajno zivljenje, kar je trajalo kaksne 3 leta. Na hitro se ji je zacelo slabsati kaksne 4 mesece pred smrtjo, ko je zacela bruhati po skoraj vsakem obroku.

Prejsnji mesec je minilo 6 let, od kar se je poslovila za vedno.

Se strinjam, ta rak ima zelo zelo slabo prognozo. Preživi ga baje samo 2-3% tistih, ki so zboleli.

Pozdravljeni vsi,

tudi mi smo ta teden izgubili mojo mami, ki je prav tako imela tumor pankreasa, stara je bila 50 let.

Tudi pri njej so zdravniki potrebovali cca 7 mesecev da so ji odkrili raka na trebušni slinavki. Od julija lansko leto jo je močno bolel ledveni predel.

Zaupanje v zdravstvo, vsaj iz naše strani z izkušnjami ki smo jih doživeli je NIČENO. Od tega da so ji v vsem tem času (julij-januar),dejali da z njo ni nič narobe, da ima spremembe na maternici, da ima rano na želodcu, bakterijsko vnetje itd. (se ne spominjam več kaj vse je bilo).
Na koncu, ko so jo operirali in ji odstranili žolčnik, nam je zdravnik po operaciji rekel da ni tako hudo kot so pričakovali. Čez 1 teden pa smo izvedeli da ima tumor na glavi slinavke.

Ker je bila še relativno mlada so jo poslali na radioterapijo, ker pa je morala na njo počakati 6 tednov (baje zaradi šivov od operacije), se ji je 2 dni pred začetkom obsevanja (konec februarja) začela nabirati voda v trebuhu, tako da so to odpovedali in jo poslali na kemoterapijo (gemox).
Po 2 kemoterapiji ji je onkolog povedal da je neozdravljivo bolna in ji dal še 9-12 mesecev življenja.??!!
Po 3 kemoterapiji se je stanje začelo drastično slabšati zelo jo je bolelo in zadnjo-6 kemoterapijo je odklonila, ker je 3 tedne preležala v bolnišnici z vse hujšimi bolečinami.

Zadnje 3 tedne ko je bila na Japljevi, so se tudi dogajale nespremjemljive stvari (pozabili so ji dati zdravila ali pa ji ga dali prepozno ker je niso hoteli zbuditi, ali pa so na OI nepravilno zmešali dozo epeduralne…)

Skratka, moja mami je ves čas vedela da ne bo preživela. Mi2 z njenim partnerjem pa sva skozi imela upanje, češ, kaj pa če…. čudeži se dogajajo. Bila je namreč zelo aktivna, prehodila je po 8 km, kuhala, vse do 3 kem. Po peti je ostala na Japljevi in nazadovala.

Žal ji je bilo da je sprejela zdravljenje s kemoterapijo, dejala je da jo je 5 po vrsti (njena zadnja), ubila.

Od nas se je poslovila ta teden, od morfija, ker je imela tako nizek pritisk, da srce ni zdržalo. Zaspala je še predno bi bilo najhujše.

Pri tem se moramo vprašati, ZAKAJ NE IZVAJAJO PREVENTIVNIH PREGLEDOV, kot je Svit ali Europa Donna, če je rak slinavke tako zahrbten in neozdravljiv.

Za vse ki vas je to doletelo pa polagam na srce, preživite kvaliteten čas z osebo, ker ne veste koliko bo tega časa še.., čudeži se dogajajo, ne obupati na samem začetku.

Draga “ljubljancanka_86”,

Moje iskreno sožalje ob izgubi mami.

Pred dvema letoma sem jaz, zaradi tega hudega raka na trebušni slinavki, izgubila dragega moža. Borili smo se z vsem kar je bilo mogoče, vendar je boj, žal, izgubil. Pravijo, da pri tem raku ni rešitve, tudi če ga odkrijejo zelo zgodaj. To je eden najbolj smrtonosnih ali, kot sem prebrala, najbolj smrtonosni rak………….

Lepo vas pozdravljam,

Opažamo da sodobna medicina ni namenjena zdravljenju … po uradni dolžnosti zagotavljajo le posteljo.

Za zdravje/zdravljenje moramo sami po-skrbeti.

lp.

New Report

Close