Rak prostate
Spoštovani, mož se zdravi za težavami s prostato že vrsto let. Zaradi zvišanega PSA je najprej dobil dvoje tablet (prostide in še ene), po letu dni je PSA toliko upadel, da so drugo ukinili, prostide je jemal naprej. Biopsije so mu opravljali vsako leto, vedno negativne. Pred dvema mesecema je imel ponovno biopsijo, odvzem 10 vzorcev, konkretnih rezultatov PSA in odvzemov posamično nimam, dobil je le obvestilo, da je G index 6 in priporočeno radikalno operacijo prostate. Naročen je konec meseca novembra ali v začetku decembra. Baje je rak v začetni fazi. Torej naj bi bil z operacijo odstranjen. Ali mi lahko poveste, kakšne so možnosti eventualnih zasevkov (metastaz), kasnejših rakavih obolenj (njegov oče je pri 56 umrl za rakom na pljučih, kar menim, da ni direktne povezave, saj naj bi se, kolikor vem rak prostate širil na moda, mehur in druga mehka tkiva v trenušni votlini in kosti) in kako poteka rekonvalescenca po operaciji. Katere preiskave bo moral še opraviti pred operacijo. Kakšna je verjetnost inkontinence in ali se s sposobnostjo (zmanjšano) potenco zmanjšuje tudi želja po spolnosti ali ne. Star je 63 let, sicer dobrega zdravja, nekoliko zvišan krvni tlak zdravi z zdravili (1/2 tbl lorista dnevno in 1X 20 mg Tulip zaradi povečanega holesterola). Prostide je po dobljenem izvidu po nasvetu spec. urologa prenehal jemati. Hvala za odgovor, Eva
Spoštovani!
Vprašanje se vam je zapisalo nekoliko nerodno, zato bom najprej ponovil nekaj stvari, ki jih vi gotovo razumete, samo nekoliko neposrečeno ste napisali, tako da se lahko tudi ne razume.
Osnovna definicija rakave bolezni je, da predstavlja grožnjo, da se rakave celice razširijo po telesu in tako posledično umorijo bolnika. Rakave celice vedno od nekod izhajajo, iz celic nekega tkiva v organizmu. Najprej vzniknejo v enem tkivu, nato pa se, če nam tega ne uspe preprečiti, lahko (ali pa ne) razširijo po telesu v obliki zasevkov (=metastaz). Torej rak pljuč je rak pljuč in se lahko razširi kamorkoli. Rak prostate je rak prostate in se lahko razširi kamorkoli. Seveda se potem v poljudnem pogovoru to meša in govori, da je nekdo npr. imel raka na pljučih, kar bi lahko pomenilo, da je imel raka na pljučih ali pa npr. raka na ledvici, ki je zaseval v pljuča in je potem umrl zaradi zasevkov na pljučih, vendar ne zaradi pljučnega raka, temveč na primer zaradi zasevkov ledvičnega raka na pljučih. Marsikdo ima tudi več rakov – če se potem kateri razširi – zaseva je treba najprej ugotoviti, kateri (iz katerega tkiva) se je razširil, da bi lahko primerno izbrali zdravljenje.
Raki so sicer lahko medseboj povezani v smislu da prisotnost enega poveča možnost za še kakega, vendar v večini primerov to ne drži. Torej to, da so ugotovili raka na prostati nima nobene povezave s tem, da bo mogoče zbolel še za kakšnim drugim rakom (najpogostejši so črevo in pljuča) ali pa ne.
Glede napovedi, ki jo želite, je ni mogoče dati, saj ni skoraj nobenih podatkov – kot že sami pravite, nimate podatkov o tem, koliko je bil PSA in za vsak stebriček pri biopsiji izvida… Če gre za Gleason 6, je verjetnost, da bi se pojavili zasevki, če bo bolezen povsem odstranjena, zelo majhna. Vedeti pa je treba, da bo lahko dokončni histološki izvid tudi drugačen – namreč sedaj se je pregledalo le tankih biopsijskih vzorcev – po odstranitvi prostate pa patolog sistematično pregleda vzroce iz cele prostate – dokončni histološki izvid je lahko tudi v 30% drugačen – npr. Gleason 7. Torej so sedaj napovedi nesmiselne, če pričakujemo bistveno boljše podatke po operaciji. Načeloma pa pri Gleasonu 6 ne bi smelo iti nič narobe razen tega, da bi s časom bolezen napredovala v Gleason 7 in posledično naprej… Ker pa ne moremo vedeti, pri kom bo bolezen napredovala in kdo bo imel še 30 let v sebi le Gleason 6, v današnjem stanju medicine priporočamo odstranitev – s tem kar najbolj zmanjšamo možnost, da bi takrat, ko bi bolezen napredovala – če bi – bili pri zravljenju prepozni.
Okrevanje po operaciji – hoditi mora začeti 1-3 dan po operaciji, domov gre večinoma 4. dan po operaciji, vendar z vstavljenim katetrom (npr. v Murski Soboti, Celju…). Šivi ali sponke se odstranjujejo tipično 7. dan, navadno pri osebnem zdravniku. Urinski kateter (cevka in vrečka za lulanje) se odstranjuje 5.-15. dan po operaciji. To je zelo različno med bolnišnicami, pa seveda tudi zelo odvisno od poteka operacije. V nekaterih bolnišnicah (npr. včasih Maribor) gre bolnik lahko domov 7. ali 8. dan in mu pri tem odstranijo kateter. Iz TV sporočil se zdi, da je bil tako operiran tudi predsednik Turk – torej so ga držali v bolnišnici dalj časa – npr. 8 dni, vendar so ga odpustili domov brez katetra. Lahko bi ga pa odpustili prej, vendar s katetrom. Skratka to je odvisno od vsaj treh dejavnikov – običaja bolnišnice in kirurga, situacije med operacijo in želja ter motiviranosti bolnika. Če gre pri operaciji kaj težko (to se lahko zgodi tako pri odprti kot pri laparoskopski operaciji), pač bolnik ostane dalj časa v bolnici in ima pač kateter vstavljen dalj časa.
Po odstranitvi katetra ima lahko srečo in mu voda ne uhaja. Večini pa vsaj malo uhaja. Uporablja vložke in se na novo uči lulati in držati vodo. Svetujemo relativen počitek (sprehode, posvečanje sebi) en mesec. Fino je, če gre v zdravilišče Dobrna, kjer imajo najdaljšo tradicijo rehabilitacije moških po tej operaciji. Žal tega več zavarovalnica ne plača, je pa fino, če si lahko privošči samoplačniško, to bolnikom dejansko v veliki večini primerov zelo pomaga. Če bi voda še uhajala (da bi porabil več kot en vložek dnevno) po 9 mesecih po operaciji, potem je mogoče razmišljati o dodatnih operacijah, s katerimi bi tu poskušali pomagati. Torej rehabilitacija uhajanja vode – kontinence lahko traja tudi 9 mesecev.
Sicer pa ni omejitev – če želi delati karkoli in če ga ne ovira uhajanje vode in če ni zapletov (ki pa se pojavljajo pri vsakem načinu operacije in to ne v promilih, temveč v odstotkih – skratka operacija sicer ni izrazito težka glede tega, da bi bila bojazen da bi med samo operacijo bolnik umrl, vendar gre za resno operacijo ki pušča posledice in ni enostavna in zapleti se redno dogajajo pri vseh, ki to operirajo, ne glede na način ali operaterja), bi mesec dni po operaciji načeloma lahko počel vse, je pa vsak človek različen in se je treba prilagajati. Nekdo bo po 14 dneh tak, kot da ni bilo nič, drug bo pa še po 3 mesecih počival in okreval.
Predvsem naj se na operacijo pripravi tako, da naj ne kadi in veliko hodi ali se ukvarja z drugim športom da bo v čim boljši fizični kondiciji, kar je zelo pomembno pri čimboljšem in hitrejšem okrevanju.
Lepo pozdravljeni!